Jakie są elementy więźby dachowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są elementy więźby dachowej?

Poszczególne elementy konstrukcji dachowej noszą zwyczajowe nazwy i czasami - zależnie od regionu Polski - można spotkać się z innym nazewnictwem.

aktualizacja: 2019-10-04 11:45:35

Murłata - pozioma belka o przekroju kwadratowym zamocowana do ścian. Na murłatach opierają się krokwie i krawężnice łączone z nimi na złącza zaciosowe lub łączniki stalowe.

Krokiew - skośny element nośny konstrukcji dachowej. Krokwie połączone parami na górze tworzą szczyt dachu nazywany kalenicą. Mają przekrój prostokątny o stosunku szerokości do wysokości około 1:2. W załamaniach wklęsłych (koszach) połaci dachowej montowane są krokwie o większym przekroju nazywane krokwiami koszowymi.

Schemat: Dach o konstrukcji krokwiowej
Dach o konstrukcji krokwiowej

Krawężnica - pełni rolę krokwi na wypukłym załamaniu połaci dachowej - narożu. Montowana jest jak krokiew koszowa.

Jętka - pozioma belka łącząca pary krokwi w około 1/3 ich długości mierzonej od szczytu. Pełni funkcję tak zwanej podpory pośredniej zwiększającej nośność krokwi. Jętki mają zwykle przekrój taki jak krokwie, ale można je również montować z cieńszych desek przybitych obustronnie do krokwi. Jętka musi mieć dostateczną sztywność, dlatego jeśli jest wykonana z desek, co około 1 m między deskami wstawia się klocki usztywniające.

Schemat: Dach o konstrukcji jętkowej
Dach o konstrukcji jętkowej

Płatew - pozioma belka podparta słupami, na której opierają się krokwie w środku ich długości. Płatwie wykonuje się z krawędziaków o przekroju kwadratowym lub ze stalowych belek dwuteowych (jeśli przenoszą duże obciążenia).

Może cię zainteresować
Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jaka papa na deskowanie? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak obrobić komin z blachy trapezowej?
Zobacz więcej Zwiń

Kleszcze - deski grubości 25-35 mm spinające krokwie w konstrukcjach płatwiowych na poziomie płatwi. Zapobiegają rozsunięciu się krokwi.

Schemat: Dach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej
Dach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej

Kulawka - krokiew o zmniejszonej długości łącząca krawężnicę lub krokiew koszową z murłatą.

Dźwigar - prefabrykowany element konstrukcyjny z klejonych lub desek połączonych łącznikami stalowymi.

Miecze - skośnie ustawione belki, łączące słupy z kleszczami. Zmniejszają rozpiętość płatwi i usztywniają więźbę dachową w kierunku podłużnym.

Wiatrownica - drewniana deska lub łata ukośnie mocowana do krokwi od spodu. Jej zadaniem jest usztywnienie konstrukcji więźby dachowej w kierunku podłużnym. Zapewnia współpracę wiązarów przy obciążeniu wiatrem.

Belka podwalinowa - belka na stropie, na której opierają się słupy w dachu o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Redakcja BD
fot. otwierająca: Wiązary Burkietowicz

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!