Dlaczego warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Dlaczego warto uzbroić dom w automatykę budynkową?

Obecnie właściwie dobrany do potrzeb mieszkańców system zintegrowanego zarządzania nie jest już jedynie modną fanaberią. Choć nadal wyposażenie budynku w taki system jest drogie, to ogrom zalet i możliwości, jakie daje sprawia, że coraz więcej inwestorów przekonuje się do takiego rozwiązania. Ponadto przed rozwojem najnowszych technologii nie da się uciec.

aktualizacja: 2019-02-21 12:49:05

Już teraz wiele osób regularnie korzysta z elektronicznych udogodnień, osiągnięć techniki i nie wyobraża sobie życia bez Internetu czy smartfona. Dla takich inwestorów wybór "smart home" jest spełnieniem oczekiwań. Sprzedaż tego typu systemów stale wzrasta, a ceny wraz z ich upowszechnianiem się – spadają.

Na podstawie niniejszego artykułu moglibyśmy dojść do przekonania, że cena zakupu instalacji i komponentów "smart home" to jedyny czynnik studzący hurraoptymizm inwestorów. Otóż niekoniecznie. O ile korzyści płynące z centralnego zarządzania automatyką domową wydają się oczywiste, o tyle wady pozostają trudne do oszacowania. Zbiegiem okoliczności w trakcie pisania tego artykułu, zarówno mój komputer jak i telefon zawiesiły się. Uświadomiłem sobie, że gdyby to przełożyć na realia domu, w najlepszym razie mógłbym do niego po prostu nie wejść. A twardy restart systemu, do którego wpięte są wszystkie urządzenia?

Wyobraźnia podpowiada mi różne scenariusze... Tak samo jest, kiedy pomyślę o centrali, która po pewnym czasie funkcjonowania jest świetnie zorientowana w zakresie zabezpieczeń, wie o życiu mieszkańców naprawdę wiele, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa, np. kiedy wracamy z pracy i wyjeżdżamy na wakacje. Każdy wybór niesie ze sobą ryzyko, szczególnie w przypadku ciągle rozwijającej się technologii, jednak ogrom jej zalet i zdrowy rozsądek powinny przekonać do niej inwestora, który nie boi się nowości i chce mieszkać w maksymalnie komfortowym, bezpiecznym i oszczędnym domu.

Optymalne ustawienie automatyki budynku wymaga szczegółowego zaprojektowania wszystkich jej funkcji
Optymalne ustawienie automatyki budynku wymaga szczegółowego zaprojektowania wszystkich jej funkcji. (fot. Grenton)
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?
Dom inteligentny - wdrożenie i uruchomienie systemu Grenton

Przeczytaj także:

Jakie systemy sterowania i zarządzania budynkiem oferują producenci?
W jaki sposób automatyka budynku dba o bezpieczeństwo mieszkańców?
Które rozwiązania automatyki budynkowej poprawiają komfort mieszkania w domu?
Czy automatyka budynkowa przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania domu?

Wojciech Grabowski
fot. otwierająca: Somfy

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły