Kotły gazowe

Kocioł gazowy to zazwyczaj pierwszy wybór inwestorów, których domy podłączone są do sieci gazowej. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest stosunkowo niska cena tego paliwa, a drugim to, że urządzenia zasilane gazem są bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Budowa

Urządzenia grzewcze zasilane gazem dostępne są w wersji wiszącej i stojącej. Te pierwsze – lekkie i niewielkich rozmiarów – z łatwością można wpasować w rząd wiszących szafek kuchennych. Jeżeli jednak mają zasobnik, zajmują więcej miejsca.

Urządzenia stojące mają zazwyczaj wbudowany zasobnik c.w.u., dlatego też są większe od modeli wiszących. Ze względu na ich rozmiary i wagę, nie nadają się do zamocowania na ścianie.

Kotły gazowe dzielą się też na tradycyjne (konwencjonalne) i kondensacyjne. Te pierwsze są mniej wydajne, ponieważ nie wykorzystują całej energii zawartej w spalanym paliwie. Chodzi o parę wodną, która jest produktem spalania gazu. W urządzeniach tradycyjnych trafia ona do komina. W kotłach kondensacyjnych ulega natomiast skropleniu, dzięki czemu można odzyskać zawartą w niej energię cieplną (stąd często spotykana w ich przypadku sprawność powyżej 100%). Modele kondensacyjne są nieco droższe od tradycyjnych, ponadto wymagają zapewnienia odpływu kondensatu wypływającego z kotła. W zamian otrzymujemy jednak urządzenie, które ma sprawność przeciętnie o 15% wyższą od kotła konwencjonalnego i zużywa mniej gazu.

fot. Rug Riello / Beretta

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!