Czy i kiedy można wprowadzać zmiany w projekcie więźby dachowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy i kiedy można wprowadzać zmiany w projekcie więźby dachowej?

Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu? Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia? Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów? Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane? Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję? Na te pytania odpowiada nasz ekspert, Mariusz Gieros.

aktualizacja: 2021-03-05 09:39:48
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu?
  • Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia?
  • Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów?
  • Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane?
  • Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję?

Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu?

Prawidłowe wykonanie więźby dachowej powinno być zgodne z projektem, w którym są zawarte wszelkie informacje dotyczące przekrojów elementów, połączeń i łączników. Często jednak wiele decyzji, dotyczących konkretnego połączenia podejmuje cieśla na budowie. Wszelkie braki w projekcie lub niejasności powinien on skonsultować z kierownikiem budowy, a ten z projektantem lub/i konstruktorem. Nie wolno tego lekceważyć, bo nierzadko nawet drobne zmiany w konstrukcji mają ogromny wpływ na przenoszenie ciężaru dachu.

Wykonanie połączeń elementów więźby źle albo niezgodnie z projektem (np. przesunięcie lub wyeliminowanie słupa) może osłabić wytrzymałość całego budynku, na który przenoszony jest ciężar dachu. Każda zmiana musi zostać zatwierdzona przez kierownika budowy/konstruktora. A jeżeli kierownik ma wątpliwości, powinien zlecić konstruktorowi zrobienie obliczeń, które wykluczą błędy wykonawcze.

Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia?

Jeżeli podczas wznoszenia domu inwestor zdecyduje się na montaż dodatkowych elementów lub urządzeń, np. okien dachowych lub kolektorów słonecznych, które nie były przewidziane na etapie projektowania budynku, konstrukcja dachu może nie przenieść ciężaru tych elementów i wówczas konieczne będzie miejscowe jej wzmocnienie.

Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów?

Prawidłowe połączenie elementów drewnianych to nie lada wyzwanie, ponieważ działają na nie różne siły. Na ogół dobiera je wykonawca na podstawie obliczeń konstruktora. Nie zawsze w podstawowych projektach domów znajdują się szczegółowe informacje dotyczące konkretnych połączeń konstrukcji. Bezwzględnie użyte łączniki muszą spełniać określone normy. Na rynku jest wiele firm oferujących cieślom kompletne rozwiązania połączeń. Najlepiej korzystać z tych, które mają precyzyjną instrukcję dotyczącą zastosowania ich do konkretnego połączenia, aby było odpowiednio wytrzymałe.

Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane?

Szczegóły dotyczące rodzaju i jakości drewna na konstrukcję więźby zawarte są w projekcie budynku i podczas zakupu surowca, należy ich przestrzegać. Mało kto potrafi wizualnie ocenić jakość konkretnego elementu. W profesjonalnych tartakach są od tego odpowiednio wykształceni fachowcy, więc jeśli zależy nam na najlepszym produkcie, a nie na niskiej cenie, korzystajmy z solidnych dostawców drewna konstrukcyjnego.

Może cię zainteresować
Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jaka papa na deskowanie? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji?
Zobacz więcej Zwiń

Wilgotność standardowego drewna przeznaczonego do tego celu powinna oscylować miedzy 14 a 18%, można to sprawdzić dobrym wilgociomierzem. Prawdopodobnie najlepszym sposobem impregnacji drewna jest metoda ciśnieniowa, samo moczenie drewna w impregnacie jest tylko powierzchowne i często nieskuteczne - warto o to dopytać sprzedawcę w tartaku.

Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję?

Odpowiednio wysuszone drewno jest trwalsze i odporniejsze na deformacje. Nie należy używać mokrej tarcicy, bowiem skutki mogą być poważne. Często, po jakimś czasie, łączniki zamocowane w takim drewnie robią się luźne i trzeba je skręcać (jeśli jest taka możliwość).

Jeżeli mokra więźba zostanie szybko zabudowana, od wewnątrz z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na niej pleśń lub inne grzyby, czego nie będzie widać, a co znacznie osłabi trwałość dachu i negatywnie wpłynie na zdrowie domowników. Same połączenia ciesielskie w takim dachu również się zluzują albo będą niestabilne z powodu pracy łączonych elementów.

Mariusz Gieros
dekarz, cieśla
członek Oddziału Podlaskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy,
prowadzi własną firmę MG Dekarstwo - Ciesielstwo
fot. otwierająca: T. Rybarczyk

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!