W oparach sauny

O licznych zaletach sauny nie trzeba nikogo przekonywać. Pod warunkiem zachowania umiaru z gorącej i suchej kąpieli mogą korzystać niemal wszyscy. Pozostaje jedynie pytanie jaką wybrać i gdzie ją zamontować?

A może kabina Infrared?

W kabinach Infrared temperatura powietrza wynosi 37–60°C. Źródło ciepła stanowią promienniki na podczerwień. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm) i rozgrzewa tkanki od wewnątrz, co powoduje przyspieszenie wielu reakcji zachodzących w organizmie.

Seans w kabinie nie jest męczący – z takiej kąpieli mogą korzystać dzieci i osoby starsze. Do kabiny wchodzi się po kąpieli pod natryskiem, a seans trwa zwykle 15–30 minut.

Budowa kabiny IR jest podobna do budowy sauny. Z prefabrykowanych elementów montuje się pomieszczenie ze ściankami i sufitem oraz drzwiami.

W środku montowane są niezbędne do jej funkcjonowania urządzenia i wyposażenie: ławki, oparcia, promienniki wytwarzające ciepło, lampy. Kabina zazwyczaj nie ma własnej podłogi – ustawia się ją na posadzce pomieszczenia, w którym jest instalowana.

Jaką wilgotność i temperaturę powinna mieć sauna?

Zakłada się, że najbardziej komfortowe warunki można w saunie uzyskać, gdy suma wartości temperatury i wilgotności jest równa 110, np. temperatura = 85°C, wilgotność = 25%.

Rodzaj sauny
Temperatura
Wilgotność
Warunki
sucha
90–110°C
10–15%bardzo gorąco, ale sucho
mokra
70–70°C
25–40%
gorąco, ale wilgotno
łaźnia parowa
40–55°C
do 100%
ciepło ale bardzo wilgotno
infrared36–60°Csucho
ciepło i sucho

Woda, powietrze, a może ultradźwięki?

Niektóre sauny łączą w sobie kilka rodzajów kąpieli: suchą, mokrą, parową, a nawet ziołową
Niektóre sauny łączą w sobie kilka rodzajów kąpieli: suchą, mokrą, parową, a nawet ziołową (fot. Megiw)

Biorąc pod uwagę temperaturę i wilgotność powietrza w saunie, najbardziej popularne są trzy podstawowe rodzaje:

Sauna sucha – w jej komorze panuje temperatura od 90 do 110°C  a wilgotność mieści się w zakresie ok. 10%. Zatem kąpiel w niej, odbywa się w suchym powietrzu (dla porównania – wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 45–65%). Jednak przy stosowaniu pieca z parownikiem, bądź przy częstym polewaniu kamieni wodą wilgotność możemy zwiększyć nawet do 50%.

Sauna mokra (fińska) – w środku utrzymywana jest temperatura na poziomie 70–90°C przy wilgotności rzędu 25–40%. Pomieszczenia wypełnia gorąca para wodna powstająca w czasie polewania kamieni wodą.

Sauna parowa (łaźnia parowa, turecka) – różni się od poprzedniej niższą temperaturą od 40 do 50°C i wyższą wilgotnością – oferuje kąpiel w powietrzu o wilgotności rzędu 80–100%.

Pełny artykuł w PDF: W oparach sauny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!