Pojawiło się napięcie na styku ochronnym gniazdka elektrycznego. Co mogę zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Pojawiło się napięcie na styku ochronnym gniazdka elektrycznego. Co mogę zrobić?

Podczas wymiany gniazdka elektrycznego zauważyłem, że próbnik neonowy żarzy się po dotknięciu do bolca uziemiającego. Po zmierzeniu napięcia miernik wskazuje ok. 100 V. Co spowodowało takie uszkodzenie i jak można zapewnić należytą ochronę przed porażeniem?

aktualizacja: 2022-07-13 08:35:36
Streszczenie artykułu
Napięcie na styku ochronnym gniazdka elektrycznego to poważna kwestia, która może wskazywać na istnienie problemów z instalacją elektryczną w domu. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzeniem przewodu ochronnego, który powinien być podłączony do gniazdka. W takim przypadku, konieczne jest natychmiastowe działanie, aby zapobiec ewentualnym awariom lub pożarom. Pierwszym krokiem powinno być odłączenie prądu w całym domu, a następnie sprawdzenie, czy napięcie na styku ochronnym gniazdka nadal występuje. Jeśli tak, należy skontaktować się z profesjonalnym elektrykiem, który dokładnie zbada problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. W przypadku, gdy napięcie na styku ochronnym gniazdka nie występuje po odłączeniu prądu, prawdopodobnie problem leży w jednym z urządzeń podłączonych do sieci. Wówczas, należy odłączyć wszystkie urządzenia i podłączać je pojedynczo, aby zidentyfikować, które z nich powoduje problem. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc nie próbuj samodzielnie naprawiać instalacji elektrycznej, jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia.

Odpowiedź eksperta: Pojawienie się napięcia na styku ochronnym gniazdka elektrycznego to najczęściej skutek zjawiska indukcji w nieuziemionym przewodzie ochronnym, wywołanym przez równolegle prowadzony przewód prądowy. Prawdopodobnie, przewód ochronny nie został połączony w puszce z obwodem uziemiającym, tylko jednostronnie podłączony do gniazdka.

Choć napięcie - skutek indukcji - może być wysokie, to nie jest groźne, gdyż wartość wzbudzonego prądu nie osiąga niebezpiecznego poziomu. Można to sprawdzić, łącząc przewodem styk ochronny np. z metalową rurą instalacyjną czy stykiem neutralnym gniazdka - neonówka nie zaświeci.

Odnalezienie niepodłączonego końca przewodu może być trudne w rozbudowanej instalacji. Zastępczo można przeciągnąć dodatkowy przewód ochronny do najbliższego punktu z dostępnym uziemieniem. Pojedynczy przewód ochronny powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 2,5 mm2 - gdy prowadzony jest pod osłonami lub 4 mm2 - gdy biegnie na wierzchu. Jeżeli będziemy podłączać do tego gniazdka wyłącznie odbiorniki w II klasie izolacyjnej (wtyczki bez styku ochronnego), można wymienić je na model bez bolca uziemiającego, a koniec przewodu zwinąć wewnątrz puszki.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Naprawę wszelkich uszkodzeń instalacji elektrycznej, w tym wymianę gniazdek najbezpieczniej zlecić elektrykowi. (fot. Hager)

Zdaniem naszych Czytelników

27 Nov 2022, 20:57

4 minuty temu, Gość elepstryk napisał: Czyli już wiem kto był tym ekspertem który pisał ten artykuł cha cha cha. Zaciekle bronisz swoich fanaberii Nawet nie zauważyłeś, że wcześniej jest moja mini recenzja, więc Twoja pewność jest mgły nie warta.

Gość elepstryk

27 Nov 2022, 20:51

Czyli już wiem kto był tym ekspertem który pisał ten artykuł cha cha cha. Zaciekle bronisz swoich fanaberii :)

27 Nov 2022, 20:43

50 minut temu, Gość elepstryk napisał: A mnie zawsze uczyli, że napięcie to różnica potencjałów. A żeby była różnica to raczej nie wystarczy jeden punkt. Zatem fajny to ekspert, który potrafi zmierzyć napięcie na styku ochronnym; nie zdziwiłbym się, gdyby ...

Gość elepstryk

27 Nov 2022, 19:51

A mnie zawsze uczyli, że napięcie to różnica potencjałów. A żeby była różnica to raczej nie wystarczy jeden punkt. Zatem fajny to ekspert, który potrafi zmierzyć napięcie na styku ochronnym; nie zdziwiłbym się, gdyby je jeszcze mierzył w watach :P

21 Jun 2022, 13:23

Artykuł nie wskazuje drogi rozwiązania problemu, a sugeruje jedynie jego zapaćkanie. Bo chociaż pierwsze zdanie odpowiedzi eksperta  Cytat "Pojawienie się napięcia na styku ochronnym gniazdka elektrycznego to najczęściej skutek zjawiska indukcji w nieuziemionym ...

Gość Krzysztof

21 Jun 2022, 12:36

Mam podobną sytuację w domu, myślałem podobnie, ale nie byłem pewien, artykuł ten wyjaśnił wszystko.

Gość Leo

05 Feb 2022, 02:01

No i takie wyjaśnienie ma sens!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!