Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać napęd w zależności od ekspozycji bramy na wiatr?

„Przewiewność bramy” i tym samym jej powierzchnia wystawiona na działanie wiatru znacząco wpływa na efektywne funkcjonowanie zestawu brama - napęd. Na ogół przy skrzydłach tworzących tak zwany żagiel należy, uwzględniając ciężar i długość skrzydła, zdecydować się na linię napędów 230V. W ofercie Key Polska to m. in. modele VEGA 140/150 lub RAY 42KR.

Jak dobrać napęd w zależności od ekspozycji bramy na wiatr?
Key Polska Automatyka do bram wjazdowych i garażowych, szlabany, akcesoria do napędów, centrale sterujące
www.key-polska.pl
Key Polska Automatyka do bram wjazdowych i garażowych, szlabany, akcesoria do napędów, centrale sterujące
Dane kontaktowe:
61 822 11 23
Akacjowa 4, 62-002 Suchy Las

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kryteria doboru siłownika do bram

Kryterium, od którego powinniśmy zacząć w takim wypadku dobór siłownika to jednak przede wszystkim częstotliwości otwierania i zamykania bramy w skali godziny. Chodzi mianowicie o to, jak często w skali godziny automat będzie bramę otwierał i zamykał.

Co ciekawe, choć odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, to bardzo często zdarza się, że docelowi użytkownicy nie są w stanie jej udzielić.

Napęd do bram skrzydłowych MEWA
Napęd do bram skrzydłowych MEWA. fot. KEY AUTOMATION

Dlatego, mając profesjonalną, instalatorską wiedzę, należałoby podsunąć naszemu klientowi serię pytań pomocniczych, jak choćby:

- Ilu jest mieszkańców/pracowników danego obiektu?

- W jakich godzinach jest największe natężenie ruchu (szczególnie w przypadku wspólnot, firm transportowych)

- Ile pilotów docelowo będzie w użyciu?

Tego typu pytania, choć wydawałyby się zbędne w ocenie instalatora, to z jednej strony świadczą o profesjonalizmie, a z drugiej tylko dzięki nim jesteśmy w stanie faktycznie dobrać produkt do indywidualnych oczekiwań klienta.

Napęd do bram - 230 V czy 24V?

Według dawnych twierdzeń tylko napędy 230V są właściwym wyborem przeznaczonym do mozolnej pracy. Pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniają i warto próbować nowych, bardziej trafnych współcześnie rozwiązań. Kiedyś produkowano o wiele cięższe bramy z innych materiałów. Dziś technologia produkcji zmieniła się kolosalnie.

Jak wiadomo napędy 230V charakteryzują się bardzo duża mocą, ale niekoniecznie lubią pracować szybko i raz za razem. Takie użytkowanie doprowadzić może do „zagotowania” uzwojenia w stojanie, co spowoduje czasową dysfunkcję napędu aż do chwili ostygnięcia.

Napęd do bram skrzydłowych RAY FAST. fot. KEY AUTOMATION
Napęd do bram skrzydłowych RAY FAST. fot. KEY AUTOMATION

Dla użytkownika końcowego może być to irytujące i zniechęcające. Z kolei przy bardzo dużej częstotliwości otwierania i zamykania, lepiej dobrać w miarę możliwości napędy linii RAY 4024 czy MEWA 24V. Nie trzeba się obawiać, że nie poradzą sobie z silnym wiatrem.

Dzięki uwzględnieniu tych indywidualnych oczekiwań klienta, zmian technologicznych i rodzaju bramy wybrany napęd będzie służył zamiast kilku nawet kilkanaście lat.

Źródło i zdjęcia: Key Polska