Ogrodzenia

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.

Co to znaczy "bezpieczny płot"?

Aby ogrodzenie posesji zapewniało bezpieczeństwo musi spełnić kilka warunków:

 

- nie musi być bardzo wysokie (min. 120 cm), ale powinno mieć odpowiednią konstrukcję, im dalej od skupisk ludzkich, tym powinno być wyższe,
- elementy płotu nie mogą pełnić funkcji drabiny i ułatwiać przejścia wierzchem,
- poszczególne elementy ogrodzenia powinny być nitowane lub spawane, a nie skręcane na śruby.
- oprócz solidnego płotu warto zainstalować alarm i podpisać umowę z firmą monitorującą.

Drewno naturalne i… modne

Choć nie jest tak trwałe jak metal, ma wielu zwolenników. Żeby nie wymieniać ogrodzenia co kilka lat, drewno musi być zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Najlepiej kupić materiał impregnowany ciśnieniowo, ma on wtedy charakterystyczny, zielonkawy kolor, choć są też impregnaty barwiące na brązowo. Płot warto też pomalować farbą – kryjącą lub transparentną lakierobejcą. Można również kupić farby do drewna, z dodatkiem wosku i oleju, po których woda spływa, nie wsiąkając w materiał.

 

Przęsła tworzą drewniane sztachety, które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie frezowane. W gotowych panelach ogrodzeniowych górna krawędź tworzących je sztachet może być równa bądź tworzyć łuk. Drewniane płoty najczęściej mają wysokość do 190 cm i szerokość przęseł 100–180 cm.

Ogrodzenie zgodnie z prawem

Nie wolno zabezpieczać ogrodzenia (o wysokości do 180 cm) żadnym ostrym zwieńczeniem, np. drutem kolczastym czy wystającymi prętami. Narzucone są także minimalne wymiary furtki i bramy – odpowiednio 90 cm i 240 cm. Obie muszą otwierać się w kierunku posesji.

 

Budowę frontowej części ogrodzenia trzeba pisemnie zgłosić do gminnego wydziału architektury. Ten wymóg dotyczy również płotów o wysokości powyżej 220 cm – zarówno tych od ulicy, jak i między sąsiadującymi posesjami. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, budowę można zacząć po 30 dniach od zgłoszenia.

fot. Wiśniowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!