Budujemy Dom - Vademecum Domu Energooszczędnego 2018

Dom energooszczędny ma być przy tym wygodny i dostosowany do potrzeb naszej rodziny. Potrzeb i możliwości. Bo jak zwykle przy budowaniu, sztuka polega na tym żeby nie dać się zwariować. Zawsze przecież możemy kupić jeszcze lepsze okna, sprawniejszy kocioł, pogrubić izolację na ścianach. Jednak zanim to zrobimy warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie miało najwięcej sensu, ile będzie nas kosztować i jakie przyniesie korzyści?

Właśnie w podejmowaniu tych trudnych decyzji ma pomóc nasze Vademecum domu energooszczędnego. Pokazujemy nie tylko jakie rozwiązania można zastosować, ale również kiedy warto to zrobić, ile trzeba będzie na nie wydać oraz ile dzięki nim zaoszczędzimy. Wszystko po to, żeby wszystkie decyzje były dobrze przemyślane, a ostateczny efekt w pełni satysfakcjonujący. Czego wszystkim Państwu życzę.

Jarosław Antkiewicz

Smog w Polsce

Od kilku lat w Polsce coraz głośniej mówi się o smogu. Nic dziwnego, bo zjawisko to ma wpływ na zdrowie i życie tysięcy osób. Jest mocno związane z kwestią energooszczędności, ponieważ głównym źródłem smogu są stare i niesprawne systemy ogrzewania domów.

Projekt domu energooszczędnego

Energooszczędność w budownictwie to nie chwilowa moda. To konieczność wynikająca z dbałości o środowisko naturalne i rosnących kosztów eksploatacyjnych budynków. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego i jakie technologie wybrać, aby później mieszkać komfortowo i tanio.

Alternatywne technologie budowlane

Inne niż murowane technologie budowy domów nie są w naszym kraju zbyt popularne, choć mają sporo zalet. W przypadku niektórych metod można uzyskać bardzo dobre wskaźniki termoizolacyjności. Dla inwestorów budujących dom energooszczędny ma to niebagatelne znaczenie.

Przegrody zewnętrzne

Dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne to kluczowe elementy budynku energooszczędnego. Tymczasem wciąż blisko 40% istniejących domów w naszym kraju ma nieocieplone ściany zewnętrzne.

Mostki termiczne

Mostki termiczne powstają zazwyczaj na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Całkowicie ich uniknąć się nie da, ale większości z nich można zaradzić, kontrolując fazę powstawania projektu i, co nawet ważniejsze, skrupulatnie doglądając wykonawców.

Okna

Z PVC czy drewniane? Pięcio- czy siedmiokomorowe? O jakim współczynniku U? Wybierając okna do domu jednorodzinnego trzeba dokładnie przeanalizować ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, estetyką, ale także parametrami użytkowymi.

Warstwowy montaż okien

W ostatnich latach coraz więcej inwestorów decyduje się na warstwowy montaż okien. Jego najważniejszym elementem są taśmy – paroszczelna i paroprzepuszczalna - którymi osłania się piankę montażową. Metoda ta jest bardziej wymagająca od tradycyjnej, ale pozwala lepiej chronić okolice okien przed ucieczkami ciepła.

Osłony okienne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Bramy garażowe

Jaka powinna być brama garażowa? Przede wszystkim skutecznie chroniąca miejsce postojowe przed intruzami, wygodna w użytkowaniu i estetyczna. Ale dla właścicieli garażu ocieplanego największe znaczenie ma inny parametr - termoizolacyjność wrót. Garaż odbiera bowiem z domu nieco ciepła, dlatego z myślą o obniżeniu rachunków za ogrzewanie warto kupić ciepłą bramę.

Wentylacja

Każdy dom powinien być wyposażony w instalację wentylacyjną, której zadaniem jest usunięcie zużytego powietrza i zastąpienie go świeżym z zewnątrz. W domu energooszczędnym niezbędnym elementem systemu jest odzysk ciepła.

Ogrzewanie

Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?

Przygotowanie c.w.u.

W sezonie grzewczym z przygotowaniem ciepłej wody zazwyczaj nie ma problemu - najczęściej robi to kocioł ogrzewający budynek. Ale po sezonie korzystanie z tego urządzenia może być drogie i niewygodne. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Pozyskiwanie energii ze słońca stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego, energia ta jest przecież czysta, przyjazna dla środowiska i darmowa. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, wiąże się z zakupem kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.

Pompy ciepła

Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła – urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Ich ceny w ostatnich latach spadły, dzięki czemu coraz więcej inwestorów decyduje się na ich zakup.