Porównanie 29 modeli okien dachowych

Artykuł na: 9-16 minut
Porównanie 29 modeli okien dachowych
Okna połaciowe mają wiele zalet. Jednak ich popularność wynika również z możliwości montażu w każdym dachu, szerokiej oferty rynkowej i łatwej dostępności - można je kupić w punktach sprzedaży pokryć dachowych.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje okien dachowych i jakie są ich cechy?
 • Jakie są rodzaje profili i przeszkleń w oknach dachowych?
 • Jak możemy sterować osłonami w oknach dachowych?
 • Jakiej wielkości i gdzie możemy umieścić okna dachowe?
 • Jakie przydatne akcesoria do okien dachowych powinniśmy kupić?

Okna połaciowe (czyli osadzane w płaszczyźnie dachu) są łatwe w instalacji. Zajmuje ona najwyżej kilka godzin. I nie ma większego znaczenia, czy budynek jest nowy czy stary, oraz jakie jest pokrycie i nachylenie dachu. Dawniej musiał mieć kąt przynajmniej 15°, dziś może być płaski. Producenci stolarki proponują bowiem zestawy instalacyjne ze specjalną podpórką i kołnierzem uszczelniającym oraz elementy montażowe odpowiednie do danego pokrycia.

Ponadto w sprzedaży znajdziemy nowatorskie rozwiązania, np. okna z balkonem, kolankowe, sterowane elektrycznie, wykonane z różnych materiałów. W komplecie możemy nabyć rozmaite akcesoria - chroniące wnętrze przed słońcem, gorącem, zimnem lub owadami.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 29 modeli okien dachowych

Niegdyś popularnym sposobem doświetlenia poddasza były okna montowane pionowo w lukarnach. Te ostatnie zwiększają przestrzeń pomieszczeń, jednak wymagają modyfikacji więźby dachowej, co jest czasochłonne i kosztowne.

W przypadku okien połaciowych, nie potrzeba dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Na ogół wstawiane są po prostu między krokwie (nie zmienia to architektury budynku i ułatwia adaptację poddaszy nieużytkowych) w dowolnej partii dachu (można uzyskać lepsze doświetlenie wnętrza). Poza tym dają nawet dwa razy więcej światła, niż pionowe o tej samej powierzchni.

Należy jednak uważać, bo może to doprowadzić do przegrzewania się pomieszczeń, jeżeli nie zainstalowano osłon przeciwsłonecznych. Trzeba też koniecznie pamiętać o zamykaniu okien w razie deszczu, jeśli nie zostały wyposażone w odpowiednie czujniki i mechanizmy.

Okna dachowe
Okucia decydują o sposobie otwierania okien. Modele uchylno-obrotowe (z osią obrotu zarówno u góry, jak i w połowie skrzydła) to jedno z bardziej komfortowych rozwiązań. (fot. Fakro)

NAJWAŻNIEJSZE RODZAJE OKIEN DACHOWYCH

Wybór konkretnych okien połaciowych może być niemałym wyzwaniem, bo występują one w wielu wersjach, różniących się sposobem otwierania skrzydła, a co za tym idzie - funkcjonalnością i ceną. Ponadto trzeba brać przy tym pod uwagę kąt nachylenia dachu.

 • Uchylne

Modele takie mają oś obrotu w górnej części ramy, w związku z czym trudno je myć od zewnątrz po otwarciu (najlepiej więc, jeśli obok znajduje się drugie skrzydło). Oprócz tego niezbędne są mechanizmy, uniemożliwiające przypadkowe zamknięcie.

 • Uchylno-obrotowe

Jedna oś obrotu jest w połowie wysokości ramy (do obracania skrzydła o 180° - gwarantuje to dogodne mycie), zaś druga u góry (do uchylania). To chyba najwygodniejsze rozwiązanie, ale też najdroższe i najbardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym. Nadaje się do dachów o nachyleniu 15-55°.

 • Obrotowe

Oś obrotu okna jest w połowie jego wysokości. Po obróceniu o 180°, łatwo wyczyścić jego zewnętrzną stronę. Niestety, trzeba uważać, by nie uderzyć się o otwarte skrzydło, wszak jego górna część uchyla się w kierunku pomieszczenia. Zaleca się też montaż na takiej wysokości, by oś obrotu znajdowała się na poziomie oczu dorosłego człowieka. Modele tego typu należą do najpopularniejszych i najtańszych. Polecane są do połaci o nachyleniu 15-90°.

 • Wysokoosiowe

Są nowocześniejszą wersją okien obrotowych, z osią obrotu w ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości dachu. Cenę podnoszą siłowniki, które muszą wspomagać jego unoszenie. Rozwiązanie to zalecane są do dachów o kącie nachylenia 20-65°.

 • Rozwierane

Nazywane są wyłazami - zapewniają wygodne i bezpieczne wyjście na dach (na ogół znajdują się w sąsiedztwie komina). Otwierają się na bok. Ułatwiają to specjalne siłowniki, zaś blokada zapobiega przypadkowemu zatrzaśnięciu.

Do wyboru mamy też bardziej skomplikowane konstrukcje - przekształcające się w balkon oraz kolankowe. Okna takie gwarantują szerokie pole widzenia (można obserwować nie tylko niebo, ale i okolicę) i uatrakcyjniają bryłę domu. Duża powierzchnia przeszkleń wpuszcza mnóstwo światła na poddasze.

 • Kolankowe

Zbudowane są w zasadzie z okna połaciowego i fasadowego (zamontowanego w ściance kolankowej). Wykazują zalety ich obu - przede wszystkim zapewniają szerokie pole obserwacji. Mogą otwierać się w sposób uchylny i rozwierny. To dobra opcja w dachach bez okapu.

 • Balkonowe

Montowane są w płaszczyźnie połaci, warunkiem jest kąt nachylenia 40-50° i brak ścianki kolankowej. Składają się z części dolnej, która po odchyleniu do przodu (do pozycji pionowej) tworzy jak gdyby przezroczystą balustradę, oraz górnej - po uchyleniu do góry formuje się w szklany daszek.

Taka przypominająca balkon konstrukcja otwiera poddasze na otoczenie, a jednocześnie jest bezpieczna w użytkowaniu, dzięki bocznym barierkom połączonym z dolnym skrzydłem. Zabezpieczenie to jest niewidoczne przy zamkniętym oknie. Skrzydło górne można ustawić w dowolnej pozycji za sprawą specjalnego mechanizmu.

Okno dachowe kolankowe
Okno dachowe kolankowe (fot. Okpol)
Okno dachowe balkonowe
Okno dachowe balkonowe (fot. Fakro)
Okna dachowe zapewniają dopływ światła naturalnego na poddasze, pozwalając optymalnie wykorzystać tę przestrzeń (można urządzić w niej pokój dziecka czy sypialnię). Jednak aby faktycznie dobrze doświetlić wnętrza, przeszklenia muszą być właściwie rozmieszczone i odpowiednio duże.

PROFILE I PRZESZKLENIA OKIEN DACHOWYCH

Ramy (profile) okien dachowych zwykle wytwarza się z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, które w fabryce jest impregnowane i malowane bezbarwnym lub białym lakierem. W sprzedaży są również produkty z ramami z PVC barwionego w masie (na biało bądź w odcieniach brązu imitujących drewno) albo pokrytego okleiną. Wewnątrz mają wzmocnienia ze stali lub kompozytu, a także komory, zwiększające izolacyjność termiczną.

Niemniej jednak parametry ram z PVC i drewna znacząco się nie różnią. I jedne, i drugie mogą mieć od zewnątrz blachę aluminiową (rzadziej miedzianą albo cynkowo-tytanową), zabezpieczającą przed wpływem warunków atmosferycznych.

Profile okien dachowych wykonane z drewna
Profile okien dachowych wykonane z drewna... (fot. Velux)
Okna dachowe: ramy drewniano-aluminiowe
...oraz ramy drewniano-aluminiowe (fot. Velux)

W oknach dachowych (podobnie jak w fasadowych) znajdują się szyby zespolone, złożone z dwóch bądź trzech tafli. To drugie rozwiązanie skuteczniej chroni przed ucieczką ciepła z pomieszczeń. Przeszklenia są jednak cięższe i droższe. Dokonując zakupu, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła całego okna - Uw - im mniejsza jego wartość, tym lepiej.

W każdym przypadku zewnętrzna szyba jest ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia. Za dopłatą producenci oferują szkło antywłamaniowe (ze specjalną folią) oraz absorpcyjne i refleksyjne (chroniące pomieszczenie przed przegrzewaniem).

STEROWANIE OSŁONAMI W OKNACH DACHOWYCH

Okna dachowe zwykle obsługuje się ręcznie. Jeśli znajdują się w trudno dostępnym miejscu - np. nad schodami, na dużej wysokości - za pomocą specjalnych teleskopowych drążków, którymi można też regulować osłony okienne. Najbardziej komfortowe jest jednak użycie pilota lub łącznika na ścianie.

Stolarkę sterowaną elektrycznie warto wyposażyć również w czujniki deszczu i wiatru, aby zamykała się sama w momencie pogorszenia aury, oraz w czujniki alarmujące o wybiciu szyby czy otwarciu skrzydła (jeśli w budynku jest system alarmowy).

Osłona przeciwsłoneczna okna dachowego
(fot. Velux)
Osłona przeciwsłoneczna okna dachowego sterowana tabletem
Wybierając konkretne osłony przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę na sposób ich montażu i rodzaj sterowania. (fot. Roto)

WIELKOŚĆ I LOKALIZACJA OKIEN DACHOWYCH

Istotne jest, by odpowiednio zaplanować rozmieszczenie i powierzchnię przeszkleń. Aby domownicy mogli swobodnie wyglądać przez okno połaciowe, zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, jego wysokość powinna być dopasowana do kąta nachylenia połaci - im mniejszy kąt, tym skrzydło musi być wyższe.

Najbardziej komfortowe w obsłudze są okna zamontowane 85-130 cm nad podłogą (choć najlepsze doświetlenie dają wtedy, gdy znajdują się możliwie wysoko). Można je otwierać i zamykać ręcznie, swobodnie myć szyby, regulować nawiewniki i inne akcesoria. Klamka bywa montowana na dole bądź na górze skrzydła, ale nie powinna być wyżej niż 180-200 cm od posadzki.

Lepsze i bardziej równomierne doświetlenie zapewnią dwa lub trzy przeszklenia umieszczone w różnych miejscach dachu, niż jedno duże, o analogicznej powierzchni. Nowocześnie prezentują się liczne okna połączone w zestawy, ulokowane np. wzdłuż kalenicy po obu jej stronach. Wpuszczają znaczną ilość światła, ale mogą też prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń latem i nadmiernego wychładzania zimą.

Urozmaicają bryłę budynku - podobnie jak modele kolankowe i balkonowe.

Montaż okna dachowego
(fot. Roto)
Montowanie okien dachowych
Na zamówienie możemy mieć przeszklenia praktycznie w dowolnym rozmiarze, jednak najłatwiej montuje się te o szerokości dopasowanej do rozstawu krokwi (a dokładnie, rozstaw ten powinien być nieco większy niż szerokość okien). (fot. Velux)

WAŻNE AKCESORIA DO OKIEN DACHOWYCH

Okna na poddaszu dobrze jest wyposażyć przede wszystkim w zewnętrzne osłony okienne, które ograniczają nagrzewanie się wnętrza i ucieczkę ciepła przez stolarkę w chłodnych miesiącach. Pozwalają zatem zmniejszyć wydatki na klimatyzację i ogrzewanie.

Do montażu na dachu przeznaczone są specjalne modele osłon - nieco inne, niż do fasad. Zewnętrzne rolety zwykle mają lamele w postaci zamkniętych profili aluminiowych, wypełnionych pianką poliuretanową. Markizy natomiast - poszycie z siatki z PVC lub z włókna szklanego, odporne na wpływ czynników atmosferycznych.

Rolety na oknie dachowym
Najpopularniejszym rodzajem osłon zewnętrznych do przeszkleń w dachu są rolety. (fot. Roto)

Warto zainwestować w wyroby z napędem elektrycznym, obsługiwane za pomocą pilota albo łącznika na ścianie (podobnie jak w przypadku okien). Konieczne jest jednak doprowadzenie do nich zasilania i przewodów sterujących. Niektóre osłony wyposażone są w akumulator ładowany z baterii słonecznej umieszczonej w kasecie. Natomiast te z wbudowanym czujnikiem natężenia światła automatycznie zamykają się przy silnym nasłonecznieniu.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest włączenie wszystkich osłon i okien dachowych w system inteligentnego budynku. Instalacja taka steruje ich otwieraniem i zamykaniem, współpracując z rozmaitymi czujkami oraz automatyką pogodową (uwzględniając temperaturę wewnątrz pomieszczeń czy intensywność nasłonecznienia).

Osłony na ogół możemy dokupić w dowolnym momencie i samodzielnie zamontować po osadzeniu stolarki (przykręcając je do ramy). Popularne rolety zewnętrzne bywają też fabrycznie zespolone z oknem. Pamiętajmy jednak, że producenci przeszkleń oferują akcesoria dopasowane tylko do własnych wyrobów. Najlepiej więc nabyć osłony wraz z oknami u jednego wytwórcy i zlecić wszystkie prace montażowe konkretnemu wykonawcy.

Okno dachowe z systemem wentylacji z rekuperacją
Okno dachowe z systemem wentylacji z rekuperacją. (fot. Velux)

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2018-10-19

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania! Okna i drzwi
W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o ...
16 000 za cztery okna dachowe w domu energooszczędnym Okna i drzwi
Kończymy właśnie wyposażanie domu energooszczędnego, dlatego potrzebowaliśmy odpowiednich okien dachowych. Miały mieć mocne i ciepłe plastikowe ramy, bo takie mamy ...
Dwa okna kolankowe ze zdalnym sterowaniem i montażem za 10 000 zł Okna i drzwi
Chcieliśmy raz a dobrze załatwić sprawę okien dachowych. Kolankowe kupiliśmy z akcesoriami do montażu i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz z firmową usługą ...

Pozostałe artykuły z kategorii
Porównanie kosztów dachu - 3 warianty Dachy i rynny
Oszczędni inwestorzy stawiają domy kryte dwuspadowym dachem. I słusznie, bo im dach prostszy, tym tańszy. Wymyślna konstrukcja z wieloma połaciami, lukarnami, wolim ...
Blachy, blachodachówki i gonty - charakterystyka lekkich pokryć dachowych Dachy i rynny
Różnorodność kolorów i przetłoczeń blaszanych pokryć sprawia że wyglądają one efektownie na dachu i pasują zarówno do tradycyjnej, jak i do nowoczesnej architektury ...
Lutowanie rynien - co to takiego i kiedy się je stosuje? Dachy i rynny
Nie wszystkie elementy blaszane da się połączyć ze sobą nowoczesnymi łącznikami lub klejem. Niektóre metale - miedź i tytan-cynk - wymagają lutowania, czyli spajania ...
Rynny i rury spustowe - zasady montażu Dachy i rynny
Rynny i rury spustowe są niezbędnym elementem każdego dachu. Choć ich dobór i montaż nie wydają się skomplikowane, niesprawnym wykonawcom mogą przysparzać trudności. ...
Pokrycie dachowe z gontów bitumicznych - warunki montażu Dachy i rynny
Gonty bitumiczne są elastyczne, dlatego idealnie nadają się do krycia skomplikowanych połaci, o wyszukanych kształtach, a nawet pionowych fragmentach. Ich niewielki format ...
Tajniki układania dachówek ceramicznych i betonowych Dachy i rynny
Do niedawna dachówki były najdroższym, lecz najefektowniejszym wykończeniem dachu. Nie tylko z powodu drogiego materiału, również za sprawą drogiego montażu. Obecnie ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom