Budujemy Dom - Nowoczesne Instalacje 2018

W niniejszej publikacji przedstawiliśmy szereg rozwiązań - niezbędnych (ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, wentylacja, instalacja elektryczna), jak i tych, bez których można się obejść. Mowa choćby o pompie ciepła, rekuperatorze, kolektorach słonecznych czy ogniwach fotowoltaicznych. Ale rosnąca popularność tych nowoczesnych rozwiązań świadczy o tym, że wiele z nich - w dłuższej perspektywie - po prostu się opłaca.

Inne, jak instalacja inteligentna, odkurzacz centralny czy systemy przeciwoblodzeniowe, pozwalają mieszkać bardziej komfortowo. Mamy nadzieję, że opisane tu rozwiązania pomogą Państwu podjąć optymalne decyzje podczas planowania instalacji.

Miłej lektury i udanych inwestycji!

Norbert Skupiński
norbert.skupinski@budujemydom.pl

Kotły na paliwo stałe

Najpopularniejszym rodzajem urządzeń grzewczych w naszym kraju są kotły na paliwo stałe. Ich obsługa jest dość kłopotliwa, ale rekompensują to niskie koszty eksploatacyjne.

Kotły gazowe

Kocioł gazowy to zazwyczaj pierwszy wybór inwestorów, których domy podłączone są do sieci gazowej. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest stosunkowo niska cena tego paliwa, a drugim to, że urządzenia zasilane gazem są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Kotły elektryczne

Kocioł elektryczny nie wymaga żadnej obsługi poza przeglądami serwisowymi. Może zasilać zarówno grzejniki jak i podłogówkę, ponadto bez problemu współpracować z każdym rodzajem kotła lub kominkiem z płaszczem wodnym. Zaś ogrzewanie prądem nie jest wcale tak drogie, jak się powszechnie sądzi.

Kominki

Kominki są nie tylko efektownym elementem aranżacyjnym, ale także stosunkowo niedrogim i ekologicznym źródłem ciepła. Nic dziwnego, że stały się standardem w nowo budowanych domach.

Kominy i wkłady kominowe

Komin to jeden z tych elementów domu, który na pierwszy rzut oka niezbyt rzuca się w oczy. Tymczasem jest bardzo ważnym elementem budynku – odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych.

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Zgodnie z prawem kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Dlatego głównym źródłem ogrzewania jest zwykle jakiś kocioł. Jak zapewnić zgodną pracę obu urządzeń?

Nasada kominowa

Nasady kominowe montuje się po to, aby chroniły przewód kominowy przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu. Od prawidłowości ich doboru zależy wydajność całego systemu kominowego.

Pompa ciepła

Pompy ciepła jeszcze do niedawna były w Polsce rzadkością. Obecnie stosowane są coraz częściej, co wynika przede wszystkim z rosnących cen energii i zwiększającej się świadomości ekologicznej inwestorów.

Powietrzna pompa ciepła

Energię do ogrzewania domu można pozyskiwać także z dostępnego za darmo powietrza. Wykorzystują ją powietrzne pompy ciepła, na które decyduje się coraz więcej inwestorów.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to właściwie standard w budowanych obecnie domach. Inwestorzy mają do wyboru dwa warianty – ogrzewanie wodne i elektryczne. Poznajmy ich zalety i wady.

Grzejniki

Tradycyjne grzejniki ciągle mają licznych zwolenników. Ich popularność wynika nie tylko z tego, że umożliwiają szybkie nagrzanie wnętrz. Oferowane obecnie modele często stanowią też niebanalną ozdobę wnętrz.

Kolektory słoneczne

Ceny energii ciągle rosną, warto więc szukać alternatywnych źródeł, zapewniających w domu ciepło. Jednym z nich są kolektory słoneczne, dzięki którym można pozyskać darmową energię ze słońca.

Instalacje fotowoltaiczne

Do tej pory znane choćby z kalkulatorów, zaczynają się pojawiać także na dachach budynków. Ogniwa fotowoltaiczne – bo o nich mowa – służą do zamiany energii słonecznej w elektryczną. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie?

Sterowanie ogrzewaniem

Wybór źródła ciepła i urządzeń grzewczych to nie jedyne zadania inwestora związane z tematyką ogrzewania. Aby korzystanie z instalacji grzewczej było komfortowe, trzeba jeszcze pomyśleć o sposobie sterowania ogrzewaniem.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Zalegający w strefie okapu dachu śnieg i zwisające z rynien sople lodu nie tylko mogą uszkodzić orynnowanie, ale są też groźne dla znajdujących się w pobliżu ludzi. Niebezpieczny jest też lód pokrywający dojazd do garażu. Rozwiązaniem tych problemów jest zamontowanie instalacji przeciwoblodzeniowej.

Woda w domu

Każdy dom musi być zaopatrzony w wodę. Najlepsza opcja to podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Mniej wygodną alternatywą jest wykonanie własnej studni.

Uzdatnianie wody

Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Sposobem na bardziej komfortowe i oszczędne korzystanie z ciepłej wody jest zastosowanie cyrkulacji. Dzięki niej ciepła woda leci z kranu zaraz po jego odkręceniu, bez spuszczania wychłodzonej, zalegającej w rurach.

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe są ważnymi elementami instalacji grzewczej. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu.

Kanalizacja

Każdy inwestor staje przed dylematem: jak pozbyć się z domu ścieków? Najlepszym rozwiązaniem jest odprowadzanie ich do publicznej sieci kanalizacyjnej. Niestety, to opcja tylko dla niektórych. Pozostali muszą wybrać pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią.

Łazienkowy odpływ liniowy

Tradycyjny brodzik prysznicowy coraz częściej zastępowany jest przez odpływ liniowy zamontowany w posadzce. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne i nowoczesne, ale także bardzo wygodne.

Wentylacja z rekuperatorem

Eksperci są zgodni: tradycyjna wentylacja jest często nieskuteczna i powoduje straty ciepła. Dlatego w domach energooszczędnych zalecają zainstalowanie rekuperatora, czyli centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Klimatyzacja

Nawet sprawnie działająca wentylacja nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Aby zwiększyć komfort przebywania w domu latem, warto wyposażyć budynek w klimatyzację.

Instalacje elektryczne, teletechniczne i osprzęt elektroinstalacyjny

Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie wymaganej mocy i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.

Instalacja alarmowa

Dzięki zamontowaniu instalacji alarmowej, można znacząco poprawić bezpieczeństwo domu. Jednak skuteczność jej działania w dużej mierze zależy od dobrego projektu. Dlatego jego wykonanie warto zlecić profesjonalnej firmie.

Instalacja inteligentna

Instalacja alarmowa daje poczucie bezpieczeństwa, ale prawdziwy komfort zapewni zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku. Daje on możliwość automatycznego skoordynowania pracy różnych instalacji wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.

Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny jest wygodny, cichy i przyjazny dla alergików. Montaż wiąże się co prawda z wydatkiem rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych, ale trzeba pamiętać, że taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości.