Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017

Pokrycia dachowe i akcesoria

Przed zimą większość inwestorów chce zadaszyć swój wymarzony dom. Sam wybór pokrycia dachowego to jedno z przyjemniejszych zadań – w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów pokryciowych można przebierać. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach.

Rozmaite materiały pokryciowe łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Jeżeli pokrycie wybieramy przed wzniesieniem domu – mogłoby się wydawać, że nic nas nie ogranicza. Nic bardziej mylnego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może określać nie tylko kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40–45°), ale nawet jego kolor. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdźmy zapisy planu.

 

Dach na dom, który już stoi, powinniśmy wybrać zgodnie z projektem budowlanym. Jeśli przyjdzie nam do głowy zmieniać pokrycie po wzniesieniu budynku i konstrukcji dachu (czyli więźby), napotkamy ograniczenia wynikające z właściwości materiałów pokryciowych. Ewentualną zmianę trzeba też koniecznie uzgodnić z uprawnionym konstruktorem.

OGRANICZENIA

Wybór wymarzonego pokrycia mogą utrudnić lub uniemożliwić dwie cechy materiałów pokryciowych – waga i szczelność. Generalnie, ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Do lekkich zaliczamy te, których ciężar nie przekracza kilkunastu kg/m2. Czyli blachy płaskie, blachodachówki, gonty bitumiczne, faliste płyty bitumiczne. Pokrycia ciężkie ważą kilkadziesiąt kg/m2 i zalicza się do nich dachówki ceramiczne oraz cementowe, a także stosowane sporadycznie strzechę i łupek.

Janusz Werner
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!