Styl graficzny

W sztuce i architekturze pierwiastek graficzny istniał od zawsze. Wciąż jednak jest interesujący, bo wyraźne kontury i barwny kontrapunkt pobudzają nas niczym espresso.

Choć nie jest niczym nowym, jednak odnosimy wrażenie, że styl graficzny jest świeży i wyjątkowo nowoczesny. Wymyślili go moderniści, mimo iż w ich założeniach graficzność można nazwać efektem ubocznym – pochodną idei surowej, pozbawionej ozdobników formy. Ale to właśnie modernizm wyniósł na piedestał geometrię i nadał nowe znaczenie pojęciu proporcji, co we wnętrzu graficznym jest niezwykle istotną sprawą.

 

Jednym z głównych wyznaczników tego nurtu jest kontrast. Nie ma w nim wiele miejsca na półtony, dlatego wystrój opiera się zwykle na dwóch, najwyżej trzech kolorach. Nie znaczy to jednak, że należy wyrzucić z domu wszystkie detale i drobiazgi, które nie mieszczą się w ramach wybranej palety. Tak kategorycznie potraktowana aranżacja mogłaby się okazać bardzo uboga. Warto ją wzbogacić rozmaitością faktur i wzorów, a także "barwami towarzyszącymi" w postaci materiałów neutralnych we właściwych sobie, naturalnych odcieniach: betonu, szkła, metalu czy drewna. Ich ilość powinna być jednak ograniczona, by nie przesłoniły przewodniej idei.

fot. Delightfull

Pozostałe artykuły