Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dom na Fogo: przytulny azyl z panoramicznym widokiem na zimę

Na pokrytej lodem wyspie zbudowano dom o niezwykłej konstrukcji, który oferuje jego mieszkańcom nieprzerwane panoramy dzikiej przyrody, chroniąc ich jednocześnie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Modernistyczna wizja tego obiektu, harmonijnie komponująca się z naturalnym krajobrazem, została zrealizowana dzięki starannie dobranym systemom przesuwnych okien i drzwi Schüco, wykonanych z aluminium i PVC-U.

Dom na Fogo: przytulny azyl z panoramicznym widokiem na zimę
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
www.schueco.com
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2, 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dom zaprojektowany i zamieszkały przez architekta z Nowego Jorku, Kingmana Brewstera, na wyspie Fogo, jest częściowo wsparty na palach, co sprawia wrażenie, jakby unosił się nad skalistym terenem. Jego drewniana fasada oddaje hołd lokalnej architekturze, wprowadzając jednocześnie elementy nowoczesności.

Dom otacza zimowy pejzaż i charakterystyczne dla wyspy drewniane konstrukcje na palach, otoczone pomostami, które tworzą sieć dróg. Architektura budynku czerpie inspirację z lokalnych tradycji również poprzez małe, kwadratowe okna boczne, które z wnętrza prezentują się jak białe ramy ujęte w śnieżne widoki.

Duże przeszklenia i systemy przesuwne gwarantują niezakłócone widoki oraz maksymalne nasłonecznienie. Wybrana dla projektu kombinacja elementów stolarki Schüco z PVC-U i aluminium okazała się idealnym dopasowaniem.

W projekcie harmonijnie zestawiono systemy z PVC-U i aluminium marki Schüco.
W projekcie harmonijnie zestawiono systemy z PVC-U i aluminium marki Schüco. (Fot. Schüco)

Doskonała ochrona przed największymi mrozami

Wyspa Fogo zajmuje obszar 254 km² i jest domem dla 2700 osób, przy średniej dziennej temperaturze wynoszącej 8°C. Znajdująca się w Nowej Funlandii, uznawanej za jeden z najchłodniejszych regionów Kanady, konstrukcja przytulnego domu w takim miejscu wymaga zastosowania technologii gwarantujących doskonałą izolację cieplną budynku, szczególnie przy projektach o otwartej przestrzeni.

Idealnym rozwiązaniem okazał się być system okien Schüco LivIng 82 AS wykonanych z PVC-U, charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,9 W/m²K, co umożliwia utrzymanie wysokiego komfortu cieplnego nawet w ekstremalnych warunkach zimowych.

Dzięki innowacyjnej technologii zgrzewania uszczelek, system ten eliminuje ryzyko przeciągów i kondensacji wody, zapewniając optymalną izolację nawet w narożnikach. Projekt wykorzystuje również termoizolacyjne drzwi podnoszono-przesuwne LivIngSlide z PVC-U, spełniające wymogi budownictwa niskoenergetycznego, z współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m²K, co zapewnia wysoką szczelność i ochronę przed surowymi warunkami pogodowymi.

Stolarka z tej serii oferuje także funkcjonalne rozwiązania, takie jak opcjonalny ukryty napęd elektryczny i próg termoizolowany bez progowy, co otwiera nowe możliwości w projektowaniu architektury bez barier.

Drzwi Schüco LivIngSlide z PVC-U mają doskonały współczynnik przenikania ciepła Uw=0,8 W/m2K.
Drzwi Schüco LivIngSlide z PVC-U mają doskonały współczynnik przenikania ciepła Uw=0,8 W/m2K. (Fot. Schüco)

Wizualna lekkość i harmonia pod każdym względem

W kontekście trudnych warunków klimatycznych wyspy Fogo, gdzie dominują silne, mroźne wiatry, wybór dużych otwieranych okien nie byłby optymalny. Aby jednak zapewnić wnętrzom dostęp do światła i malowniczego widoku, postanowiono zastosować dwa imponujące stałe przeszklenia o rozmiarach 2,4 x 2,8 m każde.

Wykonano je przy użyciu zaawansowanego systemu Schüco AWS 75.SI+, który wyróżnia się wysoką stabilnością przy minimalnej szerokości profili i głębokości zabudowy wynoszącej 75 mm. System ten oferuje nie tylko wizualną lekkość, ale i znakomitą izolację cieplną, z współczynnikiem przenikania ciepła Uf na poziomie 0,92 W/m²K dla ramy.

Decyzja o jego zastosowaniu podyktowana była również kwestiami ekologicznymi, ponieważ system ten posiada certyfikat Cradle to Cradle, co oznacza, że jest w pełni nadający się do recyklingu, a uzyskane z jego przetworzenia surowce zachowują wartość i mogą być ponownie wykorzystane.

Pomimo połączenia w elewacji aluminiowych okien z elementami PVC-U, nie zakłóciło to jej spójnego, minimalistycznego stylu, gdyż różnice między nimi pozostają niezauważalne. Wszystkie profile są białe od wewnątrz i antracytowo-szare z zewnątrz, co sprawia, że budynek doskonale komponuje się z otoczeniem.

Źródło i zdjęcia: Schüco