Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017

Kupujemy wełnę mineralną

Wełna mineralna występuje w bardzo wielu odmianach. Różnice pomiędzy nimi są przy tym znacznie większe, niż w przypadku styropianu. Dlatego przy wyborze musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy są niezbędne przy danym zastosowaniu.

Najpopularniejsze w naszym kraju zastosowanie wełny mineralnej to izolacja dachów skośnych. Tu wszelka konkurencja zostaje daleko w tyle i spora część inwestorów najpewniej nawet nie wie, że można do tego celu użyć np. specjalnych odmian styropianu lub pianek w postaci płyt lub natryskiwanych bezpośrednio. Jednak wełna może służyć również do izolacji praktycznie wszystkich części budynku.

M N OGOŚĆ ZASTOSOWAŃ, MNOGOŚĆ ODMIAN

Wełna mineralna występuje w wielu wersjach, nieraz o skrajnie odmiennych właściwościach – od bardzo lekkich i miękkich niczym wata mat, po twarde i kilka razy cięższe płyty. Stąd też zróżnicowanie przeznaczenia – wyrób bardzo dobry do izolacji więźby dachowej kompletnie nie nadaje się do ocieplania ścian dwuwarstwowych. Mianem wełny mineralnej określa się przy tym dwie grupy produktów – wełnę szklaną, o dużej elastyczności i dość małej gęstości, oraz wełnę skalną (bazaltową) o większej gęstości i mniejszej elastyczności.

 

Ich izolacyjność cieplna jest podobna, a pozostałe właściwości na tyle zbliżone, że w większości zastosowań oba rodzaje można wykorzystywać zamiennie. Wszak jest jeden istotny wyjątek – wyłącznie wełna skalna występuje w postaci płyt nadających się do ocieplenia ścian dwuwarstwowych, z pokryciem z tynku cienkowarstwowego. Jakie dodatkowe cechy musi jeszcze mieć omówimy nieco dalej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Knauf Insulation

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!