Budujemy Dom - Dom Polski 2016

DOM POLSKI 2016 to poradnik dla wszystkich, którzy planują budowę domu. Powstał on przy współpracy setek osób i firm. Podpowiadamy, jak wybudować dom na przykładzie konkretnego projektu, niewielkiego typowego domu z poddaszem użytkowym, o powierzchni ok. 120 m2.

HomeKoncept 23 to praktyczny i ekonomiczny w budowie nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. To dom łączący w sobie niewielką, elegancką i lekką bryłę oraz nowoczesne elementy wykończenia. Dlatego też jest idealną propozycją dla inwestorów poszukujących estetycznych i nowatorskich rozwiązań przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów budowy i utrzymania domu w przyszłości.

Poradnik podzielony jest na trzy części zgodne z naturalną kolejnością budowy domu: stan surowy, instalacje oraz wykańczanie. Artykuły z cyklu Dylematy inwestora, pomogą określić potrzeby oraz wyposażą Czytelnika w niezbędną wiedzę przydatną w podejmowaniu decyzji budowlanych.

W kosztorysach znajdziemy informacje o tym, na czym warto oszczędzać, a na czym nie. Pokażemy różnice w kosztach przy zastosowaniu różnych rozwiązań.

Integralną częścią poradnika są artykuły redakcyjne "Co wybrać - produkty i technologie". W przyjazny i zrozumiały sposób opisujemy w nich wszelkie niuanse sztuki budowlanej, które warto znać, gdy buduje się wymarzony dom.

Cała zawartość DOMU POLSKIEGO 2016 to wiedza praktyczna, którą z powodzeniem wykorzystasz podczas budowy swojego wymarzonego domu.

Zapraszam do lektury!
Marta Tomaszewska

STAN SUROWY

Dylematy inwestora

Przed rozpoczęciem budowy domu każdy inwestor musi rozstrzygnąć kilka dylematów. Decyzje nie są proste, ponieważ od wyboru odpowiedniej działki, projektu i wykonawcy zależy nie tylko powodzenie inwestycji, ale także późniejszy komfort mieszkania.

Kosztorys - wybudowanie stanu surowego

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego to około 150 000 zł

Fundamenty

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny domu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie na grunt obciążeń budowli. Bardzo istotna jest też druga funkcja – fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła.

Ściany

Ściany zewnętrzne i stropy powinny być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i stanowić barierę dla hałasu. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba wybrać odpowiednie materiały i technologię budowy. Zanim podejmiemy decyzję, jaki rodzaj ściany wybrać warto zastanowić się jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.

Stropy

Stropy to jeden z najważniejszych elementów domu. Mają ogromne znaczenie konstrukcyjne dla całego budynku, dźwigają ścianki działowe, sprzęty itd. oraz oddzielają kondygnacje. Dlatego najważniejsze ich cechy to wytrzymałość, zdolność tłumienia hałasu i ciepłochronność.

Termoizolacje

Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale rożnią się wieloma innymi cechami. Styropian jest np. bardzo lekki i sztywny, wełna zaś cięższa ale za to bardziej elastyczna. Dlatego właśnie dokonując wyboru trzeba pamiętać, gdzie i jak mają być ułożone.

Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny

Pokrycie dachowe stanowi nie tylko osłonę domu, ale w znacznym stopniu wpływa na jego wygląd. Dokonując wyboru materiału nie należy kierować się jednak tylko trwałością i estetyką. Bardzo ważne jest również dopasowanie pokrycia do konstrukcji dachu.

Okna i drzwi

Zakup stolarki, to jeden z najpoważniejszych wydatków podczas budowy domu. Szukając okien, inwestorzy odwiedzają liczne salony sprzedaży, aby porównać ze sobą oferty różnych producentów i wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające ich oczekiwaniom, a także najkorzystniejsze cenowo. Warto pamiętać, że okna nie tylko decydują o wyglądzie domu, dzięki nim możemy zyskać na komforcie mieszkania oraz energooszczędności.

Żaluzje, markizy i rolety

Wprawdzie osłony przeciwsłoneczne montowane wewnątrz pomieszczeń chronią przed słońcem mniej skutecznie niż te zewnętrzne, to w przeciwieństwie do nich mogą stanowić również efektowną dekorację.

Bramy garażowe

Konkretny rodzaj bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można prawidłowo przygotować dla niej otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce.

INSTALACJE

Dylematy inwestora

Większość inwestorów planujących budowę domu skupia się jedynie na jego wyglądzie i funkcjonalnym rozmieszczeniu pomieszczeń. W konsekwencji zdajemy sobie sprawę z istnienia instalacji dopiero na etapie stanu surowego, gdy przychodzi pora na ich wykonanie. Wysokość kosztów materiałów i robocizny może wówczas nieprzyjemnie zaskoczyć. O kosztach instalacji decyduje bowiem rozległość i stopień komplikacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, liczba kominów oraz rodzaj zastosowanych urządzeń. Zanim więc zapadną ostateczne decyzje warto przeanalizować możliwe rozwiązania.

Kosztorys - wydatki na instalacje

Według redakcyjnego kosztorysu wyniosą ok. 40 000 zł

Kotły

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji.

Pompy ciepła

Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się niemal wszystkim z poszanowaniem środowiska oraz darmową energią, ale też i z dużymi wydatkami, które trzeba ponieść, zanim zacznie się ją pozyskiwać.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Co wybrać: tradycyjne grzejniki ścienne czy może ogrzewanie podłogowe? W obecnie budowanych domach najpopularniejsze są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w pokojach na piętrze.

Wentylacja i klimatyzacja

Świeże, pozbawione nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń powietrze to coś, bez czego nie możemy na dłuższą metę funkcjonować. Z tego właśnie powodu sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny jest nieodzownym elementem każdego budynku. Domowa klimatyzacja nie jest już tak kosztowna jak niegdyś. Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko precyzyjnie regulują temperaturę, ale też automatycznie utrzymują wilgotność powietrza i pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniach powietrza o dużym stopniu czystości, po zatrzymaniu dopływu kurzu, pyłu, bakterii i roztoczy, a nawet przykrych zapachów.

Kanalizacja

Odpływ ścieków to jedna z prostszych domowych instalacji, ale i musi być wykonana zgodnie z projektem specjalisty. Dokumentacja powinna zawierać wszystkie parametry wykonawcze: średnice przewodów, sposoby ich prowadzenia, długości podejść, spadki, umiejscowienia rewizji itp. Ponadto projekt powinien zawierać wykaz wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania instalacji.

Woda w domu

Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub z zewnętrznej sieci wodociągowej. Przyłączenie do wodociągu wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie.

Instalacja wodna

Do wszystkich pomieszczeń, w których będziemy korzystać z wody, trzeba rozprowadzić instalację wodną. Układa się ją tak samo – niezależnie od tego, czy woda jest pobierana ze studni, czy z wodociągu, choć może być wykonana z różnych materiałów.

Kominy i kominki

Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być przede wszystkim szczelny i musi zapewniać odpowiedni ciąg, umożliwiający skuteczne odprowadzenie produktów spalania, a także – w przypadku kanałów wentylacji grawitacyjnej – dostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Ogrodzenie, solidne drzwi wejściowe i dobre okna to niezbędne elementy chroniące naszą prywatność. Niezbędne, ale niewystarczające by czuć się bezpiecznie we własnym domu.

Instalacje elektryczne

Aby móc podłączyć dom do sieci elektroenergetycznej należy wystąpić do zakładu energetycznego o wydanie warunków przyłączenia. To jednak dopiero pierwszy szczebel biurokratyczno- urzędniczej drabiny, a dopiero wejście na jej szczyt zapewni naszemu domowi energię elektryczną.

WYKAŃCZANIE

Dylematy inwestora

Urządzanie wnętrz to chyba najbardziej wyczekiwany etap budowy domu. Zanim jednak zajmiemy się dekorowaniem pomieszczeń, musimy wykonać kilka prac z pogranicza stanu surowego i wykańczania – np. ułożyć posadzki albo postawić ściany działowe – o ile nie powstały wcześniej.

Kosztorys - prace wykończeniowe

Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 80 000 zł

Planowanie łazienki

Planowanie łazienki przypomina trochę układanie puzzli. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, w której musimy zmieścić umywalkę, sedes, brodzik (lub wannę), a także uwzględnić rozmieszczenie drzwi, dobre rozwiązanie jest zazwyczaj jedno. A jeśli popełnimy błędy, będą się one mściły przez lata.

Planowanie kuchni

Praca w kuchni zajmuje nam codziennie sporo czasu. Mycie, obieranie, krojenie, gotowanie, pieczenie i zmywanie. Wszystko przebiegnie sprawniej i bez wielkiego wysiłku, gdy rozmieszczenie niezbędnych sprzętów i oświetlenia zaplanujemy zgodnie z zasadami kuchennej ergonomii.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne bez przesady można porównać do aktorek drugiego planu. Niby znajdują się w tle innych elementów wystroju, a jednak są równie ważne dla ostatecznego efektu. Kolorem ścian można tuszować chociażby mankamenty wnętrza lub wprowadzać w nim określony nastrój. Dobrana ze smakiem i wyobraźnią okładzina ścienna może stać się natomiast dominującym elementem aranżacji.

Ściany działowe

Ściany działowe można wykonywać równolegle ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi konstrukcyjnymi lub dopiero w późniejszych etapach budowy. Jeśli po jakimś czasie zajdzie potrzeba ich wyburzenia, w najmniejszym stopniu nie zaszkodzi to konstrukcji domu.

Podłogi

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki mają stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób.

Schody

Schody wewnętrzne, prowadzące na piętro lub poddasze, powinny być wygodne i współgrać z charakterem budynku. Dlatego też ich konstrukcję i kształt najlepiej jest określić już na etapie wykonywania projektu budowlanego.

Drzwi

Drzwi wewnętrzne zapewniają domownikom intymność, dzieląc przestrzeń na pomieszczenia. A ze względu na szerokie możliwości wyboru materiałów, wzorów i kolorów, pełnią również rolę efektownego „mebla”. Dlatego tak ważne jest, by zakup drzwi dobrze przemyśleć, by mieć pewność, że nie tylko są solidne, ale pasują również do stylu całego wnętrza.

Nawierzchnie i ogrodzenia

Absolutne minimum, to ścieżka od furtki do drzwi wejściowych i podjazd dla samochodu. W przypadku bardzo małych działek zwykle na tym się kończy. Właściciele nieco rozleglejszych parceli powinni jednak pomyśleć o rozprowadzeniu traktów także w strefie rekreacyjno-ozdobnej.