Dachy i rynny

Zabytkowo na nowym dachu Dachy i rynny
Dachówki w kształcie litery S, to jeden z charakterystycznych i tradycyjnych kształtów pokryć dachowych. Można je spotkać na zachowanych dachach wielu zabytkowych domów i kościołów.
Termoizolacja dachu, folie izolacyjne, wentylacja Dachy i rynny

Prawidłowo izolowany i wentylowany dach starczy na wiele lat. Trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie materiały i dopilnować starannego ich ułożenia.

Jak zagospodarować skosy? Dachy i rynny

Przestrzeń wzdłuż ścian pod skośnym dachem pozostaje często niewykorzystana. Tymczasem można ją zagospodarować na wiele różnych sposobów, zarówno w pokojach jak i w łazience.

Czy można ściankę frontowej lukarny zbudować z cegieł? Dachy i rynny

Odpowiedź eksperta: Przy lukarnach o dużej rozpiętości oparciem dla konstrukcji zadaszenia jest żelbetowa rama; kształt jej górnej belki odpowiada zarysowi lukarny. Tu pionowe elementy nośne konstrukcji muszą być zakotwione w wieńcu ściany zewnętrznej

Czy zerwać istniejące pokrycie i pokryć nową papą, czy na starą dać nową? Dachy i rynny

Odpowiedź eksperta: Sposób renowacji pokrycia dachowego zależeć będzie przede wszystkim od stanu istniejącego pokrycia.

Renowacja pokrycia z blachy Dachy i rynny

Nadal często spotyka się domy kryte blachą płaską lub trapezową, w tańszych wersjach zabezpieczoną jedynie warstwą cynku. Takie pokrycia warto pomalować farbą ochronną – jednak nie od razu po wykonaniu dachu, lecz po kilkumiesięcznym "sezonowaniu" pokrycia. Jeśli tego nie zrobiliśmy, z czasem blacha będzie wymagała konserwacji.

Jak ekonomicznie układać wełnę mineralną? Dachy i rynny

W wielu projektach nowych domów oraz prawie zawsze w starych, remontowanych budynkach rozstaw krokwi jest inny niż wymiary płyt lub mat wełny mineralnej. Powstaje wtedy pytanie, jak należy przycinać materiał izolacyjny, żeby było jak najmniej odpadów, a jednocześnie wyeliminowane zostały mostki termiczne?

Z czego powstają dachówki? Dachy i rynny

Produkcja dachówek ceramicznych ma wielowiekową historię. Podstawowa zasada rządząca procesem ich wytwarzania nie zmieniła się od stuleci, tyle że obecnie wspomaga ów proces najnowocześniejsza technologia.

Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom