Budujemy Dom - ABC 2015

To już ósme wydanie serii ABC BUDOWANIA – numeru specjalnego miesięcznika BUDUJEMY DOM, w którym podpowiadamy jak budować dobrze i bez błędów. To obszerny (ponad 250 stron!), kompleksowy przewodnik dla osób rozpoczynających budowę własnego domu.

Wydanie obejmuje wszystkie zagadnienia, z którymi spotka się potencjalny inwestor: od uzyskania pozwolenia na budowę po urządzenie ogródka. Serię ABC zainspirowały pytania najczęściej zadawane przez budujących. Listy do redakcji, rozmowy z ekspertami, wypowiedzi na forum.budujemydom.pl – to stąd wybraliśmy najbardziej nurtujące Państwa pytania. Zagadnienia zgrupowaliśmy w trzech działach: stan surowy, instalacje oraz wykańczanie.

Poprosiliśmy również ekspertów z firm o wypowiedzi na ważne dla inwestora tematy.

Przed budową

Wybór działki

Wybór działki to najważniejsze zadanie, przed jakim stoi inwestor planujący budowę domu. Istotne są parametry posesji – wielkość i kształt, jej lokalizacja, status prawny, a także obecność niezbędnej infrastruktury.

Wymagane formalności

Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, zgodnie z nieco uproszczoną procedurą obowiązującą od 28 czerwca 2015 roku. Możliwe jest również uzyskanie pozwolenia na budowę w tzw. starym trybie.

Dobry projekt i wykonawca

Projekt typowy czy indywidualny? Wybór projektu domu to jedna z najtrudniejszych decyzji podczas budowy. Aby w pełni spełniał nasze oczekiwania musi być dopasowany do naszych potrzeb, stylu życia, wielkości rodziny.

Roboty ziemne i fundamenty

Dobry początek - fundamenty

Fundament to bez wątpienia najważniejszy element nośny. Od niego zależy stabilność budynku i co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. Błędy popełnione w trakcie wykonywania fundamentów bardzo trudno poprawić w gotowym już domu.

Ściany i stropy

Solidne przegrody i podstawy

Ściany nośne i stropy powinny gwarantować trwałość i stabilność konstrukcji oraz decydować o jej własnościach użytkowych. Czy ściana powinna mieć lepszą izolacyjność cieplną czy może dobrze chronić przed hałasem? A stropy? Mają ogromne znaczenie konstrukcyjne dla całego budynku! Zatem nic dziwnego, że do wyboru jednych i drugich należy przywiązywać dużą uwagę.

Konstrukcja dachu

Oparcie dachu

Dach jest zwieńczeniem każdego domu, do jego wielkości i kształtu powinna być dostosowana więźba dachowa, która jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jej wybór zależy od wielu czynników, a ona sama powinna spełniać określone prawem budowlanym normy.

Dachy i rynny

Przykrywamy dom

Znając kształt, wielkość oraz kąt nachylenia dachu możemy przystąpić do wyboru pokrycia dachowego. Dachówka, blachodachówka, a może strzecha? Rynny i rury spustowe to niezbędne uzupełnienie. Dokonując wyboru należy pamiętać, o ponoszonych kosztach. Dlatego wszystkie decyzje należy podejmować świadomie, najlepiej przy pomocy sprawdzonych ekip dekarskich.

Ogrody zimowe

Funkcjonalny ogród zimowy

Powiększa bryłę budynku oraz staje się jej ozdobą. Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, a także wpisują się w modny trend budownictwa energooszczędnego. Poprawnie usytuowany poprawia tzw. bilans cieplny domu.

Okna, drzwi i bramy

Okna na świat, drzwi do domu

Zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne powinny spełniać określone standardy. Fachowo dobrane i zamontowane nie będą narażać właścicieli na dodatkowe koszty w przyszłości.

Kominy, kominki

Dobrana para

Miejsce umieszczenia komina na dachu decyduje o jego trwałości oraz o tym, czy będzie on właściwie spełniał swoje funkcje. Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu.

Kotły i podgrzewacze

Ciepło i oszczędnie

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji.

Grzejniki, podłogówka

Podłogowe czy grzejnikowe

Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze.

Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika

Grzanie z natury

Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się niemal wszystkim z poszanowaniem środowiska oraz darmową energią, ale też i z dużymi wydatkami, które trzeba ponieść, zanim zacznie się ją pozyskiwać.

Woda w domu

Czysta i zdrowa

Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub wodociąg zbiorczy. Sposób uzdatniania wody zależy od jej zanieczyszczenia, od chęci, możliwości finansowych oraz instalacyjnych użytkowników.

Kanalizacja i drenaż

Sprawny odpływ

Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji kanalizacyjnej zależy przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu.

Wentylacja i klimatyzacja

Czyste i świeże powietrze

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego.

Centralne odkurzanie

Komfortowo i bez kurzu

Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące. W budynku już zamieszkanym, wykonanie takiej instalacji też jest możliwe, ale konieczne jest wykucie bruzd w ścianach i stropach na rury, a potem ich zamaskowanie.

Instalacje elektryczne

Przemyślana instalacja

W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.

Dom bezpieczny i inteligentny

Myślący dom

Żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli już na etapie projektowania popełniono błędy. Dlatego podstawą pracy wykonawcy zawsze powinien być projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować, bez samowolnego wprowadzania zmian.

Elewacje

Wizytówka domu

Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.

Ściany, okładziny, sucha zabudowa

Idealne ściany

Materiały użyte do wykonania ścian ostatecznie wpływają na wygląd pomieszczeń. Dlatego ich wybór jest jedną z istotniejszych decyzji, którą przyjdzie nam podjąć na ostatnim etapie wykańczania.

Schody

Schodami do góry

Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.

Podłogi

Komfortowo pod stopami

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki mają natomiast stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.

Wokół domu

Stylowe i bezpieczne ogrodzenie

Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia ogrodzeń. Jedynie przepisy prawa budowanego oraz sąsiedzi mogą ograniczyć nasze plany.

Ogrodowe szlaki

Absolutne minimum, to ścieżka od furtki do drzwi wejściowych i podjazd dla samochodu. W przypadku bardzo małych działek zwykle na tym się kończy; wszak największym kapitałem ogrodu jest zieleń. Właściciele nieco rozleglejszych parceli powinni jednak pomyśleć o rozprowadzeniu traktów także w strefie rekreacyjno-ozdobnej.