Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2012

Nawierzchnie i ogrodzenia

Po zakończeniu budowy przychodzi zwykle czas na wykonanie ogrodzenia, ścieżek ogrodowych oraz podjazdu. Wtedy także rozpoczyna się żmudne, ale pasjonujące urządzanie ogrodu. Warto zadbać o przestrzeń wokół domu, gdyż nawet najpiękniejszy budynek nie będzie błyszczał pełnią blasku w zaniedbanym otoczeniu.
Nawierzchnie i ogrodzenia
 (fot. Libet)

W przypadku małych działek prace związane z porządkowaniem przestrzeni wokół domu ograniczają się zazwyczaj do wykonania: ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych oraz podjazdu dla samochodu.

Nie można też oczywiście zapominać o zieleni. To ona decyduje bowiem o charakterze działki otaczającej dom. Właściciele rozleglejszych parceli powinni pomyśleć także o rozprowadzeniu traktów w strefie rekreacyjno-ozdobnej. Bardzo przydaje się chociażby ścieżka prowadząca od furtki na taras. Gości zaproszonych na garden party nie trzeba wówczas przeprowadzać przez wnętrze domu.

Jeśli w ogrodzie znajdują się miejsca o specjalnym przeznaczeniu (placyk zabaw czy warzywnik), wskazane będzie doprowadzenie do nich utwardzonych dróżek. Jeśli się tego nie zrobi, to na trawniku bardzo szybko powstaną nieestetyczne, wydeptane korytka. Nie mówiąc już o tym, że po deszczu wycieczka po pietruszkę będzie zamieniała się w wyprawę wymagającą nałożenia gumiaków. Właściciele naprawdę dużych posesji mogą pozwolić sobie na jeszcze więcej.

Rozwidlenia i skrzyżowania ścieżek, niewielkie placyki, a nawet okazałe rondo na podjeździe z pewnością będą prezentowały się wspaniale. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Zbyt duża utwardzona powierzchnia robi raczej przygnębiające wrażenie. Może także powodować kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej.

Rynek oferuje bardzo bogaty wybór elementów do budowy przydomowych ciągów komunikacyjnych. Wybierając rodzaj nawierzchni, należy wziąć pod uwagę własne upodobania, planowany charakter ogrodu, ale także funkcję traktu. Trzeba również dopasować elementy ścieżki do elewacji budynku.

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2012
Pozostałe artykuły