Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie

Artykuł na: 4-5 minut
Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie
Nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa - mówi Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2012 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy ze stopniem ochrony IP 44; w gzymsie pod dachem - oprawy wpuszczane z diodami LED, w stropie nad bramą garażową taśma LED. 
 • Barwa światła - ciepła biel. 
 • Instalacja elektryczna - 3 obwody zasilane prądem z sieci 230 V, taśma LED na obwodzie niskonapięciowym 12 V (z transformatorkiem).

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 65; lampy-słupki o wys. 40 i 80 cm z czujnikiem zmierzchu. 
 • Oprawa przy wyjściu gospodarczym z czujnikiem ruchu. 
 • Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
W gzymsie nad tarasem zamontowano oczka z diodami LED
W gzymsie nad tarasem zamontowano oczka z diodami LED.

Decyzja: punkty świetlne na domu zaplanował architekt, który projektował dom. Poprosiłam go o użytkowe światło nad wejściem, garażem, drzwiami gospodarczymi oraz na tarasie. Nie chciałam ostrej iluminacji dookoła elewacji. U nas tworzą je oczka LED w gzymsach i taśma LED nad garażem. Dom ma nowoczesną bryłę, więc zewnętrzne oprawy są proste.

Oświetlenie na działce zaprojektowałam z mężem i elektrykiem - chodziło o rozjaśnienie podjazdu do garażu i ogrodu. Ustaliliśmy miejsca na słupki, wyższe lampy wzdłuż podjazdu i niskie w głębi posesji. Oprawy na budynku są wysokiej jakości i jesteśmy z nich zadowoleni. Słupki są z hipermarketu i wymagają już wymiany.

Taśma LED nad wjazdem do garażu sprawdza się pod względem użytkowym i dekoracyjnym
Taśma LED nad wjazdem do garażu sprawdza się pod względem użytkowym i dekoracyjnym.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Oczka wpuszczone w gzymsy rzucają w dół delikatnie i rozproszone światło. Jest nastrojowo, jednocześnie tam, gdzie potrzeba, widno. Do tej pory mąż wymieniał w nich kilka przepalonych diod LED. Znajdują się wysoko, więc musi używać drabiny. Liczba opraw nad tarasem jest dostateczna i górne światło daje radę, jedyna wada - gdybyśmy chcieli zamontować markizę, zasłoniłaby je.

  Pierwotnie nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa i musimy włączać go sami. Elektryk powinien to naprawić. Do oświetlenia wjazdu do garażu celowo kupiliśmy wysokiej jakości taśmę LED. Działa już 6 lat.

 • Lampy-słupki w ogrodzie zamontowaliśmy na betonowych postumentach o głębokości 30 cm, elektryk połączył je szeregowo. Żarówki z czujnikiem zmierzchu przetrwały kilka lat, ale od jakiegoś czasu nie działają.

  Elementy oprawy z tworzywa sztucznego popękały, dlatego zamierzamy zmodernizować to oświetlenie. Być może kupimy dobrej jakości lampy solarne - podobno pojawiły się lepsze wyroby. Jeśli nie znajdziemy odpowiednich, poszukamy ładnych i porządnie wykonanych opraw na prąd i z czujnikiem zmierzchu. Lampa z czujnikiem ruchu jest bardzo praktyczna przy wyjściu gospodarczym.

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • oczka z diodami LED 55 zł/szt; lampy-słupki 90-160 zł/szt.
Wzdłuż podjazdu do garażu i w strefie wejściowej zamontowano lampy-słupki o wys. 80 cm, z czujnikami zmierzchu
Wzdłuż podjazdu do garażu i w strefie wejściowej zamontowano lampy-słupki o wys. 80 cm, z czujnikami zmierzchu.
Oświetlenie na budynku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-17

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD Instalacje elektryczne
Jest w naszych domowych rozdzielnicach od prawie trzydziestu lat, a jednak pozostaje właściwie nieznany i dość tajemniczy. Wyłącznik różnicowoprądowy, zwany popularnie ...
Jak wykonać uziom fundamentowy i co zrobić, jeśli o nim zapomniano? Instalacje elektryczne
Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczających instalację elektryczną i odgromową jest uziom. Niestety, często zdarza się, że podczas budowy domu nie przewidziano ...
Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona Instalacje elektryczne
Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie ...
Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły! Instalacje elektryczne
Zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem ...
Aluminiowe oprawy w rustykalnym kształcie dobrze się sprawdzają Instalacje elektryczne
Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne ...
Typy opraw oświetlenia zewnętrznego Instalacje elektryczne
Właściwe oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej. Aby oświetlenie spełniało swoje zdanie, należy mieć na względzie aspekty użytkowe i dekoracyjne ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom