Budujemy Dom - Dom Polski 2013

Oddajemy w Państwa ręce poradnik DOM POLSKI 2013. Przeczytacie w nim, o jakim domu marzy lub go buduje przeciętna polska rodzina. Podpowiemy, jak wybudować dom na przykładzie projektu BARTEK, niewielkiego typowego domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 120 m2.

BARTEK to ciekawy średniej wielkości dom z użytkowym poddaszem. Na parterze ma pokój dzienny i trzy sypialnie – umożliwia to wykończenie części poddasza w terminie późniejszym rozkładając wydatki w czasie. Pokażemy, że może to być Twój dom.

Marta Tomaszewska

Stan surowy

Ankieta DOM POLSKI

Aby trafnie ukształtować profil publikacji zawartych w specjalnym wydaniu pt. „Dom Polski”, poprosiliśmy Czytelników miesięcznika "Budujemy Dom" o wypełnienie ankiety, w której próbujemy określić, o jakim domu marzy polska rodzina. Ankieta składa się z szeregu pytań i odpowiedzi do wyboru.

Dylematy inwestora

Jedni uważają budowę domu za przedsięwzięcie tak proste, jak wznoszenie domków z klocków. Inni przerażeni są złożonością tego rodzaju inwestycji. Obie opinie zawierają zarówno nieco przesady, jak i sporo racji. Paradoks jest tylko pozorny. Owszem, budynek składa się z wielu skomplikowanych elementów i żadnego z nich nie powinno się bagatelizować. Jednak diabeł nie jest taki straszny! Do budowy domu, jak do każdego zadania, trzeba się tylko dobrze przygotować. Chodzi o to, aby konieczność podejmowania decyzji nie wprawiała inwestora w popłoch, a pytania zadawane przez fachowców – w zakłopotanie.

Fundamenty

Każdy budynek musi być stabilnie oparty na gruncie, dlatego zaprojektowanie i wykonanie fundamentu wymaga szczególnej dbałości. Zakończenie prac fundamentowych, określane jest w terminologii budowlanej jako „stan zero”. Fundament przenosi duże obciążenia konstrukcyjne i jest amortyzatorem pomiędzy budynkiem a podłożem, od niego zależy trwałość domu.

Ściany

Od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.). Zanim podejmie się decyzję, jaki rodzaj ścian wybrać z szerokiej oferty materiałowej i technologicznej, warto zastanowić się, jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.

Stropy

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w domu. Wszelkie modyfikacje konstrukcji stropowej muszą być zatwierdzone przez projektanta i kieroSwnika budowy.

Termoizolacje

Ściany, dach i podłoga na gruncie – to bariery, które oddzielają wnętrze budynku od otoczenia. Aby mogły zapewnić domownikom komfortowe warunki życia, niezależne od warunków panujących na zewnątrz, należy „ubrać” je w odpowiednie materiały termoizolacyjne.

Dachy i rynny

Przykrycie domu dachem sprawia, że ten etap prac stanowi dla wielu osób ukoronowanie stanu surowego. Ale dach to nie tylko ładny wygląd. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami pogody.

Okna, parapety i rolety

Okna nie są jedynie elementem, który decyduje o wyglądzie domu. Dzięki nim dom może także zyskać na energooszczędności oraz wygodzie. Zamknięcie konstrukcji domu oknami wiąże się ze sporymi wydatkami.

Wybudowanie stanu surowego - kosztorys

Wybudowanie stanu surowego - kosztorys

Wybudowanie stanu surowego według kosztorysu redakcyjnego kosztować będzie ok. 195 000 zł

Instalacje

Dylematy

Świeżo ukończone ściany i dach wznoszące się na działce mogą dawać inwestorowi złudzenie, że najważniejszy etap budowy jest już zakończony. Nic bardziej mylnego! To tylko pusta skorupa, w którą trzeba tchnąć życie. To życie to media – ciepło, woda oraz prąd. W domu należy ułożyć szereg instalacji, a to oznacza podejmowanie wielu nowych decyzji.

Instalacje - kosztorys

Wydatki na instalacje według redakcyjnego kosztorysu wyniosą ok. 50 000 zł

Kotły

Decyzja o zainstalowaniu konkretnego modelu kotła musi być poprzedzona rozstrzygnięciem ważnej kwestii dotyczącej wyboru paliwa. Należy wybrać takie, które będzie łatwo dostępne, zapewni niekłopotliwą obsługę oraz zagwarantuje przystępne koszty instalacji i eksploatacji urządzenia grzewczego. Warto zatem poznać najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów kotłów.

Pompy ciepła

Coraz więcej inwestorów rozpoczynających budowę domu rozważa zastosowanie pompy ciepła. A jest się nad czym zastanowić.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Grzejniki wodne są najczęściej instalowanym przekaźnikiem ciepła w systemach centralnego ogrzewania. Nie są to jednak jedyne dostępne urządzenia grzewcze. Coraz popularniejsze jest ogrzewanie płaszczyznowe, doskonale współpracujące z niskotemperaturową instalacją grzewczą, zasilaną przez pompę ciepła lub kotły kondensacyjne.

Kanalizacja

Szczęście mają inwestorzy, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji i problem z głowy. Niestety, większość działek jest nieskanalizowana. Przed inwestorami pojawia się pytanie – co zrobić ze ściekami?

Instalacja wodociągowa

Wodę do domu można dostarczyć z zewnętrznej sieci wodociągowej albo z własnego ujęcia (studni). Pierwsze rozwiązanie wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie. Wywiercenie studni jest racjonalnym rozwiązaniem nawet wówczas, gdy budynek ma być podłączony do sieci wodociągowej. Wodociąg doprowadza się bowiem zwykle dopiero do gotowego domu. Tymczasem woda potrzebna jest już w czasie jego budowy.

Instalacja wodna

Przed podjęciem decyzji z jakich materiałów wykonać instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania dobrze poradzić się fachowca oraz zapoznać się z ofertą rynkową.

Wentylacja i klimatyzacja

Usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego i dostarczanie w to miejsce powietrza świeżego nazywamy wentylacją.

Kominy i kominki

W przeszłości kominy spełniały przede wszystkim funkcję przewodów dymowych. Obecnie, gdy powszechne stało się użytkowanie w gospodarstwach domowych pieców na paliwa gazowe i płynne, kominy zaczęły odgrywać rolę znacznie bardziej złożoną.

Elektryczność

Prawidłowo zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna decyduje o wygodzie i bezpieczeństwie domowników. Przed jej ułożeniem, warto dokładnie przemyśleć, gdzie i z jakich urządzeń elektrycznych będziemy korzystać. Jeśli uwzględnimy możliwość późniejszej rozbudowy instalacji o dodatkowe urządzenia, unikniemy konieczności większych przeróbek.

Alarmy

Dom musi dawać poczucie bezpieczeństwa. Niestety, nie ma zabezpieczeń całkowicie „odpornych na złodzieja”, jednak dobrze dobrane pokrzyżują mu plany i zniechęcą do próby włamania.

Wykańczanie

Dylematy inwestora

W wersji modelowej wygląda to w sposób następujący – „Wreszcie coś ciekawego – cieszy się żona – koniec bloczków, żeber, zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła zabłysnąć twórczo”. W odpowiedzi mąż wzdycha ponuro: „No, to teraz dopiero się zacznie”. Taka wizja to jednak uleganie stereotypom. W rzeczywistości stosunek do etapu wykańczania nie zależy od płci; bardziej liczy się tu indywidualne zacięcie oraz... dotychczasowa historia budowy. Ujmując rzecz nieco dosadnie – wykańczać najbardziej nie lubią ci, którzy są już kompletnie wykończeni poprzednimi etapami budowy. Trudno się zresztą dziwić. Cóż jednak zrobić, kiedy trzeba?

Wykańczanie - kosztorys

Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 95 000 zł

Ściany wewnętrzne

Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.

Ściany działowe

Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie.

Podłogi

Podłoga to wielowarstwowa konstrukcja, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia wykorzystuje się różne układy warstw z odpowiednich materiałów.

Schody

Schody w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania – musimy więc zdecydować się na kompromis.

Drzwi

Pora na wyposażenie domu w drzwi oznacza koniec zmagań z budową, ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem ogromna. Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć.

Nawierzchnie

Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Z czego je ułożyć by suchą stopą dotrzeć do domu, a spacer po ogrodowych zakątkach był przyjemnością?