Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Termoizolacje - Bariery dla ciepła

Nawet najwydajniejszy system grzewczy w domu na niewiele się zda, jeśli najważniejsze przegrody – podłogi, ściany i dach – nie będą odpowiednio ocieplone. Na jaki materiał izolacyjny się zdecydować? Oferta rynkowa jest bardzo bogata – wcale nie ogranicza się do popularnego styropianu i wełny mineralnej.

Większość materiałów stosowanych do wzniesienia przegród w budynku charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale nie najwyższą ciepłochronnością. Zazwyczaj niezbędne jest więc zastosowanie warstwy izolacji, która będzie stanowiła barierę dla ciepła uciekającego z budynku.

 

Niestety, nie ma idealnego materiału ociepleniowego – każdy z dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach. Oto charakterystyka najpopularniejszych termoizolacji.

MATERIAŁY SPIENIONE

Polistyren ekspandowany (popularny styropian – EPS) oraz polistyren ekstrudowany (XPS) mają dobre własności termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi 0,032–0,045 W/(m·K). Oba powstają w wyniku spienienia granulek polistyrenu, przy czym procesowi wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego towarzyszy wyciskanie stopionej masy i walcowanie jej na wymaganą grubość. Dlatego XPS cechuje przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość mechaniczna. Materiały te są lekkie, a więc łatwe do transportu. Charakteryzują się niską nasiąkliwością i dużą odpornością na ściskanie. Są proste w obróbce i montażu, obojętne dla skóry i błon śluzowych. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna. Wykorzystywane są głównie do ocieplania podłóg i ścian.

Redakcja BD
fot. Realizacja inwestycji Atlas

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!