Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2013

Drzwi

Pora na wyposażenie domu w drzwi oznacza koniec zmagań z budową, ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem ogromna. Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć.

OD KONSTRUKCJI DO FUNKCJI

Drzwi
(fot. Drew-Holtz)
Wypowiadając słowo „drzwi”, mamy przeważnie na myśli samo skrzydło drzwiowe. Tymczasem w rozumieniu technicznym drzwi to komplet składający się ze skrzydła oraz ościeżnicy. Trzeba również pamiętać, że samo skrzydło to konstrukcja, która nie jest jednorodna. Składa się z ramy, do której przymocowane są różne segmenty wykończenia.

 

Przestrzeń wewnętrzna może być natomiast wypełniona materiałem o dobrej izolacyjności termicznej lub akustycznej (np. pianką poliuretanową, styropianem lub wkładką z poliamidu). Skrzydło może mieć budowę płytową lub płycinową. W konstrukcjach płytowych obustronnym poszyciem prostokątnej ramy (biegnącej po obwodzie drzwi) są sztywne płyty z materiałów drewnopochodnych lub np. aluminium. Płyty mogą być wykończone okleiną foliową lub fornirem, a także ozdobione frezowanymi listwami. W drzwiach płycinowych ramę dzieli na pół pozioma poprzeczka, a jej poszycie jest wieloelementowe. Płyciny, czyli poszczególne segmenty skrzydła, mogą być ozdabiane w różny sposób: profilowane lub filongowane (brzegi okleja się frezowanymi ramkami). Ich wypełnieniem może być także szkło. Dokonując wyboru drzwi, warto zastanowić się nad zadaniami, którym będą musiały sprostać. Warto oczywiście zadbać i o to, aby w całym domu panowała spójna stylistyka. Na szczęście znacząca część producentów oferuje bogate linie wzornicze, w których łatwo znaleźć drzwi o różnym przeznaczeniu i właściwościach, a podobnym wykończeniu.

 

Ciąg dalszy artykułu w wersji papierowej Dom Polski 2013

Pozostałe artykuły