Budujemy Dom - Dom Polski 2008

W poradniku „Dom Polski”, na przykładzie konkretnego projektu typowego domu powierzchni ok. 150 m2, krok po kroku, od fundamentów do urządzania, opisujemy budowę tego domu z przykładowymi kosztorysami dla różnych wariantów technologii i produktów.

Wzorując się na tym przykładzie możesz wyliczyć wszystkie koszty budowy Twojego domu, dla takich produktów i technologii, jakie sobie tylko zamarzysz.

dp2008_01a_120 dp2008_01b_120 dp2008_01c_120

Z gazetą otrzymamy bonusy:

1. Katalog projektów gotowych Galerii Domów Paweł Boduch
2. Płytę CD zawierającą informacje z trzech tomów Informatora Rynkowego Budownictwa Jednorodzinnego
3. Poradnik Prawny

Numer specjalny Budujemy Dom "Dom Polski 2008" można zamówić w dziale prenumeraty wydawnictwa AVT-Korporacja pod adresem http://www.avt.pl/kup.php?id=21 lub pod numerem 022 257 84 22

Stan surowy

Kosztorys - Stan surowy

Doprowadzenie do stanu surowego otwartego wg kosztorysu projektowego wyniesie 208 500 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji niespełna 320 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy „pod klucz” przez firmę budowlaną. Jednak w praktyce, koszty te można będzie obniżyć głównie przez możliwość korzystania z tańszej robocizny, oferowanej rzez mniejsze firmy wykonawcze lub dzięki budowie w tzw. systemie gospodarczym.

Pod gołym niebem - Tarasy i balkony

Dla niektórych taras w otoczeniu bujnej roślinności jest najpoważniejszym uzasadnieniem budowy własnego domu. Inni, jako element równie istotny, wymienią balkon. I trudno się dziwić - w końcu największym przywilejem właścicieli własnych działek jest kontakt z przyrodą.

Świetlane perspektywy - Okna

Ich zakup to niemały wydatek; nawet te najtańsze będą sporo kosztowały.      Ale okna warte są swojej ceny – to szczególnie wdzięczne „tworzywo kompozycyjne”. Dzięki oknom nasze życie może zyskać wiele na wygodzie, a dom – na urodzie i… energooszczędności.

Kropka nad - Dachy

Na tę chwilę czeka się z niecierpliwością: pod dachem dom wreszcie zaczyna wyglądać, jak prawdziwy dom. Ale dach to nie tylko estetyka. Jego podstawowa funkcja, to ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami aury.

Gra w ciepło-zimno - Termoizolacja

Zewnętrzne przegrody domu – ściany, dach i podłoga na gruncie – to graniczne bariery na styku budynku z otoczeniem. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie „dachu nad głową”, ale stworzenie we wnętrzach komfortowych warunków życia, niezależnych od klimatu panującego na zewnątrz. Temu właśnie służy stosowanie materiałów termoizolacyjnych.

Poziom +1 - Stropy

Ułożenie stropu nad parterem pozwala wreszcie wejść o poziom wyżej i wyobrazić sobie, jakie widoki roztoczą się z okien na poddaszu. Ale strop – w potocznym pojęciu rozumiany jako sufit lub podłoga – ma znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim kluczowy element konstrukcji budynku.

Materiały ścienne i technologie

Ściany tworzą w domu klimat – w sensie metaforycznym i dosłownym. Nasze wymagania wobec nich stale rosną, dlatego zadania, jakim musi sprostać ściana nowoczesnego domu, stają się coraz bardziej złożone. Koszt wzniesienia ścian konstrukcyjnych z reguły nie przekracza 15% wydatków na dom; podobnie jest z różnicą pomiędzy poszczególnymi technologiami. Na jaką się decydować? Wszystko zależy od doboru kryteriów.

Ściany piwniczne i fundamentowe

W budowlanej terminologii „stan zero” oznacza doprowadzenie robót do poziomu terenu, czyli zakończenie prac fundamentowych. Takie zero to nie byle co – fundament, jako amortyzator pomiędzy budynkiem a podłożem, przenosi potężne obciążenia. Jest także pierwszym sprawdzianem dla naszej ekipy budowlanej; przyglądając się uważnie pracom i ich efektom, możemy się o swoich robotnikach wiele dowiedzieć…

Dylematy - Stan surowy

Jednym budowa wydaje się prosta jak klockowa konstrukcja, innych przeraża swoją złożonością. W obu opiniach jest trochę przesady, ale i sporo racji. Owszem, na skończony budynek składa się wiele skomplikowanych zagadnień projektowych i technicznych – żadnego z nich nie powinniście bagatelizować. Ale nie taki diabeł straszny! Do budowy, jak do każdego zadania, można się dobrze przygotować. Tak, by konieczność podejmowania decyzji nie wprawiała was w popłoch, a pytania zadawane przez fachowców – w zakłopotanie.

Instalacje

Kosztorys - Instalacje

Instalacje w domu jednorodzinnym stanowią zazwyczaj 15–20% kosztów całej budowy, ale przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy „inteligentnego domu” nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika z chęci obniżenia kosztów eksploatacji, przy czym za ekonomicznie uzasadnione można uznać takie rozwiązania, których koszty zwrócą się w okresie nie dłuższym niż 10 lat.

Zawsze pod ręką - Centralny odkurzacz

Istotę działania odkurzacza centralnego można zawrzeć w jednym zdaniu – sprzątanie trwa krócej i jest mniej męczące niż tradycyjne, a odkurzacza nie widać ani nie słychać.

Dom z energią - Elektryka

Żarówka, która świeci nie podłączona do niczego? To nie mrzonka, to fakt. Amerykańscy naukowcy przetestowali z powodzeniem system bezprzewodowego przesyłu prądu. Ale za wcześnie jeszcze rezygnować z tradycyjnej instalacji elektrycznej, której to poświęcony jest poniższy artykuł.

Jaki komin do jakiego paleniska?

Kto chce się cieszyć urokiem wymarzonego kominka, musi mieć dobry, sprawny komin: odpowiednio duży w stosunku do wielkości paleniska i z ciągiem od 10 do 30 Pa.

Dobra atmosfera - Wentylacja

Powietrze, którym oddychamy w domu, zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale również bakterie, pleśnie i drobiny kurzu, jest nośnikiem wilgoci oraz zapachów. Organizm radzi sobie z tym wszystkim dopóty, dopóki zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele. By tak było niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Dlatego warto o nią zadbać na etapie projektowania domu. Zdrowie jest tego warte, dom też, bo wentylacja może wpływać na techniczny stan budynku.

Grzejniki i podłogówka

Grzejniki, znane i stosowane od dawna, coraz częściej uzupełnia ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Zalety podłogówki sprawiają, że nowoczesnych projektach często zastępuje ona całkowicie system grzejnikowy. Jednak nie wszędzie można ją wykorzystać; wówczas to grzejniki pełnią rolę uzupełniającą.

Kotły gazowe, olejowe, na paliwa stałe i prąd

Wybór kotła wpływa na efektywność pracy całego systemu grzewczego i wysokość rachunków za ogrzewanie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model musimy wybrać paliwo – takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę kotła, a także przystępne koszty instalacji i eksploatacji. Wprawdzie nie trzeba znać szczegółów konstrukcji kotła, żeby z niego korzystać. Ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, warto wiedzieć czym się charakteryzuje.

Skąd woda? - Wodociąg czy studnia

    Doprowadzić wodę do domu można albo z zewnętrznej sieci wodociągowej, albo z własnego ujęcia (studni). To pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze. Wymaga tylko załatwienia licznych formalności wstępnych i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych jednak wymaga też wykonanie studni. Bywa, że z konieczności lub w celu obniżenia kosztów korzysta się z obu tych źródeł.    Często warto się zdecydować na własną studnię, choćby prowizoryczną, nawet jeśli planuje się skorzystanie z sieci wodociągowej. Wodociąg doprowadzamy zwykle dopiero do gotowego domu. Tymczasem woda potrzebna jest już przy jego stawianiu.

Dylematy inwestora - instalacje

Dom już stoi – są ściany, okna i dach – ale nie ma w nim jeszcze życia. Teraz trzeba oprowadzić życiodajne media – ciepło, wodę, powietrze i prąd (ze wszystkimi dobrami elktroniki – telefon, RTV, internet itp.). Gdy zaczynamy montaż różnorodnych instalacji, rośnie liczba specjalistycznych ekip na budowie i coraz więcej „strategicznych” decyzji musi podejmować inwestor.

Woda w domu

Instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania mogą być wykonane z różnych materiałów i w różny sposób. Aby właściwie wybrać, należy sprawdzić, jakie mamy możliwości.

Sposoby na ścieki - Kanalizacja

Kto buduje własny dom, musi podjąć decyzję, co zrobić ze ściekami. Na terenach skanalizowanych wystarczy podłączyć dom do sieci. Ale to rzadka sytuacja: większości zostaje alternatywa: wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków.

Ogrzewanie pompą ciepła

Bardzo rozpowszechnione w Europie – szczególnie w Skandynawii, Austrii i Niemczech – pompy ciepła od kilku lat robią furorę również w Polsce. Koszty ogrzewania są rewelacyjnie niskie – dla domu 150 m2 rzędu 800 zł na rok. A mimo to opłacalność tego rozwiązania jest często podważana.

Wykańczanie

Kosztorys - Wykańczanie

Ogólne koszty robót wykończeniowych wg założeń kosztorysu projektowego powinny zamknąć się w kwocie 75 000 zł, przy czym główne pozycje tych kosztów to roboty podłogowe oraz tynki i ścianki działowe.

Według gustu - Podłogi

W gotowym domu oglądamy tylko wierzchnią warstwę podłogi, tymczasem każda z nich to złożona konstrukcja.

Ściany murowane i szkieletowe

Ściany działowe wyodrębniają pomieszczenia z większych przestrzeni. Aby służyły długo i bez zarzutu, muszą spełniać kilka warunków. Poniższy artykuł podpowiada, jak dobrze podzielić przestrzeń.

Chodźmy na spacer - Nawierzchnie

Wykonanie ogrodzenia, ścieżek ogrodowych i podjazdu oznacza zwykle koniec budowy. Rozpoczyna też kolejny, nie mniej pasjonujący etap – urządzanie ogrodu. Warto się do tego dzieła przyłożyć; funkcjonalna i estetyczna „komunikacja ogrodowa” to wielka ozdoba domu, a także ogromna wygoda.

Dobre wejście - Drzwi

Drzwi chronią i izolują, ale także łączą i zdobią. Do tego wiele z nich niemal nieprzerwanie pracuje. Sprawia to, że równie ważne, jak konstrukcja, są ich funkcjonalność i estetyka wykończenia. Co wybrać z bogatej rynkowej oferty?

Dylematy inwestora - Wykańczanie

Wreszcie coś ciekawego – ucieszy się żona – koniec bloczków, żeber i zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła wykazać się twórczo. No, teraz to dopiero się zacznie – westchnie mąż. A tak naprawdę stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie, a także – dotychczasowa historia budowy. Bo z reguły wykańczać najbardziej nie lubią wykończeni, czemu trudno się dziwić. Jednak nawet oni muszą!

Tło doskonałe - Ściany

Neutralna gładka biel lub odwrotnie – bogactwo faktur, kolorów i wzorów. Po drodze jeszcze kilka wariantów pośrednich. Każdy z nich może stanowić doskonałe tło dla mebli, ozdób i rodzinnych pamiątek. Ważne, by ściany – bo o nich mowa – tworzyły właściwy klimat, a także były perfekcyjnie wykonane, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe.

Z piętra na piętro - Schody

Jeśli mamy piętro lub poddasze – wtedy mamy i schody. Ale nie ma czego żałować; codzienne ich pokonywanie to niezły trening, a schody dobrze zaprojektowane i wykończone mogą być bardzo wygodne. Bywają przy tym wyjątkowo dekoracyjne! Na tak oryginalną ozdobę blokowego wnętrza mogą sobie pozwolić tylko mieszkańcy dwupoziomowych apartamentów.  

Przed stanem "Zero"

Kredyty

Obecnie wielu z nas zastanawia się – własne mieszkanie czy dom? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza. Rosnące ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają już poziomu 7-10 tys. zł za metr kwadratowy sprawiają, że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą, pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia.