Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - ABC 2015

Funkcjonalny ogród zimowy

Powiększa bryłę budynku oraz staje się jej ozdobą. Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, a także wpisują się w modny trend budownictwa energooszczędnego. Poprawnie usytuowany poprawia tzw. bilans cieplny domu.

Czy pozwolenie na budowę jest niezbędne przy planowaniu ogrodu zimowego?

Zgodnie z artykułem 29 ustawy Prawo budowlane wzniesienie przydomowego ogrodu zimowego (oranżerii) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy we właściwym urzędzie – zwykle wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego. Zgłoszenie powinno nastąpić przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Jeżeli urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Do wniosku powinniśmy dołączyć rysunki pokazujące położenie i wymiary ogrodu zimowego.

Czy orientacja ogrodu względem stron świata ma znaczenie?

Ogród południowy – jest najlepiej nasłoneczniony przez cały dzień i o każdej porze roku. Wymaga więc szczególnie skutecznej wentylacji oraz zacieniania wnętrza – warto rozważyć wstawienie szyb przeciwsłonecznych. W tym ogrodzie szczególnie dobrze będą się czuły rośliny delikatne, także egzotyczne.

 

Ogród wschodni – również w tym przypadku intensywne, choć krótsze nasłonecznienie zmusza do starannego wentylowania i zacieniania pomieszczenia. Można tutaj uprawiać większość roślin domowych.

 

Ogród zachodni – duże nasłonecznienie po południu zmusza do intensywnego wietrzenia i zacieniania pomieszczenia przede wszystkim w lecie. W zimie słońce jest już tak nisko, że nie jest to konieczne. Ogród zachodni dobrze sprawdza się jako „zimowisko” dla roślin.

 

Ogród północny – jest najmniej korzystny. Utrzymają się w nim tylko gatunki lubiące cień, a tych jest niewiele. Mogą natomiast być przechowywane tutaj te rośliny, które do zimowego spoczynku potrzebują mało światła. Panujące w północnym ogrodzie warunki można poprawić stosując sztuczne doświetlanie. Konieczne są jednak specjalne żarówki – kosztowne i stosunkowo trudno dostępne.

fot. Schüco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!