8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Za mała grubość ocieplenia, niedokładne przycięcie wełny czy niestaranne jej ułożenie, to tylko niektóre błędy popełniane podczas docieplania poddasza. Oto 8 najczęstszych błędów popełnianych podczas docieplania poddasza wełną mineralną.

1) Za mała grubość ocieplenia

Użycie zbyt cienkiej warstwy wełny będzie skutkowało tym, że nie osiągniemy wymaganych obecnie standardów termoizolacyjności dachu i efekt nie będzie zadowalający.

Układanie ocieplenia na poddaszu
Minimalna grubość ocieplenia dachu to 20 cm. Zastosowanie cieńszej warstwy nie przyniesie pożądanych rezultatów. (fot. Isover)

2) Niedokładne przycięcie wełny

Izolację o szerokości znacznie większej niż rozstaw krokwi (powinny to być pasy o szerokości 2 cm większej) będzie ciężko umieścić pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Zbyt mocne ich upchnięcie będzie skutkowało wypchnięciem folii wstępnego krycia, a w efekcie zmniejszeniem się szczeliny wentylacyjnej. Z kolei zbyt wąskie pasy wełny nie utrzymają się pomiędzy krokwiami, a powstałe szczeliny będą mostkami cieplnymi.

Docinanie pasów wełny mineralnej
Wełna powinna być precyzyjnie docięta - pasy powinny mieć szerokość 2 cm większą niż rozstaw krokwi w świetle. (fot. Isover)

3) Niestaranne ułożenie wełny

Brak ciągłości w warstwach izolacyjnych będzie skutkował powstawaniem mostków termicznych, co grozi zawilgoceniem warstwy ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności termicznej.

4) Brak izolacji przy murłacie

Fragment ten również trzeba ocieplić, w przeciwnym razie będą powstawały mostki cieplne.

5) Brak wentylacji połaci

Szczeliny wentylacyjne pod pokryciem oraz otwory - wlotowy przy okapie i wylotowy w kalenicy - są niezbędnymi elementami, umożliwiającymi wentylowanie połaci. Ich brak utrudni odprowadzanie wilgoci z połaci.

Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia
Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia - w niektórych przypadkach szczelina wentylacyjna między wełną i deskowaniem jest niezbędna. (fot. Rockwool)
Może cię zainteresować
Jaka papa na deskowanie? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Zobacz więcej Zwiń

6) Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej

Jeżeli podczas wykonywania dachu nie przewidziano tego typu izolacji, należy ją umieścić pod pokryciem - przed ułożeniem wełny. Folia musi być mocno naciągnięta - można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.

7) Folia paroizolacyjna ułożona bez zakładów

Folia zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Przerwanie ciągłości tego elementu będzie skutkowało przeniknięciem wilgoci do ocieplenia.

8) Brak stelaża

Uniemożliwi zamocowanie wełny odpowiedniej grubości.

Redaktor: Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 3.12.2019 o 17:48, Gość romanelk@wp.pl napisał: Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową ...

Gość dekarz

06 Jul 2021, 22:49

"Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej" raczej membrany wysoko paroprzepuszczalnej, folie są nisko paro przepuszczalne ... trochę wiedzy w nazewnictwie by się przydało. ;)

W tej sytuacji lepiej pogrubić tylko izolację na stropie. Można to zrobić znacznie łatwiej, dokładniej i szybciej, a w efekcie taniej. Po co ocieplać dach nad z założenia i tak nieużytkowym poddaszem? Po dobrym ociepleniu stropu zmaleje przecież ucieczka ciepła z ogrzewanej części ...

Gość romanelk@wp.pl

03 Dec 2019, 17:48

Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową chce położyc jeszcze wełne między krokwie i całość zasłonić ekranem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!