Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Szkło niskoemisyjne pomaga obniżyć koszty energii

Na początku stycznia obchodziliśmy Dzień Światowego Oszczędzania Energii, a wkrótce spodziewamy się wprowadzenia nowych regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków, które mają wejść w życie już w tym roku.

Szkło niskoemisyjne pomaga obniżyć koszty energii
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
www.saint-gobain-glass.pl www.glassolutions.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Które z miast UE są najbardziej zanieczyszczone?
  • Jakie wyróżniamy klasy energetyczne budynków?
  • Jak szkło niskoemisyne pomaga redukować zużycie energii?

Warto mieć na uwadze, że państwa Unii Europejskiej zadeklarowały redukcję emisji CO2 do 2030 roku oraz dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Te cele wymagają konkretnych działań, dlatego coraz częściej podkreśla się znaczenie termomodernizacji budynków jako kluczowego elementu dekarbonizacji sektora budowlanego.

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce, co częściowo wynika z niskiej efektywności energetycznej budynków i stosowania przestarzałych źródeł ogrzewania.

Wielu obiektów, pochodzących jeszcze z okresu PRL, nie spełnia obecnych norm dotyczących izolacji termicznej czy bilansu energetycznego, co prowadzi do znacznych strat energii i zwiększenia emisji szkodliwych substancji, szczególnie w okresie grzewczym.

Szkło niskoemisyjne pomaga obniżyć koszty energii

Klasy energetyczne od G do A+

Z myślą o poprawie sytuacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje termomodernizację około 160 tys. budynków wielorodzinnych i 4 mln domów jednorodzinnych, aby spełniały one nowe standardy energetyczne.

Zmiany w Dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) zakładają m.in. stopniowe eliminowanie paliw kopalnych, wsparcie dla ekologicznych technologii grzewczych oraz dążenie do zeroemisyjności budynków.

Wprowadzenie klas energetycznych budynków, od G do A+, stanowi część tych zmian, z nowymi wymogami dotyczącymi certyfikacji energetycznej.

Klasyfikacja będzie uwzględniać roczne zużycie energii i emisję zanieczyszczeń, a najwyższa klasa A+ zostanie przyznana budynkom z zerowym zapotrzebowaniem na energię pierwotną, wyposażonym m.in. w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne.

W związku z tym, warto już teraz zastanowić się nad modyfikacjami w swoich domach i budynkach, aby zbliżyć się do spełnienia europejskich standardów.

Do 2030 roku budynki o najniższej efektywności energetycznej (klasa G) będą musiały przejść termomodernizację, by stopniowo dążyć do osiągnięcia wyższych klas energetycznych, aż do osiągnięcia zeroemisyjności (klasa A) lub standardu pasywnego (klasa A+).

Zmiany klimatyczne i komfort ekonomiczny to doskonały pretekst do przekształcenia zarówno nawyków, jak i domów.

Zalety szkła niskoemisyjnego

Zmiany klimatyczne i komfort ekonomiczny to doskonały pretekst do przekształcenia zarówno nawyków, jak i domów. Mimo że renowacja budynków mieszkalnych i użytku publicznego to jeden z rządowych priorytetów, w termomodernizację zaangażowało się również coraz bardziej świadome społeczeństwo.

Aby efekty były miarodajne, w działaniach, które są realizowane nie tylko z myślą o człowieku, ale i o środowisku naturalnym, warto połączyć siły.

Z tego powodu już od kilku lat funkcjonuje rządowy program „Czyste Powietrze”, który dofinansowuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, a także umożliwia przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, takich jak np. wymiana okien na energooszczędne.

Do naszej oferty wprowadziliśmy linię produktów CLIMATOP® PRIME ze szkłem niskoemisyjnym ECLAZ® na czele. Produkt odznacza się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, które umożliwiają niższe zużycie energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynków, co jednocześnie ma wpływ na zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery – wyjaśnia Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions Polska.

Doskonałe parametry techniczne, tj. Ug równe 0,5 W/m2K, g wynoszące 60% oraz Lt na poziomie 77%, sprawiają, że pakiety szybowe ze szkłem niskoemisyjnym ECLAZ® będą spełniały wymagania Warunków Technicznych 2021 oraz programu Czyste Powietrze. Warto podkreślić, że wysoka przepuszczalność światła tego rozwiązania w efekcie umożliwia również redukcję zużycia energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do doświetlania wnętrz. Takie szyby zatroszczą się o domowe budżety, nie zapominając o środowisku.

Pakiety szybowe z powłoką niskoemisyjną będą skutecznie blokować ucieczkę ciepłego powietrza na zewnątrz z pomieszczeń, poprawią bilans energetyczny domu i zapewnią zyski cieplne z energii słonecznej zimą.

Mając na uwadze fakt, że aktualnie znacząca liczba budynków w kraju jest nieefektywna energetycznie, co poświadczają zarówno Warunki Techniczne z 2021 roku, jak i najnowsze dyrektywy unijne, konieczność przebudowy to już rzeczywistość.

Przez wysłużone okna tracimy ok. 30% wygenerowanego ciepła, dlatego wśród niezbędnych elementów nowoczesnej termomodernizacji ich wymiana znajduje się na piedestale.

Wyposażenie budynku w okna z odpowiednimi pakietami szybowymi z ciepłą ramką dystansową oraz w ciepłe profile to obowiązek i sposób na uzyskanie oczekiwanych komfortów.

Należy jednak pamiętać, że szyba, która może stanowić nawet 90% powierzchni okna, wyróżnia się dwa razy lepszym współczynnikiem przenikania ciepła niż rama okienna, dlatego warto zdecydować się na zwiększenie jej powierzchni kosztem powierzchni ramy.

Pakiety szybowe z rodziny CLIMATOP PRIME® to gwarancja jasnych i ciepłych pomieszczeń bez konieczności ich doświetlania czy dogrzewania.

Stawiając na nowoczesne rozwiązania szklane, przestrzeganie nawet najbardziej rygorystycznych standardów energetycznych staje się czystą formalnością i pozwala cieszyć komfortem termicznym w każdym wnętrzu.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass