Rekuperator w domu z bali - problemy z rozprowadzeniem rur

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rekuperator w domu z bali - problemy z rozprowadzeniem rur

Żeby nowa wentylacja prawidłowo działała, ekipa remontowa musiała zaślepić grawitacyjne przewody. Doprowadzenie rur na poddasze nie było trudne. Więcej problemów było z rozprowadzeniem ich na parterze - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Dom:

  • Parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3.
  • Ogrzewanie - gazem z sieci.
  • Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.

Wentylacja mechaniczna:

  • Centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass.
  • Lokalizacja - na strychu.
  • Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego.
  • Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.
Długie kanały nawiewne zastosowano w salonie, w reszcie domu - anemostaty w ścianach i suficie.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc poprzedni dom wyposażyłem w inteligentnie sterowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W obecnym z bali - który kupiliśmy z żoną, gdy miał już 20 lat - zastaliśmy klasyczną wentylację grawitacyjną. Od razu odczuliśmy różnicę w komforcie mieszkania, dlatego podczas generalnego remontu w 2019 r. zdecydowałem się również w nim założyć rekuperację. W istniejącym budynku nie było to łatwe!

Z tego powodu najpierw wyszukałem profesjonalną firmę, zajmującą się takimi systemami, by upewnić się, że jest to możliwe. W trakcie wizji lokalnej omówiłem ze specjalistami szczegóły mojego zapotrzebowania i skontaktowałem ich z wykonawcą (to on miał rozprowadzić kanały wentylacyjne). Fachowcy zarekomendowali centralę z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem ciepła. Dzięki jego pracy w sezonie grzewczym powietrze nawiewane przez wentylację nie jest za suche (to dlatego, że jego membrany przepuszczają i ciepło, i wilgoć).

Technicy wytypowali energooszczędny model centrali, który mogli włączyć do przewodowej instalacji domu inteligentnego. Przygotowali projekt systemu, wykorzystując okrągłe przewody o średnicy 100-200 mm i umieszczając centralę na strychu. Do nich należał też montaż i uruchomienie centrali, sprawdzenie przepływu powietrza przez kanały. Integracji sterowania centralą instalacją inteligentną dokonała moja firma.

Sterowanie wentylacją zintegrowano z instalacją inteligentną (ustawienia na regulatorze centralnym w salonie).

Wentylacja z rekuperatorem w domu z bali - rady i przestrogi:

  • Żeby nowa wentylacja prawidłowo działała, ekipa remontowa musiała zaślepić grawitacyjne przewody. Doprowadzenie rur na poddasze nie było trudne, ponieważ położyła je na podłodze strychu i skierowała do otworów w suficie. Więcej problemów wiązało się z rozprowadzeniem ich na parterze - musieliśmy przeznaczyć na to część garderoby na poddaszu. Projektanci wykorzystali też przestrzenie między sufitowymi belkami w salonie oraz ścianę w kuchni. Na poddaszu zamontowali tłumik.
  • Kiedy wychodzimy z domu, uruchamiając alarm, automatyka przestawia obroty centrali na bieg niski. Kiedy wracamy i rozbrajamy alarm, zdalnie włącza się tryb pracy auto. Natomiast gdy na centralnym regulatorze automatyki domowej (znajduje się on w salonie) zadajemy scenę "impreza", system wentylacji przechodzi na bieg wysoki i aktywowane zostają sceny świetlne. W lecie inicjuje się na noc tryb by-pass, lecz nie sprawdziło się to przy długotrwałych upałach w 2019 r. Potwierdziło się moje przypuszczenie, że do schłodzenia powietrza na poddaszu potrzebna będzie instalacja z klimatyzatorami bo drewniany dom szybko się nagrzewa. Z tego powodu zdecydowałem się połączyć oba układy - jesienią 2020 r. kupiłem klimatyzatory od tego samego producenta i zatrudniłem tych samych fachowców do montażu. W pierwszym roku użytkowania kilkakrotnie odkurzałem filtry. Po roku wykorzystałem obecność instalatorów (przy zakładaniu klimatyzacji) i poprosiłem ich o serwis oraz wymianę filtrów. Zgodnie z instrukcją, będę to powtarzał co rok.

Koszty montażu wentylacji z rekuperatorem w domu z bali:

  • cała instalacja z robocizną 25 000 zł, w tym centrala 10 000 zł;
  • serwis i wymiana filtrów 400 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!