Gruntowa pompa ciepła w parterowym domu jest tania w eksploatacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gruntowa pompa ciepła w parterowym domu jest tania w eksploatacji

Po śmierci męża byłam już w wieku 50+ i musiałam podjąć życiowe decyzje - zbudowałam nowy mniejszy dom i założyłam w nim ogrzewanie z gruntową pompą ciepła. W poprzednim miałam już do czynienia z takim urządzeniem i znałam jego rozliczne zalety - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2016 r.

Dom: murowany, parterowy, pow. 93 m2. Wentylacja grawitacyjna. Dwoje stałych użytkowników.

Pompa ciepła:

  • Gruntowa, system solanka/woda, model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 178 l; moc grzewcza 6 kW, COP 4,66. 
  • Używana do - ogrzewania domu i c.w.u. 
  • Źródło dolne - 2 kolektory pionowe o gł. 80 m. 
  • Źródło górne - ogrzewanie podłogowe.

Decyzja: po śmierci męża byłam już w wieku 50+ i musiałam podjąć życiowe decyzje - zbudowałam nowy mniejszy dom i założyłam w nim ogrzewanie z gruntową pompą ciepła. W poprzednim miałam już do czynienia z takim urządzeniem i znałam jego rozliczne zalety. Konsultowałam z monterem różne rodzaje dolnych źródeł, ale powiedział - jeśli chce mieć Pani z nim spokój na resztę życia, polecam wydrążenie głębokich sond pionowych. Ciepło będzie stałe, stabilne, niedrogie.

Wiedziałam o tym z praktyki, bo poprzednia pompa też pracowała z kolektorami pionowymi, tyle że w wielkim domu górnym źródłem były grzejniki na ścianach. W nowym, świetnie ocieplonym, założyłam samą podłogówkę. Taki nowoczesny system grzewczy ma mi na lata zapewnić tani komfort cieplny. Nie wstrzeliłam się w dopłaty gminne do pompy. Były możliwe przed moją budową i po niej.

Wiercenie 2 pionowych kolektorów o gł. 80 m
W marcu 2016 r. wywiercono 2 pionowe kolektory o gł. 80 m. Używano dużej wiertni na ciężarówce.

Gruntowa pompa ciepła w parterowym domu - rady i przestrogi:

  • Przed odwiertami zgłosiłam w starostwie zamiar budowy bardzo głębokich sond i zleciłam wykonanie projektu geodezyjnego. Zdobił je geodeta współpracujący z ekipą od odwiertów. Wykopanie i oprzyrządowanie sond, przy użyciu specjalnego ciężkiego sprzętu, trwało 3 dni. Przygotowaniem reszty instalacji c.o. zajęło się dwóch hydraulików. Bez pośpiechu i "napinki" pracowali tydzień, bo podłogówka jest gęsto ułożona.

    Wystąpiłam do elektrowni o możliwość rozliczania opłat za prąd w dwóch taryfach. Formalności w rejonowym zakładzie były proste. Urządzenie dobrał monter. Po podłączeniu ustawił je tak, żeby działało głównie w godzinach obowiązywania tańszej taryfy prądowej. Zadał temperaturę 43°C wody w zasobniku, a wody w podłogówce - zasilanie 27°C, powrót 19°C. Temperatura powietrza w pomieszczenia przy takich ustawieniach osiąga nawet 24°C. Jeśli rozszczelnię okna spada do 21°C. Nie zmieniam ustawień na regulatorze pompy, chyba że wyjeżdżam na dłużej, ma funkcję urlop.

    Przy takim systemie grzewczym jak mój, mogłabym łatwo założyć chłodzenie powierzchniowe, ale dom jest parterowy i znakomicie zaizolowany termicznie, więc na razie nie miałam takiej potrzeby. Może zrobię to w przyszłości.

  • Syn zamontował w swoim domu przy pompie oddzielny licznik, bo chciał wiedzieć, ile zużywa prądu, ale ja nie bawiłam się w takie rozwiązanie. Wiem, że urządzenie jest tanie w eksploatacji.
W gruntowej pompie ciepła o mocy 6 kW jest zasobnik c.w.u. o poj. 178 l
W gruntowej pompie ciepła o mocy 6 kW jest zasobnik c.w.u. o poj. 178 l.

Koszty instalacji gruntowej pompy ciepła w parterowym domu:

  • Odwierty i cała instalacja c.o. 60 000 zł; 
  • eksploatacja - prąd (wszystkie urządzenia elektryczne w budynku, dwutaryfowy licznik) średnio 165 zł/m-c, czyli rocznie ok. 2000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!