Budujemy Dom ABC 2008 - Stan surowy

Przedstawiamy pierwszy numer z serii wydań specjalnych BUDUJEMY DOM PLUS, zatytułowany ABC W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH – STAN SUROWY.

Serię ABC zainspirowały pytania najczęściej zadawane przez budujących. Listy do redakcji, rozmowy z ekspertami, wypowiedzi na forum.budujemydom.pl – to stąd wybraliśmy najbardziej nurtujące Państwa pytania. Poprosiliśmy również ekspertów z firm o wypowiedzi na niektóre tematy.

Publikację adresujemy do budujących swój pierwszy dom, dlatego chcemy na postawione pytania odpowiedzieć jasno i prosto – tak, że prościej się nie da! Zgrupowaliśmy szczególnie interesujące inwestorów zagadnienia w trzech częściach – poza tym wydaniem pojawiły się ABC INSTALACJE DOMOWE oraz ABC WYKAŃCZANIE DOMU.

W tym wydaniu ABC można szczegółowo zapoznać się z informacjami dotyczącymi budowy stanu surowego, sposobów kalkulacji kosztów poszczególnych robót, cen markowych produktów i aktualnej oferty rynkowej.

Przed budową

Dom na kredyt

Hipoteka to morze korzyści. Czym jednak tak naprawdę jest i co dobrego może „zrobić” dla nas? O tym w poniższych pytaniach i odpowiedziach.

Bez pozwolenia ani rusz

Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana – karana przymusową rozbiórką obiektu lub kosztowną opłatą legalizującą.

Lokalizacja, wielkość, media, cena

Najważniejsza jest lokalizacja, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową. Często trzeba też sprawdzić warunki geotechniczne.

Wymarzony projekt

Na wybór projektu – jednego z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu – wpływają między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także emocje i marzenia.

Roboty ziemne i fundamenty

Ruszamy z budową - fundamenty

Na ten moment wszyscy inwestorzy czekają z wytęsknieniem. Wreszcie koniec papierkowej bieganiny – zaczynamy budować. Wprawdzie roboty ziemne i posadowienie fundamentu lub piwnicy, wydają się mało ciekawym etapem, ale są bardzo ważne. Od tego bowiem, jakie fundamenty będzie miał Twój dom, zależy jego trwałość. Dlatego powinieneś mieć na ten temat choć podstawowe informacje, by wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę, kontrolując wykonawców.

Z piwnicą czy bez?

Większość inwestorów, kierując się głównie ograniczeniem kosztów, buduje domy niepodpiwniczone. Jednak na małej działce lub skarpie budowa piwnicy może okazać się konieczna. Warto więc wiedzieć z czego i w jaki sposób ją zbudować.

Ściany i stropy

Wznoszenie i ocieplanie

Decyzja, z czego i jak zbudować ściany zewnętrzne nowego domu, wydaje się budującym bardzo ważna. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, czy zostaną starannie ocieplone.

Dachy i rynny

Konstrukcja dachu

Najdroższym składnikiem dachu jest pokrycie. To od jego wyboru zależy ostateczny koszt dachu. Więźba dachowa to drewniana konstrukcja nośna, na której opiera się cały dach. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i jak jest zbudowana. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany w jej budowie może wprowadzić tylko projektant!

Pokrycia dachowe

Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamietać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.

Rynny

Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.

Okna, drzwi, bramy

Okna, drzwi i bramy

Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.