Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2012

Wentylacja i klimatyzacja

W powietrzu, którym oddychamy, unoszą się bakterie, pleśnie oraz drobiny kurzu. Jest ono ponadto nośnikiem wilgoci oraz rozmaitych zapachów. Dopóki owych zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele nasz organizm radzi sobie z nimi bez większych problemów. Warto więc zadbać o komfort czystego powietrza w domu. Zapewnia go sprawnie działająca wentylacja. Najkorzystniej i najtaniej pomyśleć o niej na etapie projektowania domu. Skorzysta na tym zarówno nasze zdrowie, jak i budynek. Wentylacja ma bowiem wpływ na stan techniczny budynku.
Wentylacja i klimatyzacja
(fot. Fakro)

Usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego nazywamy wentylacją. Wielu inwestorów uważa, że w domu jednorodzinnym nie jest to instalacja o priorytetowym znaczeniu. Popełniają duży błąd.

Działająca poprawnie wentylacja to równie ważny element wyposażenia nowoczesnego domu, jak system ogrzewania, okna lub kanalizacja. Przepisy nie pozostawiają w tej kwestii najmniejszych wątpliwości. Od 2006 roku Prawo budowlane zgodnie z dyrektywą unijną nr 2002/91/EC nakazuje, aby każdy projekt domu jednorodzinnego zawierał projekt instalacji wentylacyjnej wraz z określeniem sprawności energetycznej.

DLACZEGO USUWAĆ?

W powietrzu unoszą się niewidoczne dla oka, ale często groźne dla zdrowia drobinki (bakterie, pleśnie, zarodniki, pyłki kwiatowe, wirusy oraz drobiny kurzu). Ich stężenie rośnie, gdy pojawiają się sprzyjające ku temu warunki – pożywka i wilgoć. Powietrze zanieczyszczone jest szczególnie szkodliwe dla alergików: grożą im od niego ataki astmy, infekcje, zawroty głowy, gorączka, kłopoty z trawieniem i inne problemy ze zdrowiem. Alergikiem może natomiast zostać każdy. Wszak jest to schorzenie, które nie ma charakteru wrodzonego (chociaż niektórzy są na nie bardziej podatni).

ILOŚĆ POWIETRZA DO WYMIANY

W każdym pomieszczeniu znajduje się określona ilość powietrza, które należy usunąć i zastąpić świeżym. Zależnie od przeznaczenia pomieszczeń ilość ta powinna wynosić (w m3/h):

  • w kuchni z oknem i kuchenką:
    – gazową
    – 70,
    – elektryczną (dla trzech osób) – 30,
    – elektryczną (dla większej liczby osób) – 50,
  • w kuchni bez okna z kuchenką elektryczną – 50;
  •  w łazience – 50;
  • w toalecie – 30;
  • w pokojach – 30;
  • w pomieszczeniach bez okien – 15.
Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2012
Pozostałe artykuły