Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe

Oferowane przez Cosentino konglomeraty oraz spieki kwarcowe - w ramach marek Silestone i Dekton - wykorzystywane są przez wiele pracowni kamieniarskich i studiów kuchennych. Materiały te, powstałe na bazie kwarcu, są odporne na uderzenia, zadrapania, działanie kwasów, temperaturę, wilgotność oraz plamy. Co warto o nich widzieć?

Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe
Cosentino Blaty kuchenne
www.cosentino.com
Cosentino Blaty kuchenne
Dane kontaktowe:

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Gdzie sprawdzą się płyty wielkoformatowe?
  • Jakie powierzchnie pokrywa się konglomeratem lub spiekiem kwarcowym?
  • Czy takie płyty nadają się do małych mieszkań?
  • Ile kosztuje inwestycja w powierzchnię wielkoformatową?
  • Jak montuje się wielkoformatowe płyty?
  • Czy dzięki konglomeratu i spieków można wykonać jednorodną powierzchnię?
  • Jakie wymiary mają płyty konglomeratu Silestone oraz spieku Dekton?
  • Jakie właściwości posiada konglomerat Siletone i spiek Dekton?
  • Ile rodzajów wykończenia powierzchni ma Dekton i Silestone?
  • Gdzie zamówić produkty marek Silestone i Dekton?

Gdzie sprawdzą się płyty wielkoformatowe?

Wyobraźmy sobie, że projektujemy przestrzeń, która będzie często narażana na działanie różnych czynników mogących ją uszkodzić lub zabrudzić. Jednocześnie chcemy, aby była reprezentacyjna i służyła nam długo. Wielkoformatowe powierzchnie Silestone lub Dekton są idealnie stworzone do takich przestrzeni. Trwałe i zaprojektowane tak, by ich kolorystyka i wzornictwo podkreślały estetykę projektowanych wnętrz i budynków. Wykonane z najtwardszych minerałów, nie bez przyczyny zostały określone przez architektów jako materiały do zadań specjalnych.

W kuchni wykorzystano Dekton Liquid Shell
Dekton Liquid Shell w kuchni fot. Cosentino

Jakie powierzchnie pokrywa się konglomeratem lub spiekiem kwarcowym?

W tej dziedzinie Cosentino otwiera przed klientami praktycznie nieograniczone możliwości, ponieważ wielkoformatowe płyty można używać na bardzo wielu powierzchniach. Blaty, okładziny ścian, podłogi, parapety, fronty mebli i drzwi, to tylko niektóre z możliwości. Konglomeraty Silestone są idealne do wnętrz, a spieki Dekton to materiał wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Powierzchnie te są produkowane w różnych grubościach, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie materiału do potrzeb. Na zewnątrz Dekton pomoże w aranżacji tarasu, grilla, basenu, czy zewnętrznej kuchni. Możemy więc dowolnie tworzyć styl przestrzeni, trwale zabezpieczając powierzchnie intensywnie użytkowane.

Dekton Slim w łazience
Dekton Slim w łazience fot. Cosentino

Czy takie płyty nadają się do małych mieszkań?

Możliwość indywidualnego dopasowania materiału do powierzchni pozwala na swobodne wykorzystanie również w niewielkich przestrzeniach. Częstą praktyką jest zastosowanie jednego fragmentu płyty np. na blat kuchenny, a pozostałego elementu na blat lub okładzinę łazienkową. Czasem wykorzystanie spieku lub konglomeratu w wielkim formacie pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, ze względu na brak łączeń i fug.

Blat kuchenny wykonany z płyty Silestone Eternal Haze
Blat kuchenny wykonany z płyty Silestone Eternal Haze fot. Cosentino

Ile kosztuje inwestycja w powierzchnię wielkoformatową?

Zamówienie materiału zawsze wiąże się z kosztami związanymi z ich obróbką, montażem, pomiarami oraz transportem. Są to koszty dodatkowe, które należy wziąć pod uwagę poza ceną samego materiału. Aby znać całkowity koszt tej inwestycji, w każdym przypadku należy zwrócić się o indywidualną wycenę swojego projektu u specjalisty, który oferuje usługi związane z wykonawstwem mebli lub powierzchni kamiennych.

Stół wykonany z płyty Silestone Eternal Glow
Stół wykonany z płyty Silestone Eternal Glow fot. Cosentino

Jak montuje się wielkoformatowe płyty?

Powierzchnie wielkoformatowe są indywidualnie przygotowywane do każdego zamówienia, wymagają profesjonalnej obróbki dedykowanymi narzędziami, a także prawidłowego montażu. Ze względu na wagę tych materiałów, należy sprawdzić zabudowę, aby upewnić się, że podparcie jest odpowiednio wytrzymałe. Przygotowaniem technicznym powinni więc zająć się odpowiednio przeszkoleni specjaliści z salonów mebli, studiów projektowych lub pracowni kamieniarskich.

Konglomerat Silestone Eternal Noir
Ostateczny projekt warto zawsze skonsultować ze specjalistami fot. Cosentino

Czy dzięki konglomeratu i spieków można wykonać jednorodną powierzchnię?

W większości przypadków z jednej płyty możemy stworzyć różne, połączone ze sobą płaszczyzny. Tę samą płytę wykorzystuje się do wykonania blatów i okładzin ściennych, które zabezpieczają przed plamami. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku materiałów z charakterystycznym wzorem, np. żyłą. Co więcej, możemy pokusić się też o rozwiązanie takie jak zintegrowany z blatem zlew Silestone Integrity. Jest wykonany z tego samego materiału, ale nie posiada żadnych łączeń ani kątów prostych. Takie podejście jest niezwykle praktyczne w miejscach, które są narażone na ciągłe zabrudzenia.

Konglomerat Silestone Eternal Noctis
Wielkoformatowe płyty szczególnie dobrze sprawdzą się w łazienkach i kuchniach fot. Cosentino

Jakie wymiary mają płyty konglomeratu Silestone oraz spieku Dekton?

Największy format marki Silestone to 325 na 159 cm, a standardowy format Płyt Dekton to 320 na 144 cm. Są to maksymalne rozmiary płyt, ale to jaki rozmiar stworzymy w swoim projekcie zależy tylko i wyłącznie od naszej wizji. Każdy element jest indywidualnie dopasowywany do przestrzeni - można wykonać w nich wycięcia lub otwory, można dopasować kształt krawędzi. Rozmiar płyty jest zatem pojęciem względnym, to projekt jest najważniejszy.

Spiek Dekton Slim
Płyty Dekton oraz Silestone mogą mieć ponad 3 metry długości fot. Cosentino

Jakie właściwości posiada konglomerat Siletone i spiek Dekton?

Dekton to mieszanka ponad 20 minerałów wydobywanych z naturalnych źródeł. Dzięki najnowocześniejszej technologii produkcji wykorzystującej prasę o sile 25 tys. ton i piec o temperaturze 1200 stopni Celsjusza są ze sobą spiekane i zagęszczane. Dzięki temu jest to materiał o najwyższej odporności, który nie boi się skrajnych temperatur i ekstremalnych warunków. Silestone to idealna do wnętrz hybrydowa powierzchnia, stworzona z minerałów połączonych ze sobą niewielką ilością żywicy poliestrowej. To idealne rozwiązanie do miejsc narażonych na wilgoć, które należy utrzymywać w czystości. 

Konglomerat Silestone Camden Loft w kuchni
Konglomerat Silestone Camden Loft w kuchni fot. Cosentino

Ile rodzajów wykończenia powierzchni ma Dekton i Silestone?

Kolorystyka obydwu marek jest bardzo bogata - portfolio każdej z nich sięga ponad 50 odcieni. Ponadto, większość kolorów Silestone jest dostępna w dwóch teksturach - polerowanym i matowym. Dekton można znaleźć w wielu różnych wykończeniach w zależności od wybranego koloru - od matowego, przez teksturowany, po wysoki połysk.

Gdzie zamówić produkty marek Silestone i Dekton?

W celu realizacji projektu należy skierować się do pracowni kamieniarskich, salonów mebli lub montażystów, którzy współpracują z firmą Cosentino, producentem tych powierzchni. Warto pamiętać, że takich materiałów, ze względu na ich wagę i wymagania transportowe, nie można kupić w hurtowni czy sklepie tak, jak np. płytek, albo paneli podłogowych. Zamówienie Dektonu lub Silestone’u wiąże się nieodłącznie z jego obróbką, montażem, transportem i uprzednim pomiarem.

źródło i zdjęcia: Cosentino