Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów

Artykuł na: 4-5 minut
Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów
Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów - mówi Bogusia, która wraz z Markiem jest Członkiem Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierała w 2016 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, głównie w kolorze białym, gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły, łączniki schodowe na klatce schodowej, łączniki krzyżowe w holach na każdej kondygnacji. Razem około 250 punktów elektrycznych.

Oświetlenie: wiszące lampy z żarówkami energooszczędnymi i halogenowymi, pod górnymi szafkami kuchennymi wpuszczane oprawy halogenowe, kinkiety.

Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety
Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety.

Decyzja: prowadząc instalację elektryczną, opieraliśmy się na wytycznych z gotowego projektu, lecz dodaliśmy swoje 3 grosze. Zdobyliśmy doświadczenie dotyczące elektryki i oświetlenia, bo to nasz czwarty z kolei dom. Nasze uwagi dla elektryka dotyczyły np. wysokości gniazdek i rozmieszczenia oświetlenia w kuchni i na górnych kondygnacjach. Odstępstw od projektu nie było dużo, jednak się pojawiły stosownie do układu mebli, zależało nam jeszcze na obwodzie agregatu prądotwórczego.

Osprzętu nie chcieliśmy za bardzo eksponować, dlatego jest biały jak ściany, za to chętnie grupowaliśmy elementy w moduły, są wtedy uporządkowane i korzysta się z nich intuicyjnie. Priorytetami były: oszczędzanie energii elektrycznej - żarówki są nowoczesne - oraz wygoda, więc wprowadziliśmy łączniki schodowe i krzyżowe.

Do ułożenia instalacji elektrycznej i licznego osprzętu zatrudniliśmy elektryków, którzy sprawdzili się na poprzednich budowach. Kiedy ukończyli pracę, sfotografowaliśmy przebieg całej instalacji elektrycznej.

Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy
Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy.

Oświetlenie kuchni - rady i przestrogi:

  • Bogusia: Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów. Z taką ilością wtyków w różnych miejscach możemy zapomnieć o złodziejce. Moim dobrym pomysłem było poproszenie elektryka o wyprowadzenie dodatkowego wywiewu, włączanego przyciskiem klawiszowym. Wywiew w okapie nie wystarcza, z drugim jest o niebo lepiej!

    Nad wyspą, w centralnym miejscu, umieściliśmy rozłożysty pięcioramienny żyrandol z żarówkami energooszczędnymi, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Pełni on kilka funkcji - oświetla to wnętrze z góry i stwarza przytulny domowy nastrój, daje wyspie oświetlenie robocze. W suficie są jeszcze 4 małe lampy, rozjaśniające boczne strefy kuchni, a na ścianach - kinkiety.

    Pod górną szafką zamontowaliśmy 3 oczka halogenowe, bo krojąc żywność na blatach, potrzebujemy intensywnego światła. Halogeny sprawdzają się tu jako tako, nierównomiernie oświetlają blaty, lecz bez nich byłoby gorzej. Z takim oświetleniem pomieszczenie jest jasne, zarazem przytulne. Starannie dobieramy barwę światła, jest ciepła, nie trupioblada.

  • Marek: zdecydowałem się na obwód agregatu prądotwórczego, bo kocioł gazowy nie działa przecież bez prądu. Gniazdo do agregatu elektrycy ulokowali w garażu. Kupiłem urządzenie o mocy 5,5 kW, ale sami jeszcze go nie używaliśmy, przydał się jedynie sąsiadom podczas zalania ich budynku. Uspokaja mnie jednak to, że mamy zabezpieczenie na wypadek dłuższych awarii sieci elektrycznej.

Oświetlenie kuchni - koszt:

  • instalacja elektryczna z robocizną, osprzętem elektroinstalacyjnym i lampami 30 000 zł; 
  • agregat prądotwórczy 6000 zł.

Dodatkowe zdjęcia oświetlenia kuchni w domu Bogusi i Marka

Oświetlenie kuchni
Oświetlenie półek w kuchni
Łączniki w kuchni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-09-26

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie Instalacje elektryczne
Nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls ...
Świetlówka żarówce nierówna - jak wybrać źródło światła? Instalacje elektryczne
Pierwsze skojarzenie z oświetleniem to wciąż zwykła żarówka, chociaż wybór nowocześniejszych źródeł światła jest bardzo duży. Jednak każde z nich ma pewne ...
Projekt instalacji elektrycznej: nasz elektryk spisał się na medal! Instalacje elektryczne
Zleciliśmy wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej i oświetleniowej, łącznie z zakupieniem i przywiezieniem do domu osprzętu elektroinstalacyjnego. ...
Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady Instalacje elektryczne
Przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna. ...
Dobrałam oświetlenie wnętrz, ale szybko mi się opatrzyło! Instalacje elektryczne
Plafoniery ze spieku kwarcowego wyprofilowanego w kształt fali nie powinnam zawieszać na ścianie. Podczas najbliższego remontu zdejmę ją ze ściany na klatce schodowej. ...
Wady oświetlenia zewnętrznego: brak oświetlenia przy bramie i zbyt niskie lampy-słupki Instalacje elektryczne
Dla oświetlenia na elewacji wytyczyliśmy dobrą ilość obwodów, czego nie możemy powiedzieć o ogrodzie. Bardzo długi obwód niskonapięciowy na początku nie dawał ...