Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom ABC 2011

Grzanie ważne niesłychanie

Przez ponad 6 miesięcy w roku potrzebujemy ciepła, które ogrzeje nasz dom. Przez cały rok – ciepła, które podgrzeje wodę w kranach. Skąd je wziąć, jak rozprowadzić, żeby w domu było ciepło i przytulnie, a koszty ogrzewania nie były zbyt duże... to są pytania, przed którymi staje każdy budujący swój własny dom.

Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania?

Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania?
(fot. Saunier Duval)
Wydatki na ogrzewanie domu stanowią 70–80% całkowitych kosztów jego użytkowania. Decydujący wpływ na ich wysokość mają przede wszystkim ciepłochronność samego budynku oraz rodzaj wykorzystywanego paliwa, natomiast w dużo mniejszym stopniu zależą od zastosowanego systemu grzewczego. Często jednak niższy koszt używanego paliwa wiąże się z kłopotliwą obsługą instalacji grzewczej, a znalezienie optymalnego rozwiązania zależy przede wszystkim od oczekiwań mieszkańców: taniej lecz mniej wygodnie lub komfortowo za wyższą cenę.

Jak określić, ile kosztuje ogrzewanie?

Zużycie energii potrzebnej do ogrzewania zależy wyłącznie od ciepłochronności budynku. Natomiast koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego paliwa – jeśli ten sam dom będziemy ogrzewać prądem elektrycznym, to koszty ogrzewania będą 2–3 razy wyższe niż przy wykorzystaniu gazu czy węgla.

 

Koszty ogrzewania można orientacyjnie określić, posługując się wskaźnikowym zapotrzebowaniem na ciepło, który w zależności od regionu Polski i ciepłochronności domu wynosi 80–120 kWh/m2 rocznie. Najbardziej miarodajny będzie oczywiście pomiar zużytej energii cieplnej bezpośrednio ze wskazań ciepłomierza lub pośrednio – przez obliczenie ilości zużytego paliwa gazu, oleju, węgla czy prądu elektrycznego.

Czy warto wykonać projekt instalacji c.o.?

Wykonanie dokładnego projektu instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym zazwyczaj nie jest konieczne. W przypadku prostych układów grzewczych wystarczy określić zapotrzebowanie na ciepło w każdym z pomieszczeń oraz dobrać grzejniki. Często gotowe projekty architektoniczne zawierają część instalacyjną, a informacje tam zawarte w zupełności wystarczą do prawidłowego wykonania instalacji. Dokładniejszy projekt będzie potrzebny wtedy, gdy wykonujemy instalacje z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła. Konieczne będą wtedy wyliczenia dotyczące: rozplanowania ułożenia rur grzewczych, emisji ciepła przez różne pokrycia podłogowe oraz doboru elementów sterujących. Trzeba też pamiętać, że ogrzewanie pracuje ze zmienną wydajnością – zależnie od warunków zewnętrznych, a projektowane jest na najniższe temperatury.

 

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2011.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!