Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 4-5 minut
Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz
Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

Potocznie nazywane włącznikami lub wyłącznikami światła, są one obok gniazdek najpowszechniejszym osprzętem elektrycznym używanym przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Co więcej, jest to ten typ urządzenia, na który wszyscy chcemy mieć wpływ, ponieważ jego estetyka, lokalizacja i inne funkcje bezpośrednio wpływają na komfort naszego codziennego życia.

Jak rozmieszczać włączniki światła w budynku?

Optymalne rozmieszczenie łączników w domu jest niezwykle ważne. To nie tylko sprawa wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców.

A zatem, w mieszkaniach i domach włączniki światła i inne łączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju. Jeśli w pokoju zamontowane są drzwi, wówczas umieszczamy łącznik po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie.

W łazience, toalecie lub pomieszczeniach, w których nie ma okien włączniki światła montujemy na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne przy wszystkich wejściach na klatki schodowe lub wejściach do piwnicy.

Łącznik seria IMPRESJA

Ważne, aby przy projektowaniu instalacji wziąć pod uwagę, czy łącznik znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci łącznik powinien być równie dostępny jak dla pozostałych domowników.

Co więcej, wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zaistnienia pary wodnej lub wilgoci (łazienka, kuchnia, przyziemie, garaż) łączniki elektryczne powinny charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony. I tak łączniki typu IP44 lub IP45 będą odpowiednie do tego typu pomieszczeń.

W lokalach usługowych i biurach zasady rozmieszczenia łączników są podobne. Tu jednak, w zależności od metrażu biura, sklepu lub magazynu stosuje się dodatkowo inne rozwiązania. W wielu takich pomieszczeniach istnieją jeden lub dwa panele główne odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie świateł, np. rano lub po zakończeniu pracy.

Oprócz tego łączniki indywidualne rozmieszcza się także w poszczególnych sekcjach pomieszczenia, aby dostosować światło do potrzeb użytkowników w danym momencie, np. w biurach w salach konferencyjnych lub w sklepach w przymierzalniach.

Ile łączników potrzebujemy?

Liczbę łączników określa oczywiście pomieszczenie i jego funkcja, ale nie można również zapominać o dostosowaniu jej do liczby obwodów. Łączniki mogą być przeznaczone do funkcjonowania z jednym lub z kilkoma obwodami elektrycznymi.

W niektórych pokojach będzie istniała potrzeba zamontowania więcej niż tylko jednego punktu oświetlenia. W takim przypadku, aby nie musieć włączać i wyłączać światła jednocześnie we wszystkich z nich, należy zamontować je na oddzielnych obwodach i wówczas każdy będzie wymagał osobnego włącznika.

Łącznik Aria

Włącznik światła to element współczesnego wystroju wnętrz

Kwestią nie mniej ważną w doborze odpowiedniego łącznika jest jego wygląd. Obecnie na rynku istnieje cały wachlarz łączników elektrycznych odpowiednich do różnych typów wnętrz - od tradycyjnych po nowoczesne. Seria Karo OSPEL to przepiękne pastelowe kolory, a w serii Sonata czy Impresja znajdziemy szklane, aluminiowe a nawet drewniane ramki do łączników elektrycznych.

Przed zakupem warto zatem dokonać przemyślanego wyboru, bo dzięki odpowiedniej estetyce łączników w prosty sposób możemy podkreślić charakter pomieszczenia mieszkalnego lub komercyjnego.

Dekoracyjne łączniki elektryczne: lawenda, limonka, perłowa czerwień
Dekoracyjne łączniki elektryczne: satynowy turkus, tytan strukturalny, wenge
Dekoracyjne łączniki elektryczne: R-1YGC z klawiszem, ŁP-1U m 18 rameczka+klawisz szary mat, ŁP-4GS 00
Dekoracyjne łączniki elektryczne: ramka srebrna klawisz czarny, ramka srebrna klawisz satyna, ramka srebro klawisz srebrny
Logotyp Ospel
OSPEL S.A.
ul. Główna 128, Wierbka, 42-436 Pilica
tel./faks 32 673 71 06 (10),
faks 32 750 84 99,
www.ospel.com.pl,
e-mail: ospel@ospel.com.pl, marketing@ospel.com.pl
aktualizacja: 2018-11-20

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD Instalacje elektryczne
Jest w naszych domowych rozdzielnicach od prawie trzydziestu lat, a jednak pozostaje właściwie nieznany i dość tajemniczy. Wyłącznik różnicowoprądowy, zwany popularnie ...
Jak wykonać uziom fundamentowy i co zrobić, jeśli o nim zapomniano? Instalacje elektryczne
Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczających instalację elektryczną i odgromową jest uziom. Niestety, często zdarza się, że podczas budowy domu nie przewidziano ...
Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona Instalacje elektryczne
Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie ...
Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły! Instalacje elektryczne
Zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem ...
Aluminiowe oprawy w rustykalnym kształcie dobrze się sprawdzają Instalacje elektryczne
Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne ...
Typy opraw oświetlenia zewnętrznego Instalacje elektryczne
Właściwe oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej. Aby oświetlenie spełniało swoje zdanie, należy mieć na względzie aspekty użytkowe i dekoracyjne ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom