Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Fundamenty - Solidne podstawy

Fundament jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym budynku. Jego podstawowym zadaniem jest przekazywanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.

Budowę każdego domu zaczyna się od podstaw, czyli od fundamentu. To na nim opierają się ściany, strop i dach. Element ten musi być więc wytrzymały i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Technologię budowy należy dostosować do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń. Bardzo ważne jest też zastosowanie odpowiednich izolacji przeciwwilgociowych i termicznych.

WARUNKI GRUNTOWE

Sposób fundamentowania różni się w zależności od tego, jak stabilne i nośne jest podłoże. Dużo łatwiej budować na zwartych skałach, żwirach i piaskach, niż na podłożach niestabilnych, o bardzo słabej nośności. Przykładowo, grunty nasypowe czy torf albo w ogóle nie nadają się pod budowę, albo wymagają specjalnych sposobów posadowienia. Dlatego w razie wątpliwości co do nośności gruntu, należy zlecić jego przebadanie.

 

Z powyższych względów, fundamenty zawsze projektuje się indywidualnie. Nawet wybierając projekt z katalogu, musimy dostosować go do warunków gruntowych. Ponadto dokumentacja projektowa musi obecnie zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia budynku.

Redakcja BD
fot. Legalett

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!