Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Oddajemy w Państwa ręce ABC BUDOWANIA - numer specjalny miesięcznika BUDUJEMY DOM, w którym podpowiadamy jak budować bez błędów i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Serię ABC zainspirowały pytania najczęściej zadawane przez budujących. Listy do redakcji, rozmowy z ekspertami, wypowiedzi na forum.budujemydom.pl – to stąd wybraliśmy najbardziej nurtujące Państwa pytania. Poprosiliśmy ekspertów z firm o wypowiedzi na niektóre tematy. Wszystkich, którzy pragną jeszcze dokładniej poznać zagadnienia poruszane w części redakcyjnej zachęcamy do dyskusji na naszym forum - www.forum.budujemydom.pl. To źródło konkretnej wiedzy, która zawiera najbardziej aktualne opinie i porady budowlane.

Magazyn przeznaczony jest dla osób będących na etapie planowania inwestycji, wyboru projektu, technologii i odpowiednich produktów. W trzech działach: Stan surowy, Instalacje domowe i Wykańczanie doradzamy Czytelnikom jak, z czego i za ile zbudować swój dom.

Zapraszam do lektury!
Marta Tomaszewska
Z-ca Redaktora Naczelnego

Wybór działki

Wybór działki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć w związku z budową domu. Zadanie to nie jest proste, bo dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona.

Projekt i wykonawca

Znając już charakterystykę działki możemy przystąpić do wyboru projektu domu. Od tego, jak będzie rozplanowany budynek, w dużej mierze zależy komfort domowników. Do wyboru mamy projekt indywidualny - droższy, ale niepowtarzalny, lub gotowy, który nie będzie unikalny, ale zapłacimy za niego mniej.

Roboty ziemne i fundamenty

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.

Ściany i stropy

Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy.

Konstrukcja dachu

Wybór kształtu i konstrukcji dachu ma duży wpływ zarówno na wygląd domu, jak i na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji.

Pokrycia dachowe i rynny

Dach, jako element chroniący dom przed warunkami atmosferycznymi, powinien być solidny i szczelny. Dobrze gdy jest przy tym odpowiednio dopasowany do bryły budynku, ponieważ ma wpływ na jego wygląd. Aby dach był kompletny, niezbędne jest wyposażenie go w system odprowadzania wody opadowej.

Okna, drzwi i rolety

Najważniejszym zadaniem okien jest zapewnienie dopływu do domu naturalnego światła. Elementy te pełnią również ważną funkcję architektoniczną, zatem wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry wpływające na komfort mieszkania, jak i ich estetykę. Cechy te są również ważne przy wyborze drzwi i rolet.

Ogród zimowy

Budowa ogrodu zimowego to efektowny sposób na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.

Bramy garażowe

Najważniejsza cecha, która wyróżnia bramy garażowe, to sposób otwierania. Inne istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, komfort użytkowania i estetyka.

Kotły, podgrzewacze

Prawidłowa praca domowego układu grzewczego zależy przede wszystkim od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy odpowiednio wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

Grzejniki, podłogówka

Tradycyjne grzejniki czy nowoczesna podłogówka? To jeden z dylematów, przed którym stoją inwestorzy budujący domy. Tymczasem wcale nie trzeba stawiać na jedno z tych rozwiązań - najkorzystniejsze jest bowiem połączenie obu sposobów rozprowadzania ciepła.

Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika

Rosnące koszty energii i coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów sprawiają, że alternatywne źródła energii bardzo zyskują na popularności.

Kominy i kominki

Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Jednym z nich może być kominek, traktowany jako efektowna dekoracja salonu lub przeciwnie - pełniący rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.

Woda w domu

W każdym domu potrzebna jest woda. Można ją pozyskiwać z własnej studni lub czerpać z wodociągu. Z pozoru wydaje się, że pierwsza opcja jest korzystniejsza, bo woda jest darmowa. W praktyce i tak poniesiemy koszty, bo będzie ona wymagała uzdatniania.

Kanalizacja

Niemal każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Potem mogą trafić do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Najkorzystniejsza jest pierwsza opcja - niestety, nie jest dostępna dla wszystkich.

Łazienkowy odpływ liniowy

Tytułowe rozwiązanie to nowoczesny element, który coraz częściej zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo wygodny w użytkowaniu.

Wentylacja, klimatyzacja

Sprawnie działająca wentylacja - grawitacyjna lub mechaniczna - jest niezbędna w każdym budynku. Coraz więcej właścicieli domów nie poprzestaje jednak na tym elemencie i decyduje się też na klimatyzację. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale mogą również odświeżać lub nawilżać powietrze.

Centralne odkurzanie

Odkurzacze centralne stają się standardem w nowo budowanych domach. Wielu inwestorów docenia ich bezsprzeczne zalety: cichą i wydają pracę, a także komfort użytkowania.

Instalacje elektryczne

O przyłączeniu działki do sieci elektrycznej najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Kolejnym zadaniem jest sporządzenie projektu instalacji - należy je zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Rolą specjalisty jest też wykonanie instalacji i podłączenie osprzętu elektroinstalacyjnego.

Dom bezpieczny i inteligentny

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. Szczególnej ochrony wymagają budynki położone na uboczu, gdzie pod nieobecność domowników nie można liczyć na czujne oko sąsiadów. System ochrony warto zintegrować z instalacją inteligentnego budynku. Pozwoli to dodatkowo podnieść komfort mieszkania i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Elewacje

Elewacja to wizytówka każdego domu, widoczna już na pierwszy rzut oka. Ponieważ stale jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinna być nie tylko estetyczna, ale także trwała, odporna na wilgoć, mróz oraz silne nasłonecznienie.

Ściany, okładziny, sucha zabudowa

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest tynkowanie. Taką przegrodę można potem np. pomalować, wytapetować lub ozdobić okładziną ścienną. Decyzję warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego własności użytkowych oraz stanu ścian, które mają być nim udekorowane.

Podłogi

Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Schody

Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. O ich usytuowaniu i sposobie wykonania trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku.

Nawierzchnie

Alejki w ogrodzie i podjazdy dla samochodów to elementy spotykane niemal na każdej posesji. Można je wykonać na wiele sposobów, różniących się nakładem pracy i środków. Niezależnie od wybranego rozwiązania, utwardzona nawierzchnia powinna być stabilna, komfortowa w użytkowaniu i dobrze komponować się z otoczeniem domu.

Taras

Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem - bardzo modny ostatnio kompozyt.

Ogrodzenia i bramy wjazdowe

Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.