Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017

Kominy

Kominy są niezbędne w prawie każdym domu. Powinny być tak dobrane i eksploatowane, by nie zaburzały pracy kotła, nie osadzał się i nie wytrącał się w nich nadmiar sadzy oraz nie przysparzały trudności z rozpaleniem ognia w kominku. Wadliwie postawiony komin może również zaburzać działanie automatyki kotła, a nawet doprowadzić do pożaru.

Już na etapie projektowania domu należy podjąć decyzje dotyczące konieczności budowy komina, jego rodzaju i usytuowania. Sprawę trzeba przemyśleć, biorąc pod uwagę to, jakim paliwem będzie ogrzewany budynek oraz czy będzie w nim kominek. Wszystkie substancje powstające w kotle i w kominku muszą zostać bowiem odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nimi współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał.

 

Jeżeli na etapie projektu nie jesteśmy pewni, czym dom będziemy ogrzewać – najbezpieczniejszym, rozwiązaniem będzie zaprojektowanie miejsca na komin uniwersalny, wyposażony w dwa przewody, pozwalający na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe. Niestety to dość kosztowne rozwiązanie. Tańszą alternatywą jest budowa komina odpowiedniego dla paliw stałych i ewentualne dodanie do niego wkładu dla kotła gazowego.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu i oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a więc ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki.

Joanna Dąbrowska
fot. Plewa

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!