Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - ABC 2015

Schodami do góry

Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.

Schody żelbetowe czy drewniane?

W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element dość sporych rozmiarów mogą w sposób decydujący zaważyć na estetyce całego wnętrza. Między innymi dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych schodów żelbetowych na rzecz lekkich, efektownych schodów gotowych, wykonywanych najczęściej z drewna.

 

W takie schody można się zaopatrzyć w trojaki sposób: zamawiając u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie albo kupując gotowe w sklepie. Te pierwsze dwa rozwiązania są najwygodniejsze. Polegają na wybraniu fachowca lub firmy, która wykona projekt dostosowany do konkretnych warunków.

Kiedy wykonać schody?

Tradycyjne schody betonowe wykonuje się tuż po zalaniu stropu. Można oczywiście przełożyć ich wykonanie na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Schody gotowe, składane z elementów montuje się znacznie później, po ułożeniu parkietu.

W jaki sposób wykańcza się schody?

Drewniane elementy najczęściej są bejcowane lub lakierowane, ale mogą też być woskowane lub malowane. Ważne jest, by powłoka zabezpieczająca schody, a w szczególności stopnie była trwała, odporna na ścieranie, zarysowania oraz wgniecenia.

 

Elementy stalowe natomiast zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo, polerowane lub matowione.

 

Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie (w różnych odcieniach) i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem.

 

Wszystkie te prace wykonywane są na etapie produkcji, a montowane schody nie wymagają już zwykle żadnego dodatkowego wykańczania.

fot. Schody Domański

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!