Kominy i kominki

Komin pełni w każdym domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Jednym z nich może być kominek, traktowany jako efektowna dekoracja salonu lub przeciwnie - pełniący rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.

Jakie kanały?

Zużyte powietrze, dym i spaliny odprowadzane są przez komin przez następujące kanały:

  • dymowe - są przeznaczone do podłączenia kotłów węglowych, kominków oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Zazwyczaj mają średnicę 15, 18 lub 20 cm;
  • spalinowe - służą do podłączenia kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. Najczęściej mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła;
  • wentylacyjne - przeznaczone są do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wymiary to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).

Zaleca się grupowanie w jednym kominie kilku kanałów o różnym przeznaczeniu. Kominy utrudniają bowiem aranżację wnętrz, dlatego im jest ich mniej, tym lepiej. Poza tym wykonanie komina oznacza konieczność zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. Każdy element wystający z dachu to również miejsce potencjalnych przecieków. Do tego dochodzą kwestie estetyczne - dach, szczególnie niewielkich rozmiarów - wygląda lepiej bez nadmiaru "wypustek".

Jaka wysokość?

Wysokość komina zależy od warunków stawianych przez producenta kotła lub kominka. On też określa minimalny ciąg kominowy. Z reguły kominy nie powinny być niższe niż 4 m, ale są też wyjątki. Odrębną sprawą jest wyprowadzenie komina ponad dach - zależy to od rodzaju pokrycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.

Jakie są zalety systemów kominowych?

Systemy kominowe to nic innego, jak kominy składane na budowie z przygotowanych fabrycznie elementów. W przeciwieństwie do kominów murowanych, można je stosować przy kotłach gazowych i olejowych. To dlatego, że spaliny z wymienionych urządzeń, zawierające duże ilości pary wodnej, są obojętne dla tego typu przewodów. Z tego powodu systemy kominowe są dziś tak popularne.

Inną przyczyną ich upowszechnienia jest łatwość montażu. O ile w przypadku kominów murowanych łatwo o błędy wykonawcze, to przewody systemowe montuje się dość łatwo - pod warunkiem, że prace prowadzone są starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Dodatkową zaletą jest to, że w ramach systemu danej firmy można kupić wszystkie niezbędne elementy - trójniki, wyczystki, czapy, nasady kominowe i elementy uzupełniające, a na kompletny wyrób dostaniemy gwarancję. Ponadto kominy systemowe zajmują w domu zazwyczaj mniejszą powierzchnię, niż tradycyjne kominy z cegły.

fot. Komin-Flex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!