Budujemy Dom - Dom Polski 2009

Jeśli mieszkasz w bloku i zastanawiasz się czasem – a może by tak sprzedać mieszkanie i wybudować dom? – ten poradnik jest na pewno dla Ciebie. Powiemy Ci jak to zrobić na przykładzie projektu ładnego i zgrabnego domu z poddaszem użytkowym pracowni projektowej Z500.

Poradnik podzieliliśmy na trzy części zgodne z naturalną kolejnością budowy domu: stan surowy, instalacje oraz wykańczanie. Każda z nich składa się z czterech działów. Dylematy inwestora, pomogą Ci określić Twoje potrzeby oraz wyposażą Cię w niezbędną wiedzę przydatną w podejmowaniu decyzji budowlanych.

W Kosztorysach znajdziesz informacje o tym, na czym warto oszczędzać, a na czym nie, zobaczysz różnice w kosztach przy zastosowaniu różnych rozwiązań, przekonasz się, że wybór – z czego zbudować dom – to dopiero wstęp do wielu innych wyborów…

Integralną częścią poradnika są artykuły redakcyjne Co wybrać – produkty i technologie: w przyjazny i zrozumiały sposób opisujemy w nich wszelkie niuanse sztuki budowlanej, które warto znać, gdy buduje się wymarzony dom. Pożytecznym elementem tego wydania są również Prezentacje firmowe z kosztorysem, w których producenci materiałów pokazują, jak kalkulować poszczególne technologie oraz produkty.

Cała zawartość DOMU POLSKIEGO to wiedza praktyczna, którą z powodzeniem wykorzystasz podczas budowy swojego domu.

DOM POLSKI 2009 można kupić za pomocą strony internetowej Wydawnictwa AVT-Korporacja:  http://avt.pl/kup.php?id=21

Przed stanem "Zero"

Kredyty

Obecnie wielu z nas zastanawia się – własne mieszkanie czy dom? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza. Wysokie ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają średnio poziomu 7-10 tys. zł za metr kwadratowy, sprawiają że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia.

Stan surowy

Dylematy inwestora

Jedni uważają budowę domu za przedsięwzięcie tak proste, jak wznoszenie domków z klocków. Inni przerażeni są złożonością tego rodzaju inwestycji. Obie opinie zawierają zarówno nieco przesady, jak i sporo racji. Paradoks jest tylko pozorny. Owszem, budynek składa się z wielu skomplikowanych elementów i żadnego z nich nie powinno się bagatelizować.

Kosztorys

Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wg kosztorysu redakcyjnego wyniesie 156 000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 284 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy tzw. „systemem gospodarczym”. Jednak w praktyce, koszty mogą być wyższe przy mniejszym zaangażowaniu inwestora, a sporo wyższe przy zaangażowaniu jednej ekipy, która wybuduje dom „pod klucz”.

Fundamenty

Doprowadzenie robót do poziomu terenu, czyli zakończenie prac fundamentowych, określane jest w terminologii budowlanej jako „stan zero”. Fundament przenosi duże obciążenia konstrukcyjne i pełni rolę amortyzatora pomiędzy budynkiem, a podłożem. Sposób wykonania podstawy domu jest również ważnym sprawdzianem dla ekipy, której powierzona została budowa. Można dowiedzieć się bardzo wiele o jej fachowości, śledząc uważnie postęp prac fundamentowych oraz jakość ich wykonania.

Ściany

Zadania jakim musi sprostać ściana współczesnego domu są coraz bardziej złożone. Odpowiedzią rynku jest bogactwo dostępnych materiałów. Mogą one zaspokoić wymagania nawet bardzo wymagających inwestorów. Zanim podejmie się decyzję jaki rodzaj ścian wybrać z szerokiej oferty materiałowej i technologicznej warto zastanowić się jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.

Stropy

Strop w potocznym rozumieniu jest utożsamiany z sufitem lub podłogą. Ta część budynku ma jednak znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w domu.

Termoizolacja

Ściany, dach i podłoga na gruncie – to bariery, które oddzielają wnętrze budynku od otoczenia. Aby mogły zapewnić domownikom komfortowe warunki życia, niezależne od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, należy „uzbroić” je w odpowiednie materiały termoizolacyjne.

Dachy

Nakrycie budynku dachem sprawia, że dom zaczyna wreszcie wyglądać, jak prawdziwy dom. Bez żadnej przesady można więc stwierdzić, że ten etap prac stanowi dla wielu osób ukoronowanie stanu surowego. Ale dach to nie tylko estetyka. Jego podstawową funkcją jest ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami pogody.

Okna

Zamknięcie konstrukcji domu oknami wiąże się ze sporymi wydatkami i to nawet wówczas, gdy inwestor wybierze ofertę z tzw. dolnej półki. Wydane pieniądze są jednak dobrze zainwestowane. Okna nie stanowią bowiem wyłącznie elementu, który decyduje o charakterze budynku i jego wyglądzie, dzięki nim dom może również zyskać na wygodzie oraz energooszczędności.

Bramy garażowe

Jaką wybrać bramę do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tą droższą czy może trochę tańszą? Zobaczmy co różni poszczególne typy bram oraz jakie są plusy i minusy rozwiązań oferowanych na naszym rynku.

Tarasy i balkony

Taras w otoczeniu bujnej roślinności jest dla wielu inwestorów jednym z najpoważniejszych argumentów przemawiających na rzecz budowy własnego domu. Inni, za element równie istotny, uważają balkon. Jedni i drudzy mają oczywiście sporo racji. Ostatecznie kontakt z przyrodą, to niekwestionowany przywilej właścicieli domów jednorodzinnych.

Instalacje

Dylematy inwestora

Świeżo ukończone ściany i dach wznoszące się na działce mogą dawać inwestorowi złudzenie, że najważniejszy etap budowy jest już zakończony. Nic bardziej mylnego! To tylko pusta skorupa, w którą trzeba tchnąć życie. To życie to media – ciepło, woda oraz prąd. W domu należy ułożyć szereg instalacji, a to oznacza podejmowanie wielu nowych decyzji.

Kosztorys

Instalacje w domu jednorodzinnym stanowią zazwyczaj 15-20% kosztów całej budowy, ale przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy „inteligentnego domu” nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Ogrzewanie - kotły

Wybór kotła grzewczego dla domu, to decyzja o charakterze strategicznym. Zależy od niej efektywność pracy całego systemu grzewczego oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Decyzja o zainstalowaniu konkretnego modelu kotła musi być poprzedzona rozstrzygnięciem innej ważnej kwestii dotyczącej wyboru paliwa.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Oczywiście z grzejników! Ale nie tylko. Ofertę handlową tego segmentu rynku uzupełnia ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Jest ono rozpowszechnione wszędzie tam, gdzie inwestorzy stosują pompy ciepła lub kotły niskotemperaturowe

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła od lat robią prawdziwą furorę w Europie – szczególnie w Skandynawii, Austrii i Niemczech. Również w Polsce stają się powoli coraz bardziej popularne. Dzięki nim koszty ogrzewania stają się rewelacyjnie niskie – dla domu 150 m2 jest to rząd wielkości 1200 -1500 zł na rok. Mimo to opłacalność tego rozwiązania jest często kwestionowana.

Wodociąg czy studnia

Wodę do domu można dostarczyć z zewnętrznej sieci wodociągowej, albo z własnego ujęcia (studni). Pierwsze rozwiązanie wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni.

Domowa sieć wodna

Instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania można wykonywać z różnych materiałów oraz w różny sposób. Przed podjęciem decyzji najlepiej dokonać przeglądu najpopularniejszych ofert na rynku.

Kanalizacja

Inwestorzy, którzy problem ścieków rozwiązują podłączając dom do sieci kanalizacyjnej, są prawdziwymi szczęśliwcami. Rosnąca liczba terenów budowlanych sprawia jednak, że jest to sytuacja coraz rzadsza. Większości właścicieli nowych domów musi rozstrzygnąć alternatywę: wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wentylacja

W powietrzu, którym oddychamy unoszą się bakterie, pleśnie oraz drobiny kurzu. Jest ono ponadto nośnikiem wilgoci oraz rozmaitych zapachów. Dopóki owych zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele nasz organizm radzi sobie z nimi bez większych problemów. Warto więc zadbać o komfort czystego powietrza w domu.

Centralny odkurzacz

Istotę działania odkurzacza centralnego można scharakteryzować w następujący sposób: sprzątanie trwa krócej, jest mniej męczące niż tradycyjne, nie wymaga taszczenia za sobą kilkukilogramowego urządzenia, a odkurzacza nie widać ani nie słychać.

Kominy, kominki

W przeszłości kominy spełniały przede wszystkim funkcję przewodów dymowych. Obecnie, gdy powszechne stało się użytkowanie w gospodarstwach domowych pieców na paliwa gazowe i płynne, kominy zaczęły odgrywać rolę znacznie bardziej złożoną.

Elektryka

O przesyłaniu energii elektrycznej w sposób bezprzewodowy marzył już w pierwszej połowie XX wieku, wielki wizjoner nauki Nikola Tesla. Idea okazała się jednak znacznie trudniejsza do zrealizowania niż początkowo zakładano i nawet dzisiaj żarówkę świecącą bez podłączenia do kabla elektrycznego, najłatwiej jest znaleźć w laboratorium.

Wykańczanie

Dylematy inwestora

W wersji modelowej wygląda to w sposób następujący – „Wreszcie coś ciekawego – cieszy się żona – koniec bloczków, żeber, zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła zabłysnąć twórczo.” W odpowiedzi mąż wzdycha ponuro: „No, to teraz dopiero się zacznie”. Taka wizja to jednak uleganie stereotypom.

Kosztorys

Ten etap budowy domu jest najtrudniejszy z punktu widzenia kalkulacji kosztów, niemal każdy element wykończenia może się różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Przy szacowaniu kosztów w tym przypadku, staraliśmy się uwzględnić stosunkowo podstawowy standard wykończenia – jednakże bez zbytniej oszczędności na elementach istotnych.

Ściany wewnętrzne

Dla jednych ideałem jest neutralna, gładka biel, dla innych bogactwo faktur, kolorów i wzorów. Doskonałe tło dla mebli, ozdób i rodzinnych pamiątek mogą też stanowić warianty pośrednie. Najważniejsze, aby ściany tworzyły właściwy klimat wnętrz, a także były dobrze wykonane, łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe.

Ścianki działowe

Dzięki ścianom działowym można wyodrębnić poszczególne pomieszczenia w domu. Poniższy artykuł podpowiada, w jaki sposób dobrze podzielić przestrzeń oraz wykonać ściany wewnętrzne w sposób trwały i estetyczny.

Podłogi

Podłoga uważana jest przeważnie za konstrukcję bardzo prostą. To jednak złudzenie, które bierze się zapewne stąd, że w gotowym domu oglądamy jedynie wierzchnie warstwy podłóg czyli posadzki.

Schody

Tytułowe słowa wypowiedział Antoine Carles Louis de Lasalle dowódca lekkiej kawalerii francuskiej, kiedy na początku XIX wieku wjeżdżał konno na piętro pałacu Cezarinich w Perugii. Obecnie schody nie przechodzą tak ekstremalnych prób, ale i tak warto poznać jak wytrzymała powinna być ta konstrukcja i jakie warunki bezpieczeństwa powinna spełniać.

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Drzwi nie tylko chronią i izolują, ale także łączą i zdobią. Wiele z nich pracuje niemal nieprzerwanie. Dlatego też estetyka wykończenia jest w nich równie ważna, jak konstrukcja oraz funkcjonalność.

Kostka brukowa, ogrodzenia

Po zakończeniu budowy przychodzi zwykle czas na wykonanie ogrodzenia, ścieżek ogrodowych oraz podjazdu. Wtedy także rozpoczyna się żmudne, ale pasjonujące urządzanie ogrodu. Warto zadbać o przestrzeń wokół domu, gdyż nawet najpiękniejszy budynek nie będzie błyszczał pełnią blasku w zaniedbanym otoczeniu.