Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2015

Stropy

Stropy to jeden z najważniejszych elementów domu. Mają ogromne znaczenie konstrukcyjne dla całego budynku, dźwigają ścianki działowe, sprzęty itd. Dlatego nie wolno ich samodzielnie zmieniać. Zwykle chcemy jeszcze, aby separując kondygnacje, nie przenosiły przy tym dźwięków i chroniły przed ucieczką ciepła.

RÓŻNE FUNKCJE

Strop to nie tylko pozioma przegroda, dzieląca budynek na kondygnacje. Strop jest zwykle również tarczą usztywniającą całą konstrukcję, bo spina wszystkie ściany nośne i przenosi część sił wywieranych przez dach (np. rozpór krokwi). Dlatego jego rodzaju, rozpiętości czy sposobu zbrojenia nie wolno zmieniać bez zgody konstruktora. Strop musi sprostać odmiennym wymogom, zależnie od tego, jakie kondygnacje rozdziela.

 

Strop pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi musi mieć odpowiednią nośność. Przenosi rozmaite obciążenia, wynikające z masy materiałów zastosowanych do jego budowy, rodzaju i grubości wylewki, ciężaru opartych na nim ścianek działowych, mebli, poruszających się osób itd. Za typowe obciążenie użytkowe (ludzie, sprzęty) uznaje się 1,5 kN/m2, czyli około 150 kg/m2.

 

Ponadto strop powinien dobrze tłumić dźwięki. Chodzi zarówno o dźwięki uderzeniowe, np. odgłos kroków lub upuszczonej zabawki, jak i dźwięki powietrzne – muzyka, rozmowa itp. Strop rozdzielający wnętrza mieszkalne nie musi natomiast mieć dobrej izolacyjności cieplnej. Temperatura po jego obu stronach jest taka sama lub bardzo zbliżona, więc nie ma ucieczki ciepła.

 

Strop pomiędzy piwnicą i kondygnacją mieszkalną także powinna cechować duża nośność.

fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!