Budujemy Dom - Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy 2018

Jak mówi encyklopedyczna definicja, styl to "zespół cech charakterystycznych dla danej epoki, regionu lub twórcy". Możemy też przeczytać, że styl jest "sposobem postępowania, zachowania i myślenia, specyficznym dla jakiejś osoby lub środowiska". I być może właśnie w tym drugim zdaniu kryje się tajemnica stylowych wnętrz - wnętrz z charakterem, świetnie urządzonych, ale przede wszystkim osobistych, przesyconych indywidualnością domowników. Niewykluczone, że nasz styl, nasz osobisty kod do wykreowania własnego miejsca na ziemi czeka za oceanem, na innym kontynencie…

W tych poszukiwaniach chcemy być Wam pomocni. Blisko trzydzieści najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich, które sportretowaliśmy dla Was w naszym piśmie, to dobry punkt wyjścia do kreatywnych działań aranżacyjnych. Każdy z tych nurtów ma swoją genezę - geograficzną, historyczną, społeczną. Dzieje designu są barwne i pasjonujące; warto je poznać, by zrozumieć motywacje dawnych rzemieślników i współczesnych projektantów. Być może te refleksje pomogą Wam odnaleźć wśród meandrów mody własny ślad – trop, którym podążycie, kreując niepowtarzalną przestrzeń swojego domu.

Życzymy powodzenia!

Agnieszka Rezler

Wielkomiejski modernizm

Styl wielkomiejski ma wielu zwolenników, bo sprawia, że lepiej radzimy sobie z natłokiem codziennych obowiązków i brakiem czasu. Jest też odpowiedzią na nasze potrzeby dobrej organizacji, wygody i odpoczynku.

Styl Boho

Malowniczość, swoboda i dezynwoltura. Artystyczny rozmach, cygański folklor i barwne wizje z epoki dzieci-kwiatów - w tym nurcie znajdziemy wszystko, co tylko podpowie nam nieskrępowana wyobraźnia. Poza jednym: regułami.

Styl nowojorski

Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, na czym polega jego elegancja. Nie ulega jednak wątpliwości, że styl nowojorski robi doskonały użytek z ponadczasowych rozwiązań - stonowanych barw i szlachetnych form.

Styl angielski

Pełen ciepłych barw, kwiatów i rodzinnych pamiątek, a jednocześnie dostojny i w najlepszym gatunku. Dom w angielskim stylu nie ma w sobie pałacowego chłodu, ale angielska królowa z chęcią spędziłaby tu wolny czas.

Glamour

Jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Te skrajne emocje styl glamour zawdzięcza swojej podwójnej naturze. Choć ujawnia się ona w przepychu i obfitości, to jednocześnie mruga do nas porozumiewawczo.

Styl prowansalski

Kojarzy się z zapachem lawendy, słońcem i wakacjami, dlatego uspokaja i skłania do relaksu. Te właśnie cechy sprawiły, że styl prowansalski pokochali nie tylko Francuzi.

Styl paryski

We wnętrzach szacownej kamienicy, obok stylowego sekretarzyka, pojawiają się nowoczesne sprzęty przełamujące wyniosły charakter miejsca. W ten sposób rodzi się styl paryski - lekki, ale wysmakowany.

Styl romantyczny

Pastelowy, miękki, pachnący bukietem kwiatów. Ani grama testosteronu. Taki właśnie jest styl romantyczny. Nie zmieniajmy go na siłę.

Styl dworkowy

Światło przesiane przez gęste firanki, zapach drewna i urocze drobiazgi, pamiętające niejedno pokolenie. To cechy polskiego dworku, który dziś każdy z nas śmiało może nazwać swoim dziedzictwem.

Hampton

Mieszkańcy północnego wybrzeża Long Island czują ten styl doskonale, bo też sami go stworzyli. Niejako przez przypadek, przenosząc nieco nowojorskiego szyku do letnich domów stojących nad brzegiem oceanu.

Styl skandynawski

Przytulny, rodzinny, znobilitował proste rozwiązania i naturalne materiały. A także - co tu kryć - skutecznie przemeblował polskie wnętrza. Do dziś styl skandynawski pozostaje jednym z liderów naszych nadwiślańskich rankingów "ulubionych".

Styl włoski

Włosi, jak chyba żaden inny naród na ziemi, zostali obdarzeni wyjątkowym wyczuciem piękna. Potwierdza to niewymuszony, stworzony jakby przypadkiem styl, którym posługują się z taką łatwością, jak nożem i widelcem przy stole.

Shabby Chic

Wszystko, co spłowiałe, poszarzałe, spękane, znajdzie u miłośników tego stylu zrozumienie i otrzyma drugą szansę. Sprzęty odwdzięczą się urokiem niepowtarzalności i nastrojem przytulnego ciepła. Shabby chic to królestwo atmosfery!

Styl holenderski

Choć praktyczne, wyglądają niczym obrazy dawnych mistrzów. Wnętrza w stylu holenderskim łączą współczesną funkcjonalność z nostalgią za epoką późnego renesansu i baroku - czasem rozkwitu ojczyzny kupców i żeglarzy.

Soft loft

Kochacie fabryczne klimaty, ale lubicie też, gdy winda zwozi was wprost do podziemnego garażu? Jeśli tak, soft loft jest stylem właśnie dla was. Bo oferuje industrialny klimat bez niewygód i wyrzeczeń - po prostu w wersji light.

Pałacowa klasyka

Wyrafinowane zdobienia, połysk cennych kruszców i kamieni, okazałe przestrzenie o nienagannych proporcjach... Te atrybuty mogą wyróżniać również współczesne wnętrza, trzeba jednak wyczucia i rozsądku, który pozwoli nam uniknąć przesady.

Styl eko

Estetyka eko jest wyjątkowa. Wypływa bowiem nie tylko z indywidualnego postrzegania piękna, ale też z wewnętrznej potrzeby powrotu do natury i autentycznej chęci życia z nią w zgodzie.

Styl energetyczny

Czy wielobarwny dom wygląda niepoważnie? Dziś chyba nikt już tak nie uważa. Zdobycze nauki pozwalają nam wykorzystywać wpływ kolorów na nasze zmysły, a dzięki projektantom wnętrz doceniliśmy ich niezwykłą urodę.

Minimalizm

Kiedy piętrzą się wokół przedmioty, czujemy się źle. Terapia jest prosta - wystarczy ograniczyć liczbę rzeczy, kolorów i form do minimum. Zastosowaliśmy ją ponad dekadę temu i działa do dziś.

Neofolk

Inspirowane polskim folklorem wnętrze z założenia jest pogodne, bo zaaranżowane z przymrużeniem oka. Choć nowoczesne, to jednak dostarcza jego mieszkańcom potrzebnych chwil zapomnienia i oderwania od codzienności.

Styl postindustrialny

Szorstki beton, nieotynkowana cegła, szyny stalowej konstrukcji i pajęczyna kabli na ścianach - niektórzy skłonni są zapłacić za nie fortunę. Wiedzą co robią; w starej faktorii czy stuletnim warsztacie można zamieszkać naprawdę wyjątkowo!

Vintage

Styl, który dorośli pamiętają z własnej młodości, siłą rzeczy nie wywołuje zachwytu. Zdarza się jednak, że zanim popadnie w zapomnienie - ożywa. Tak właśnie stało się w przypadku bezpretensjonalnej i wyjątkowej urody vintage.

Styl etno

Ciemne stłumione kolory, tkaniny o grubym splocie i deseniach, jak z dawnych magazynów "Kontynenty" czy "Dookoła Świata" - styl etno, choć jego nazwa wskazuje na szersze konotacje, najczęściej kojarzymy z równikową, spaloną słońcem Afryką.

Styl graficzny

Jest wyrazisty, nie toleruje niedomówień. Nurt graficzny bawi się geometrią, gra mocną kreską, sugestywnym obrazem i foremną bryłą. Cechuje go duża dynamika i wielki potencjał energetyczny, dlatego jest świetną propozycją dla osób zdecydowanych.

Art Deco

W założeniach art déco uroda przedmiotu miała jedynie dopełniać jego funkcję. Ostatecznie to jednak forma, kunszt wykonania i szlachetne materiały stały się kwintesencją stylu i tym, co fascynuje nas niezmiennie już od niemal stu lat.

Styl zen

W dekoracji wnętrz po latach przepychu i wybujałych form zawsze wraca moda na ascezę. Styl Zen doskonale spełnia się w roli odskoczni od nadmiaru przynosząc nam harmonię i zachęcając do kontemplacji.

Styl toskański

W pięknym świetle południowego słońca dzieją się rzeczy niezwykłe: barwy bledną, a oznaki upływającego czasu ujawniają swoją urodę. Właśnie tego szukamy w prawdziwym toskańskim domu.

Pop Art

Kicz czy poważne dzieło? Dyplomatycznej odpowiedzi na to pytanie udziela styl pop-art - nurt, który motywy pospolite i codzienne znobilitował do rangi sztuki. Pełne życia, kolorów i cytatów z popkultury wnętrza zachwycają dynamiką i świeżością.