Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki?

Dla każdej kobiety odpowiednie światło w łazience to sprawa kluczowa. Od niego bowiem zależy efekt wielu zabiegów kosmetycznych, w tym przede wszystkim wykonanego makijażu. Dla mężczyzn dobre oświetlenie jest istotne zwłaszcza podczas golenia. Do tego dochodzi jeszcze przyjemność relaksu, jaki powinna dawać kąpiel w wannie, w oprawie klimatycznego światła. Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki, by pogodzić te funkcje?

Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki?
KANLUX Oświetlenie
www.kanlux.com
KANLUX Oświetlenie
Dane kontaktowe:
32 388 74 00, 32 289 54 00, 32 289 66 44, 32 289 84 15, 32 289 85 46
Objazdowa 1-3, 41-922 Radzionków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Ile lamp LED do łazienki?
  • Jakie oświetlenie do jakiej funkcji?
  • Jakie żarówki LED do łazienki, ciepłe czy zimne?
  • Ile lumenów na metr?

Lampy LED w łazience

Lampy LED można umieścić w kilku miejscach łazienki - w suficie (jako lampę wiszącą, plafonierę lub punkty świetlne), na ścianach (np. przy lustrze) oraz tam, gdzie będą spełniać zadania dekoracyjne. Kwestia ilości punktów świetlnych uzależniona jest od wielkości pomieszczenia oraz jego układu. Warto także wziąć pod uwagę dostęp do światła dziennego - choć w przypadku łazienek taka możliwość nie pojawia się często.

Funkcje oświetlenia

Podstawowe oświetlenie w łazience zazwyczaj znajduje się na suficie. Jego zadaniem jest zapewnienie rozproszonego światła w całym pomieszczeniu. W łazience najczęściej stosowane są plafoniery lub tzw. oczka. Takie sufitowe oświetlenie właściwie nie jest narażone na zachlapanie, a do tego nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Ze względu na nieskomplikowaną formę, doskonale wpisuje się właściwie w każdy styl łazienki.

Światło boczne stosowane jest najczęściej do oświetlenie lustra. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego doświetlenia twarzy, dlatego powinno być zamontowane w sposób, który sprawi, że światło będzie padać na osobę stojącą przed lustrem. Należy także pamiętać o tym, aby lampy boczne zamontowane zostały na takiej wysokości, na której ich światło nie będzie razić w oczy. Zamiast lamp bocznych można także zastosować listwę świetlną, umieszczoną nad lustrem.

Lampy LED można umieścić w kilku miejscach łazienki
Zamiast lamp bocznych można także zastosować listwę świetlną, umieszczoną nad lustrem.

Oświetlenie dekoracyjne w łazience zwykle stosowane jest do w tzw. strefie relaksu, a zatem w sąsiedztwie wanny lub prysznica. W obu przypadkach musi cechować się wysoką szczelnością (najlepiej na poziomie IP65, nie mniej niż IP44. Im bliżej źródła wody i czym większe zagrożenie zachlapaniem, tym powinny być szczelniejsze).

Jako oświetlenie dekoracyjne znakomicie sprawdzają się taśmy LED, które można zamontować przy górnej lub dolnej części wanny - w tym drugim przypadku uzyskamy efekt lewitowania wanny. Z kolei kabinę prysznicową najczęściej oświetla się za pomocą umieszczonych nad nią downlightów. Występują one w wersjach - okrągłej (np. downlight ROUNDA V2LED) i kwadratowej (np. downlight KATRO V2LED).

Ciepły czy zimny kolor żarówek LED do łazienki?

Temperaturę światła należy dobrać do funkcji, jaką będzie spełniać. Do wyboru jest barwa zimna (5000-6500 Kelwinów), neutralna (3500-4500 Kelwinów) i ciepła (2700-3300 Kelwinów). Przy lustrach najlepiej sprawdzą się żarówki o neutralnej barwie, a zatem ok. 4000 K. Powinny także charakteryzować się wysokim wskaźnikiem oddawania barw, na poziomie co najmniej 90 CRI.

Dobrym przykładem są żarówki IQ-LED GU10 o wskaźniki CRI powyżej 95 i neutralnej barwie światła. Pozwolą one na perfekcyjne wykonanie makijażu.
Podobna barwa powinna charakteryzować również oświetlenie górne, chyba że planowane jest uzyskanie efektu sterylności. Wtedy można zastosować chłodne światło (od 4600 K do 6500 K).

Dobór światła powinien też uwzględniać dominującą kolorystykę w pomieszczeniu. Jeśli jest biała lub jasna najlepiej wybrać światło neutralne. Do ciepłych odcieni drewna lub do ciemnych powierzchni lepiej wybrać światło cieplejsze, 2700 - 3500K. W strefie relaksu dobrze jest wybrać oświetlenie ciepłe, które tworzy nastrój i sprzyja odprężeniu.

W przypadku oświetlenia dekoracyjnego barwa światła zależna jest jedynie od gustu domowników i efektu, jaki zamierzają uzyskać.

Jak dobrze dobrać ilość lumenów na metr?

Duże znaczenie w optymalnym doborze lumenów mają m.in. kolory ścian układ pomieszczenia i jego wielkość. Zwykle przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać ok. 200 lumenów. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące parametrów oświetlenia znaleźć można na jego opakowaniu.

źródło i zdjęcie:  Kanlux