Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym kosztowała 40 000 zł

Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym kosztowała 40 000 zł
12 lat temu zleciłem wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej, bo chciałem w sposób automatyczny sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami i kilkoma innymi instalacjami, np. grzewczą i alarmową. Żona długo oswajała się z ceną takiego systemu, a szczególnie osprzętu - mówi Kuba, Czytelnik Budujemy Dom, który osprzęt i oświetlenie dobierał w 2004 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze stali Inox, gniazda EIB, łączniki modułowe z sześcioma albo ośmioma przyciskami, niektóre dodatkowo z termostatami. Czujnik ruchu i zmierzchu sprzężony z oświetleniem schodów na piętro.

Oświetlenie: ze stali Inox, żyrandole z żarówkami halogenowymi, kinkiety LED na ścianach, lampa górna z regulowanymi reflektorkami, oprawy ścienne schodowe.

Decyzja: 12 lat temu zleciłem wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej, bo chciałem w sposób automatyczny sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami i kilkoma innymi instalacjami, np. grzewczą i alarmową. Żona długo oswajała się z ceną takiego systemu, a szczególnie osprzętu. Nie wierzyła, że jedno "inteligentne" gniazdo – z termostatem, z czterema klawiszami do sterowania oświetleniem i czterema do regulacji rolet – może kosztować 2500 zł.

Dopiero kiedy przekonała się w praktyce, że na przykład w salonie w jednym miejscu możliwe jest włączanie wszystkich i konkretnych lamp, ustawianie temperatury w pomieszczeniu oraz operowanie czterema roletami, uznała taki wielofunkcyjny osprzęt za superwygodny i wart swojej ceny. Szybko nauczyła się nim operować.

Nowe żyrandole mają halogenowe żarówki 10 W i 20 W. Reflektorki ścienne nad zdjęciami – diody LED w ciepłym odcieniu światła (4 W).
Nowe żyrandole mają halogenowe żarówki 10 W i 20 W. Reflektorki ścienne nad zdjęciami – diody LED w ciepłym odcieniu światła (4 W).

Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym - rady i przestrogi:

 • Teść jest elektrykiem, więc potrafił położyć rozbudowaną instalację według projektu. Pomagałem mu przy tym, bo inteligentne rozwiązania to mój konik. Zużyliśmy 5 km przewodów. Gniazda i łączniki zasilają przewody sygnałowe o napięciu 12 V. Zamontowaliśmy dwie rozdzielnice i starannie osadziliśmy w ścianach gniazda.

  Żeby zaczęły działać, najpierw musiał zaprogramować je specjalista. Do każdego gniazda podpinał komputer, komunikował się z danymi instalacjami i urządzeniami, następnie zadawał scenariusze dotyczące przyszłych przycisków, sterowników i programatorów. Uruchamiając je teraz, przesyłam sygnał do rozdzielnicy, co ma się w danym momencie dziać w budynku. Do takich gniazd mogłem później dobrać z katalogu dowolną ramkę oraz potrzebną w danym miejscu ilość modułów.

  Wybrałem osprzęt z dobrego tworzywa, imitującego stal Inox, bo w kuchni mamy sprzęt AGD w tej wersji, a w drzwiach takie klamki i zamki. Stylizację Inox pociągnęliśmy z żoną jeszcze dalej – podczas niedawnego remontu kupiliśmy do strefy dziennej stalowy żyrandol, kinkiety i lampę z halogenami. Wracając do łączników – w firmowym katalogu oferowano osprzęt bezdotykowy, jednak był wtedy megadrogi. Ramki i łączniki udało nam się świetnie dobrać. Łatwo się je zdejmuje do umycia i ponownie mocuje.

  Przez 13 lat wykorzystywania tworzywo się nie zniszczyło. Tylko w jednym najczęściej używanym łączniku poluzowały się przyciski, ale przeniosłem go tam, gdzie jest potrzebny rzadziej. Największe zalety takiego osprzętu to wielofunkcyjność, estetyka, oszczędność miejsca. Bez nich na ścianach byłaby cała bateria osprzętu! Przyciski już na samym początku dobrze opisałem. Czytelność funkcji ma duże znaczenie. Zdecydowałem się na pogrupowanie tych przewidzianych do oświetlenia w górnej części modułu, a do rolet w dolnej. Rozmieściłem je w układzie poziomym, pionowy też wchodził w grę. Serwisant, który programował gniazda, doradził wygodny układ – dotykając jednym palcem 2 przyciski, mogę równocześnie zapalić lampy i opuścić rolety.

  Osprzęt elektroinstalacyjny w jednej z dwóch rozdzielnic
  Osprzęt elektroinstalacyjny w jednej z dwóch rozdzielnic
 • Świetnie sprawdzają się łączniki z termostatem, bo zastępują osobne regulatory pokojowe. Według zaprogramowanych ustawień, albo na nasze żądanie, termozawory na instalacji c.o. otwierają lub zamykają głowice. Mogę śledzić na wyświetlaczu pracę systemu grzewczego. W określonych miejscach mam łączniki, którymi mogę zamknąć albo otworzyć cały dom, są sprzężone z systemem alarmowym. Inne wyłączają w całym budynku światło, kolejne – opuszczają lub otwierają wszędzie rolety. Tego rodzaju osprzęt daje nieograniczone możliwości, ale nie chciałem z tym przesadzić, żeby domownicy, rodzice i goście nie mieli kłopotu.

 • Przy schodach na piętro i w systemie alarmu zamontowałem czujniki ruchu. Ten przy schodach na piętro jest dodatkowo zmierzchowy, bo zależało mi na stałym świetle w nocy. Włożyłem do halogenów na ścianie żarówki o ciepłej barwie i niskim natężeniu światła. Zaspane dzieci lepiej czują się z takim łagodnym światłem, wędrując do łazienki. Oprawki ścienne oraz czujnik też są zasilane przewodami 12 V.
Gniazda EIB
Gniazda EIB musiał zaprogramować specjalista – teraz przesyłają sygnał do rozdzielnicy, co ma się w danym momencie dziać w budynku.

Instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym - koszt:

 • instalacja z osprzętem elektroinstalacyjnym w całym budynku 40 000 zł; 
 • robocizna własna.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ramka i modułowy łącznik z termostatem oraz przyciskami do sterowania oświetleniem i roletami zewnętrznymi (wyjęte z gniazda EIB do umycia).

aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej Instalacje elektryczne
Energia elektryczna to prawdopodobnie najważniejsze z domowych mediów. Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, bo to oznacza nie tylko brak światła, ale w większości ...
Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian! Instalacje elektryczne
Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich ...
Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd! Instalacje elektryczne
Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego ...
Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach Instalacje elektryczne
Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej ...
Oświetlenie na domu i działce zaprojektowałam samodzielnie Instalacje elektryczne
O oświetleniu zewnętrznym rozmawiałam z architektką wnętrz podczas budowy domu, ale ostatecznie zaprojektowałam je sama. Spójność i symetria to podstawy aranżacji ...
Lampa LED nad lustrem była trudna do zdobycia, ale okazała się warta grzechu Instalacje elektryczne
Lampa LED nad lustrem też była trudna do zdobycia przez Internet, na dodatek nie była tania, ale okazała się warta grzechu. Emituje białe światło, które rzeczywiście ...

Topowe produkty