Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Oddajemy w Twoje ręce niezwykły poradnik. DOM POLSKI 2018 to praktyczny przewodnik dla wszystkich inwestorów, którzy planują budowę domu. Podpowiadamy w nim, jak wybudować dom na przykładzie konkretnego projektu - domu Tokio III pracowni Lipińscy Domy.

To typowy dom z poddaszem użytkowym, o powierzchni ok. 130 m2, o nieskomplikowanej bryle, z dwuspadowym dachem i przylegającym garażem. Prosta bryła ma istotne znaczenie w przypadku budowy domu energooszczędnego, nie tylko ze względu na relatywnie niższe koszty realizacji, ale przede wszystkim dlatego, że zapobiega niekontrolowanym - trudnym do uniknięcia - stratom ciepła.

Cóż to znaczy "dom polski"?

  • to dom wyrastający z polskiej tradycji, a więc solidny, czyli zwykle murowany z prostym dachem ale jednocześnie akceptujący wszystkie rozsądne nowości technologiczne. To dom dostępny finansowo dla zwykłej polskiej rodziny, czyli dom o powierzchni 100-150 m2, który można zbudować w cenie mieszkania lub taniej;
  • to dom budowany w systemie mocno angażującym inwestora, który musi łapczywie chłonąć wiedzę i osobiście podejmować wiele decyzji; 
  • to dom energooszczędny - wybudowanie takiego domu to gwarancja mniejszych rachunków za eksploatację, ale i dbałość o wyższą wartość domu w przyszłości.

Poradnik jest podzielony na trzy części, zgodnie z naturalną kolejnością budowy domu: stan surowy, instalacje oraz wykańczanie. Artykuły z cyklu Dylematy inwestora, pomogą określić potrzeby oraz wyposażą Czytelnika w niezbędną wiedzę przydatną w podejmowaniu decyzji budowlanych. W kosztorysach podpowiadamy, na czym warto oszczędzać, a na czym nie.

Pokazujemy różnice w kosztach przy zastosowaniu rozmaitych rozwiązań. W artykułach redakcyjnych "Co wybrać - produkty i technologie" w zrozumiały sposób opisujemy wszelkie niuanse sztuki budowlanej, które warto znać, gdy buduje się wymarzony dom.

Zapraszam do lektury!

Marta Tomaszewska
marta@budujemydom.pl

STAN SUROWY

Dylematy inwestora - Zanim ruszy budowa

Budowa domu to poważne wyzwanie. Na jego realizację potrzeba sporych pieniędzy i czasu – zazwyczaj przynajmniej 2–3 lat. Warto się do niej solidnie przygotować: przemyśleć swoje potrzeby, ocenić możliwości, rozstrzygnąć w jakim budynku chcielibyśmy mieszkać i gdzie on stanie.

Kosztorys - Wybudowanie stanu surowego

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego wraz z ociepleniem to ok. 200 000 zł.

Fundamenty - Solidne podstawy

Fundament jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku. Jego podstawowym zadaniem jest przekazywanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.

Ściany - Kluczowe przegrody

Od tego, w jaki sposób i z jakich materiałów wykonane będą ściany, zależeć będzie nie tylko ich trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu. Dobór technologii i budulców ma również duży wpływ na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne – w końcu ściany, a dokładniej elewacja, to element, który od razu rzuca się w oczy.

Elewacje - Jaka fasada?

Najważniejszym zadaniem elewacji jest ochrona muru przed czynnikami atmosferycznymi. Ponadto stanowi ona ozdobę domu, dlatego powinna być nie tylko trwała, odporna na wilgoć, mróz i silne nasłonecznienie, ale także estetyczna.

Stropy - Pomiędzy kondygnacjami

Zadaniem stropu jest oddzielanie kondygnacji oraz przenoszenie obciążeń. Ta pozioma przegroda powinna być więc wytrzymała, ciepłochronna i skutecznie tłumiąca hałas. Dobrze przy tym, jeśli strop jest łatwy w montażu. Jak pogodzić te wymagania?

Termoizolacje - Bariery dla ciepła

Nawet najwydajniejszy system grzewczy w domu na niewiele się zda, jeśli najważniejsze przegrody – podłogi, ściany i dach – nie będą odpowiednio ocieplone. Na jaki materiał izolacyjny się zdecydować? Oferta rynkowa jest bardzo bogata – wcale nie ogranicza się do popularnego styropianu i wełny mineralnej.

Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny - Zwieńczenie budynku

Dach to bardzo ważny element każdego domu. Stanowi jego zwieńczenie, chroniąc wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi. Jednak jego rola na tym się nie kończy – dach pełni bowiem także ważną funkcję architektoniczną. Musi być więc nie tylko solidny, ale także pasować do bryły budynku.

Okna dachowe - Skrzydła na dachu

W naszym kraju dominują domy ze spadzistym dachem i poddaszem użytkowym. Najlepszym sposobem na zapewnienie w takim pomieszczeniu dopływu naturalnego światła jest zamontowanie okien dachowych.

Okna i parapety - Dobry widok

Najważniejszym zadaniem okien jest zapewnienie dopływu do domu naturalnego światła. Elementy te pełnią również ważną funkcję architektoniczną, zatem wybierając je, trzeba zwrócić uwagę zarówno na parametry wpływające na komfort mieszkania, jak i ich estetykę.

Żaluzje, markizy i rolety - Ochrona przed słońcem i nie tylko

W sprzedaży dostępna jest cała gama osłon, których zadaniem jest ochrona wnętrz przed przegrzaniem. Niektóre produkty mają jednak znacznie więcej funkcji. Zimą dodatkowo chronią wnętrza przed wychładzaniem, a przez cały rok stanowią barierę dla intruzów.

Drzwi zewnętrzne - Wejście do domu

Wybierając drzwi wejściowe do domu, szczególną uwagę należy zwrócić na trzy parametry: termoizolacyjność, ochronę akustyczną oraz odporność na włamanie. Nie bez znaczenie jest też ich estetyka, bo to z nimi w pierwszej kolejności mają kontakt odwiedzający nas goście.

Bramy garażowe - Wrota na różne sposoby

Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów.

INSTALACJE

Dylematy inwestora - Dostarczyć media

Po zakończeniu stanu surowego do domu wchodzą elektrycy, hydraulicy i inni instalatorzy. Na murach i podłogach pojawia się siatka przewodów i rur, które później pokryje tynk albo posadzka. Inwestor myśli już o wyborze ładnych kranów i gniazd elektrycznych, a powinien skoncentrować się na rozprowadzeniu instalacji według dobrego projektu. Bo w zasadniczy sposób wpłynie to na komfort życia w domu i jego koszty.

Kosztorys - Wydatki na instalacje

Według redakcyjnego kosztorysu wykonanie instalacji to ok. 56 500 zł.

Wentylacja i klimatyzacja - Zdrowo i komfortowo

Skuteczny system wymiany powietrza to niezbędny element w każdym domu. Coraz więcej inwestorów nie poprzestaje jednak na zamontowaniu wentylacji. Popularność zyskuje domowa klimatyzacja, a także urządzenia poprawiające jakość powietrza – oczyszczacze, nawilżacze i osuszacze powietrza.

Kotły i podgrzewacze - Ciepło w domu

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi inwestor. Od tego zależy nie tylko komfort mieszkania, ale także koszt eksploatacji budynku.

Przygotowanie c.w.u. - Z zasobnikiem czy przepływowo?

Zasadniczo ciepłą wodę użytkową w domu można przygotowywać na dwa sposoby – w zasobniku lub przepływowo. Wiele zależy od tego, z jakiego źródła ciepła korzystamy.

Pompy ciepła - Ciepło prawie za darmo

Zadaniem pompy ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe - Ze ścian i spod stóp

Choć ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności, większość inwestorów nie rezygnuje z tradycyjnych grzejników. Optymalnym rozwiązaniem jest zaś połączenie obu sposobów rozprowadzania ciepła.

Woda w domu - Mokro w kranie

Zaopatrzenie domu w wodę to jedno z najważniejszych zadań, przed jakim stoi każdy inwestor. Trzeba o tym pomyśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy, bo woda jest niezbędna do rozpoczęcia robót.

Instalacja wodna - Rury w ścianie

Choć układanie instalacji wodnej w domu to zadanie dla fachowca, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tej tematyki.

Kanalizacja - Co zrobić ze ściekami?

W każdym domu powstają ścieki, które trzeba gdzieś odprowadzić. W najlepszej sytuacji są ci, którzy dysponują działką zlokalizowaną na terenie skanalizowanym. Innym pozostaje zbiornik na nieczystości (szambo) lub przydomowa oczyszczalnia.

Kominy i kominki - Ale dym!

O sposobie ogrzewania oraz wentylacji domu najlepiej zadecydować jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Ułatwi do dobranie optymalnej wielkości i rodzaju komina, a także jego najlepsze umiejscowienie. Podobnie jest z kominkiem, który może stanowić przede wszystkim dekorację salonu, lub też być ważnym źródłem ogrzewania całego budynku.

Zabezpieczenia antywłamaniowe - Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na zabezpieczenie antywłamaniowe domu składa się wiele elementów. Podstawowe to ogrodzenie i oświetlenie posesji, a także monitoring i domofon lub wideodomofon. Większą ochronę zapewniają wzmocnione okna, drzwi i bramy garażowe, a także instalacja alarmowa, która jest już standardem w nowo wznoszonych budynkach.

Instalacje elektryczne - Przyłącze, kable, łączniki...

Domowa instalacja elektryczna to nie tylko przewody ukryte w ścianach, ale cały szereg innych elementów – przyłącze do sieci, tablica rozdzielcza, puszki elektroinstalacyjne, osprzęt czy oświetlenie. Choć jej zaplanowanie i wykonanie to zadanie dla fachowca, inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. Od tego zależy bowiem kształt instalacji.

Odkurzacz centralny - Czysty dom

Odkurzacz centralny to idealne rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie wygodę. W przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia, podczas sprzątania nie ma problemu z plątaniną kabli i dźwiganiem jednostki. Odkurzacz centralny jest też cichszy i bardziej wydajny, a ponadto bardziej przyjazny dla alergików.

WYKAŃCZANIE

Dylematy inwestora - Najprzyjemniejsze na koniec

Wykańczanie to najprzyjemniejszy etap robót – dom nabiera ostatecznego kształtu i zaczyna wyglądać tak, jak sobie wymarzyliśmy. Inwestor może przebierać w rodzajach i kolorach okładzin ściennych oraz podłogowych, niezliczonej liczbie wzorów drzwi wewnętrznych, ceramiki łazienkowej, osprzętu elektrycznego. Niestety, ten etap bywa też frustrujący – rozrzut cen materiałów wykończeniowych jest równie duży, jak ich wybór.

Kosztorys - Prace wykończeniowe

Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 80 000 zł.

Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

O ile dużą łazienkę w miarę łatwo zaaranżować, w małej nierzadko trzeba przystawać na kompromisy. W każdym przypadku wykonanie projektu można zlecić profesjonaliście, który przemieni nasze wizje w funkcjonalne rozwiązania.

Planowanie kuchni - Dobrze zaaranżowana

Kuchnia jest sercem domu – nie tylko dla tych, którzy lubią gotować. To tu, przy wygodnym stole najczęściej toczy się życie rodzinne. Nie dziwi więc fakt, że większość inwestorów urządzaniu właśnie tego pomieszczenia poświęca najwięcej uwagi. Najważniejsze jest funkcjonalne rozplanowanie układu sprzętów.

Ściany wewnętrzne - Gładko lub z fakturą

Otynkowane ściany można wykończyć na różne sposoby. Najczęściej praktykowane jest malowanie. Jednak oferta produktów jest tak bogata, że warto rozważyć montaż płytek, paneli czy tapety przynajmniej w wybranych miejscach.

Ściany działowe - Szkieletowe czy murowane?

Rozmieszczenie przegród wewnętrznych – dzielących wnętrze domu na pomieszczenia – określone jest w projekcie budynku. Wznosi się je zaraz po wymurowaniu ścian nośnych – z tego materiału co one (cegły, bloczki). Jednak nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe podziały wnętrz. Do wyboru są wtedy konstrukcje murowane oraz szkieletowe (systemy lekkiej zabudowy).

Podłogi - Ładne i trwałe

Wykończenie podłogi, podobnie jak ścian, mocno przesądza o wyglądzie wnętrz. Powinno być estetyczne, ale i praktyczne. Przy wyborze materiału należy się kierować przede wszystkim stopniem zawilgocenia i intensywnością użytkowania pomieszczenia, w którym ma być ułożony.

Schody - Sprawna komunikacja

Schody są istotnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Choć ich głównym zadaniem jest umożliwienie komunikacji pomiędzy poziomami, często stanowią ozdobę wnętrza. Ich wybór powinien być zatem kompromisem między wygodą i estetyką.

Drzwi wewnętrzne - Ruchome skrzydła

W przypadku drzwi wewnętrznych, do wyboru mamy wiele rozwiązań (zarówno pod względem wizualnym, jak i konstrukcyjnym). Czasem potrzebne są takie, które dobrze izolują akustycznie, innym razem – doświetlające wnętrza. Zawsze powinny być jednak odpowiednio dobrane pod względem wizualnym, aby harmonizowały z wystrojem domu.

Bramy i ogrodzenia - Stawiamy granice

Ogrodzenie wokół działki powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć przez długie lata. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.

Kostka brukowa - Sucho pod stopami

Brukowane nawierzchnie są estetyczne i trwałe. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazdy do garażu, ścieżki i tarasy ziemne. Kostka drewniana ma piękny rysunek słojów, kamienna wygląda elegancko, klinkierowa nie płowieje i występuje w wielu naturalnych odcieniach, zaś betonowa – najpopularniejsza – świetnie imituje różne materiały.