Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Termoizolacje

Budując swój dom musimy zadecydować, co wybrać, do ocieplenia ścian, dachu lub podłogi. To ważny wybór, bo w przeciwieństwie do wielu innych elementów domu izolację cieplną zmienić bardzo trudno lub jest to wręcz niemożliwe. Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości izolacyjne, ale różnią się wieloma cechami.

WARTO POMYŚLEĆ O TERMOIZOLACJI

Sprawny i wydajny kocioł nie wystarczy, aby właściciel budynku zaczął odczuwać komfort (we wnętrzach swego domu oraz w portfelu). Wytworzone ciepło trzeba koniecznie zatrzymać w domu! Cel ten można osiągnąć, minimalizując ucieczkę energii przez przegrody zewnętrzne. To oczywiście opcja zimowa. Natomiast latem, im mniej ciepła przedostanie się do wnętrza budynku, tym lepiej. W związku z tym, im mniejsza jest przenikalność cieplna przegród zewnętrznych (zdolność do przewodzenia ciepła), tym korzystniejsze warunki panują w domu. Tymczasem przewodność cieplna materiałów ściennych (cegieł, bloczków, pustaków) jest przeważnie dosyć wysoka. Wszak ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń konstrukcyjnych.

 

Tylko nieliczne materiały budowlane łączą pożądaną wytrzymałość z wymaganą ciepłochronnością. Większość wymaga jednak dodatkowej warstwy izolacji, która pozwala skutecznie ograniczyć ucieczkę/wnikanie ciepła bez konieczności karykaturalnego pogrubiania ściany. Innymi częściami budynku, które wymagają skutecznego ocieplenia są: podłoga na gruncie oraz połacie dachowe (ewentualnie strop nad najwyższą kondygnacją użytkową). Wszystkie muszą uzyskać ciepłochronność, która jest ściśle określona przepisami prawa budowlanego.

 

Każda zewnętrzna przegroda budynku ma własną specyfikę i nieco odmienne wymogi. Ponadto nowoczesne domy wznosi się w bardzo różnych technologiach. Dlatego rynek materiałów izolacyjnych jest niezwykle bogaty. Spotkać można na nim różnorodne materiały w postaci: płyt, mat, pianek, a także surowce kupowane na wagę (lekkie kruszywa, włókna i granulaty). Większość z nich dostępna jest w kilku odmianach o zróżnicowanych cechach. Który z nich wybrać?

Redakcja BD
fot. Foveo-Tech

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!