Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona

Artykuł na: 4-5 minut
Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona
Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 
 • W podbitce dachu 20 opraw wpuszczanych z diodami LED o mocy 1,5 W i z czujnikiem zmierzchu, na ścianach 8 kinkietów, na ganku lampa wisząca, pod wiatą reflektor z czujnikiem ruchu. 
 • Świetlówki kompaktowe o mocy 3-4 W. 
 • Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, 2000-3000 K. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • Wodoszczelny reflektor przy kaskadzie wodnej, lampy wiszące w altanie, kinkiety w wiacie grillowej, 4 kinkiety z czujnikiem zmierzchu na ogrodzeniu przy furtce, łańcuchy z żarówkami solarnymi. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.
Oprawy w podsufitce
Czujnik zmierzchu uruchamia oprawy wpuszczone w podbitkę dachu z diodami LED.

Decyzja: Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona.

Mając tak dużo punktów świetlnych, starałam się dobrać solidne oprawy, w możliwie przyjaznych cenach. Szukałam ich w sklepach internetowych, ale ostatecznie większość kupiłam w hipermarketach budowlanych.

Kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce
Strefę wejściową całą noc rozjaśniają 4 kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce.

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

Czujki zmierzchu uruchamiają cztery kinkiety przy furtce oraz wszystkie oczka w podbitce dachu. Tak jest wygodnie i ładnie. Reflektor pod otwartą wiatą, w której urządziłam drewutnię i kojec dla psów, zaopatrzyłam w czujnik ruchu. Ponieważ psy są ruchliwe, mąż bardzo starannie ustalił położenie i zasięg czujnika - inaczej mielibyśmy przy domu dyskotekę.

Na brzegu oczka wodnego postawiłam reflektor z wodoszczelną oprawą i strumień światła skierowałam na kaskadę. Tę efektowną scenerię widzimy z tarasu. Dwie ogrodowe altany zaopatrzyłam w oświetlenie górne albo boczne. Z tak urozmaiconą iluminacją działka żyje po zmroku.

Co z rachunkami za prąd? Miesięcznie wynoszą 200 zł, czyli kształtują się na normalnym poziomie, a przecież obejmują zużycie prądu przez wiele domowych urządzeń. Oczywiście starannie dobieramy z mężem każdą żarówkę, stosujemy tylko diody LED i energooszczędne świetlówki kompaktowe. Preferujemy ciepłą barwę światła, bo jest przyjaźniejsza dla oka, niż zimna.

Rada? W polskim klimacie przez pół roku jest szaro i szybko zapada ciemność. Oświetlenie to balsam dla duszy! Dlatego nie bójmy się korzystać z nowoczesnych i tanich źródeł światła.

Oświetlenie domu i ogrodu - koszty:

 • Instalacja 35 zł/punkt; 
 • Oprawy wpuszczane 25 zł/szt.; 
 • Diody LED 8 zł/szt.; 
 • Kinkiety 80 zł/szt.; 
 • Wisząca lampa na ganku 180 zł.
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe.
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD Instalacje elektryczne
Jest w naszych domowych rozdzielnicach od prawie trzydziestu lat, a jednak pozostaje właściwie nieznany i dość tajemniczy. Wyłącznik różnicowoprądowy, zwany popularnie ...
Jak wykonać uziom fundamentowy i co zrobić, jeśli o nim zapomniano? Instalacje elektryczne
Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczających instalację elektryczną i odgromową jest uziom. Niestety, często zdarza się, że podczas budowy domu nie przewidziano ...
Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły! Instalacje elektryczne
Zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem ...
Aluminiowe oprawy w rustykalnym kształcie dobrze się sprawdzają Instalacje elektryczne
Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne ...
Typy opraw oświetlenia zewnętrznego Instalacje elektryczne
Właściwe oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej. Aby oświetlenie spełniało swoje zdanie, należy mieć na względzie aspekty użytkowe i dekoracyjne ...
Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie Instalacje elektryczne
Nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom