Kotły i podgrzewacze

Sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody jest sprawą kluczową głównie ze względu na komfort mieszkania w cieple oraz korzystania z bieżącej wody. Nie bez znaczenia są również późniejsze rachunki za paliwo, potrzebnej do wyprodukowania tego ciepła. Dlatego zakup odpowiednich urządzeń należy dobrze przemyśleć i koniecznie skonsultować z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.

Kotły i podgrzewacze
Kwestia wyboru źródła ciepła jest w każdym domu najważniejsza. W zasadzie od tego większość inwestorów zaczyna planowanie budowy domu. Dostępność do mediów często przesądza o zakupie działki, wiąże się bowiem np. z niemałymi kosztami związanymi z przyłączem do sieci gazowej. Dostęp do gazu przez większość inwestorów oceniania jest jako zaleta i możliwość ogrzewania budynku prawie bezobsługowym kotłem. Nie każda jednak lokalizacja poesji daje szansę na skorzystanie z tego nośnika. Wówczas alternatyw jest kilka, od najtańszego w eksploatacji, ale najmniej wygodnego w obsłudze kotła na węgiel, przez kocioł na gaz płynny lub olej (dość drogie w eksploatacji) po nadal drogą inwestycyjnie pompę ciepła (choć w tym przypadku oszczędności na rachunkach będą największe).

 

W przypadku wyboru nośnika ciepła nie tylko łatwość dostępu ma znaczenie. Istotne jest również to, czy w ciągu dnia obecny będzie dorosły domownik, który będzie mógł dołożyć opału. Oczywiście, w zależności od wyboru, potrzebna będzie lub nie, kotłownia o odpowiedniej wielkości i miejsce na magazynowanie opału – najlepiej, gdy można go trzymać w oddzielnym, ale przyległym do kotłowni pomieszczeniu.

 

Odmienne są też wymagania różnych urządzeń grzewczych odnoszące się do wielkości przewodów kominowych oraz ich odporności na działanie substancji zawartych w spalinach albo dymie.

 

Wszystkie te aspekty trzeba dobrze przemyśleć, zanim podejmie się ostateczne decyzje. Bezwzględnie warto poradzić się fachowca, który instalację grzewczą będzie układał. Mając doświadczenie w wykonywaniu takich instalacji w wielu różnych domach, powinien doradzić optymalne dla danej rodziny urządzenie zarówno do ogrzewania budynku, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W tym drugim przypadku, liczą się ponadto zwyczaje domowników – dotyczące np. kąpieli pod prysznicem czy w wannie, oraz planowana liczba łazienek czy oddzielnej pralni.

 

Między innymi z wymienionych względów, wyborów dotyczących systemu grzewczego należy dokonać już na etapie powstawania projektu domu.

Redakcja BD
fot. Junkers

Pozostałe artykuły