SGReady - sposób na oszczędzanie energii elektrycznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
SGReady - sposób na oszczędzanie energii elektrycznej

Coraz częściej możemy zauważyć tajemniczy symbol SGReady. Co to jest i czemu ma służyć postaram się w kilku krótkich słowach wyjaśnić.

aktualizacja: 2023-11-23 05:46:20

Systemy energetyczne, grzewcze oraz automatyka przechodzą aktualnie bardzo duże zmiany. Popularność energii odnawialnej stale rośnie niezależnie czy dotyczy to inwestorów instytucjonalnych czy domowych. Duża ilość dotacji rządowych, wytyczne Unii Europejskiej powodują że, instalacje fotowoltaiczne, banki energii oraz pompy ciepła to priorytety w polityce energetycznej.

Niestety cena energii elektrycznej stale rośnie a po zmianie systemu naliczeń na godzinowe będzie jeszcze większa. W nowym systemie naliczania cena energii zależna będzie od godziny w jakiej będziemy korzystali z urządzeń elektrycznych tzn. przykładowo w godzinach 16.00-20.00, gdzie pobór energii generalnie jest największy koszt 1 kWh będzie 200% droższy niż po 22.00.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła (fot. Solplanet)

Jak optymalnie gospodarować energią elektryczną?

Rozwiązaniem optymalnego gospodarowania energią elektryczną jest "inteligentny system zarządzania energią w gospodarstwie". Do jego zbudowania potrzebujemy urządzenia z oprogramowaniem, które potrafi sprawdzić aktualną cenę energii na giełdach oraz zdecydować jakie urządzenie w danej chwili powinno się uruchomić żeby wykorzystać mniejszy koszt energii lub ją zmagazynować i wykorzystać w godzinach gdzie koszt energii będzie najwyższy. Żeby uruchomić takie urządzenie za pomocą inteligentnego systemu musi ono być z nim kompatybilne. Jednym z rozwiązań zastosowanym w pompach ciepła jest właśnie SG, czyli Smart Grid.

Fizycznie jest to para przekaźników potrafiąca w sposób zero-jedynkowy odebrać informacje z zewnątrz o pracy urządzenia w czterech trybach:

  • NORMALNY - pompa ciepła pracuje normalnie bez żadnej ingerencji zewnętrznej.
  • BLOKADA - stan ten wymusza zatrzymanie pracy urządzenia przez okres maksymalnie 2 godzin, gdzie praca pompy ciepła zostaje całkowicie zablokowana.
  • PODWYŻSZONY - urządzenie dostaje informację, że ma pracować ze zwiększoną wydajnością, aby zmagazynować nadwyżkę tańszej energii. Można to zrealizować za pomocą mocniejszego ogrzania budynku, kumulacji energii cieplnej w buforze lub nagrzania bojlera z ciepłą wodą do wyższej temperatury niż standardowa. Proces ten możemy realizować w przypadku aktualnie najkorzystniejszej (najniższej) ceny energii z sieci lub mając nadprodukcję z naszej instalacji fotowoltaicznej.
  • PODWYŻSZONY I WYMUSZAJĄCY WŁĄCZENIA - to specjalny stan wykorzystywany przez operatora sieci energetycznej do załączenia naszej pompy ciepła celem odbioru nadwyżki energii elektrycznej w sieci energetycznej.

Urządzeniami do zarządzania naszą energią elektryczną mogą być dość drogie specjalistyczne inteligentne sterowniki automatyki domowej lub też inteligentne liczniki energii współpracujące z aplikacjami typu Tuya, gdzie stosunek ceny do możliwości wypada bardzo pozytywnie.

Dariusz Król
Dariusz Król
Heat Pump Sales Manager Solplanet

www.solplanet.net

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!